Drıft L motorda rodaj kısmı sonradan yapılabilir mi?

Cevap için teşekkürler hocam. Saydığınız çoğu arıza başıma hiç gelmedi. Sadece olur olmadık yerlerde vites geçmemezliği yapıyor bu kadar.
Rica ederim, biraz daha nazik kullanırsanız Drift L güzel bir motor bakımı yerinde ve kaliteli ürünlerle yapılırsa kolay kırılan motor değil. Ankarada bu mesleği yapıyorum merak ettiğin farklı konular varsa yardımcı olabilirim:)

Rica ederim, biraz daha nazik kullanırsanız Drift L güzel bir motor bakımı yerinde ve kaliteli ürünlerle yapılırsa kolay kırılan motor değil. Ankarada bu mesleği yapıyorum merak ettiğin farklı konular varsa yardımcı olabilirim:)
Hocam motor gayet güzel ilk göz ağrım zaten ama işte bir kuşku oluşturuyor insanda. Çin diye çok güvenemiyorum. Yine de Sağolun.

Cevaplar için çok sağolun arkadaşlar söylediklerinizi dikkate alacağım. Hiç olmazsa Piston ve silindirini değiştirim şuan 1500 2000 tl civarı. Çünkü ben ileride daha büyük sorunların çıkmasını istemiyorum ve yaza yükseltecek bütçemde yok. 3-4 yıl binerim sonrası Allah kerim zaten.

Motorun rodaj bakımını yaptırdıktan sonra normal yağ konulduğunda, eline beyaz kağıt mendil al, egzozun çıkışını mendil ile kapat gaz vermeye başla. Kağıt mendil ne kadar kararıyorsa o kadar motora zarar vermişsin demektir. Çünkü o Km'de bir motosiklet yağ yakmamalı.
Olan olmuş, yapacak bir şey yok. Ama çok bir şey de olmaz, senin motor diğer Drift'lerden biraz daha güçsüz olacak. Diğer arkadaşın dediği yöntem çok da net bir sonuç vermez ama bir fikir edindirir çünkü her motor bir nebze kurum oluşturur ve Drift gibi hava soğutmalı makinelerde silindirin üst kısmını yağlamak için biraz daha fazla yağ yakar.
Eğer rodaj çok kötü olduysa dert etmene gerek de yok, yedek parçalar çok pahalı değil. Alırsın bir piston silindir kiti, onun rodajını düzgün yapar devam edersin.
Mendil bu halde. Yaklaşık 15-20 saniye kadar gaz verdim.

Dosya Ekleri

• IMG20240206021402.jpg
    IMG20240206021402.jpg
    151,6 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Cevaplar için çok sağolun arkadaşlar söylediklerinizi dikkate alacağım. Hiç olmazsa Piston ve silindirini değiştirim şuan 1500 2000 tl civarı. Çünkü ben ileride daha büyük sorunların çıkmasını istemiyorum ve yaza yükseltecek bütçemde yok. 3-4 yıl binerim sonrası Allah kerim zaten.

Mendil bu halde. Yaklaşık 15-20 saniye kadar gaz verdim.
Çok sıkıntı olmaz bundan. Yağına dikkat et yeter; hem kilometreyi fazla geçirme hem de kaliteli yağ koy.

Uygun fiyatlı diye internetten yağ satın almayalım. Satılanların çoğu sahte yağ anında motoru kitletir. Bayilerden ve servislerden temin edelim. En pahalı yağ en iyi yağdır algısı da yanlıştır. Bu motora tam sentetik yağ konulmuş. Aslında yarı sentetik konulmalıdır. Bir sonraki değişimde Motul 5100 serisine geçersen daha sağlıklı olur. Son olarak mendile baktım. Çok da bir zarar yok normal sayılır. Yağ değişiminden çıkan yağı her seferinde atık yağ kutusuna koyarak ölçün. 300 ML üzerinde yağ eksiltmiyorsa rektifiye işleme gerek yoktur. En iyi sonucu bu şekilde bulabilirsiniz. Yavaş kullanın, risk almayın, ekipmansız binmeyin, Hayırlı sürüşler.

Uygun fiyatlı diye internetten yağ satın almayalım. Satılanların çoğu sahte yağ anında motoru kitletir. Bayilerden ve servislerden temin edelim. En pahalı yağ en iyi yağdır algısı da yanlıştır. Bu motora tam sentetik yağ konulmuş. Aslında yarı sentetik konulmalıdır. Bir sonraki değişimde Motul 5100 serisine geçersen daha sağlıklı olur. Son olarak mendile baktım. Çok da bir zarar yok normal sayılır. Yağ değişiminden çıkan yağı her seferinde atık yağ kutusuna koyarak ölçün. 300 ML üzerinde yağ eksiltmiyorsa rektifiye işleme gerek yoktur. En iyi sonucu bu şekilde bulabilirsiniz. Yavaş kullanın, risk almayın, ekipmansız binmeyin, Hayırlı sürüşler.
Sağolun hocam ben servise değiştirtiyorum şu anlık garantisinin bozulmasını istemediğim için ama bittinde kendim yapacağım işlemini 2000 de bir bakıma daha gideceğim o zaman sorarım bu dediğiniz atık yağ konusunu.Bugün 150 km yaptım biraz geziye çıktım motoru çok zorlamadım 5-6-7 bin devirin üstünü gördürtmedim herhangi bir ses, aksaklık yaşamadım.

Geri
Yukarı