250 CC motorda hararet artmaması için neler yapılabilir?

NeoZet001

Kilopat
250 nk 2023 kasa var elimde. Hararet sehir icinde 90'i gecmiyor ama uzun yolda yapiyorum. Dogal olarak Allah ne verdiyse dip gaz gidiyorum, motor daha 2000 Km'de e dogal olarak otobandan cikip eve gecene kadar sıcak kalıyor veya herhangi bir mola yerinde durdugumda asla motoru stop etmiyorum ki fan acsin, hemen yola cikiyorum ki motor serinlesin ancak eve gececegimde dogal olarak o kadar bekleyemiyorum ve kapatmam gerekiyor motoru ama yine de 10 dk falan bekliyorum. Bu bekleme zarfinda motorun 95 hatta bir kere stop edip geri actigimda ise 111 dereceleri gordu. Motorda her şey sifir oldugundan acaba icindeki antifriz ve sogutma sivisi mi kalitesiz veya ben mi cok yukleniyorum? 250CC bir motora bu kadar yuklenilmemeli mi anlamadim. Simdi ne yapmamiz gerek bu motoru sogutmak icin?

Motor soğukken bir suyu kontrol edin az ya da eksiltiyor mu diye, su gibi bir şey ise anti freeze ile değiştirin, benim arkadaşım farklı bir motorda manuel düğme taktırmıştı gideceği yere yakın açıyordu geldiğinde kontakla beraber onu da kapatıyordu.

Selam,

Bu CFMOTO özelinde değil tüm motorlar özelinde boşta çalıştırmayın motorlarınızı. Olayımız şu bir arabayı şehir içi kullanımdan sonra fan açsında öyle kapatayım gibi bir duruma girmiyoruz kapalı ikende eğer değer yüksekse marş kapalı açık faketmeksizin fan devreye girer ve belli bir seviyeye gelmeden durmaz. Aynı durum motor içinde böyledir. Motoru durduğunuzda daha çok ısınmasını sağlıyorsunuz daha çok ısınana motoru fanla soğutuyorsunuz.

Küçük CC açık bir motor fan dışında sadece devirdaim pompasını kullanarak bile ideal sıcaklığa gelir. Bu müşürler bazı motorlarda motorun çıkış kısmına yakın olması açısından en sıcak yerine koyulur. Motorun ortalama sıcaklığını baz alır. O nedenle çok takılmayın.

250sr sahibiyim. Ben genelde eve gelmeden 1 km de 3 - 6K devirlerde ve olabildiğince yüksek viteste kullanıyorum. Bu sayede motor rahatlıyor gelen havayla da soğuyor. Aynı blok motora sahibiz eğer suyunda eksilme yoksa ve antifrizli ise çok sıkıntı yapacağın bir şey yok.

CFMOTO genel itibarıyla sıcak çalışan çok fan açan motorlar yapıyor. O nedenle üstteki tavsiyeye uyabiliyorsanız yeterli olacaktır. Kapatıp açtığınızda müşür daha devir daim yapmamış suyu ölçtüğü için reel bilgiyi değil önünde kalan suyun derecesini verir.

Kolay gelsin.

Motorda fark ettigim kadarıyla motor çalışmıyorken kontak açık vaziyette sıcak olsa bile fan açmıyor motorun çalışması gerek sanırsam bundan sonra eve yaklaşmadan önce mümkün olduğunca yüksek viteslerde kullanmaya calışacağım ve mümkünse en kaliteli antifriz ve soğutma sıvısını alacağım şimdi baktım herhangi bir eksiltme yok motorda.

Motorda fark ettigim kadarıyla motor çalışmıyorken kontak açık vaziyette sıcak olsa bile fan açmıyor motorun çalışması gerek sanırsam bundan sonra eve yaklaşmadan önce mümkün olduğunca yüksek viteslerde kullanmaya calışacağım ve mümkünse en kaliteli antifriz ve soğutma sıvısını alacağım şimdi baktım herhangi bir eksiltme yok motorda.

Selam,

Bu CFMOTO özelinde değil tüm motorlar özelinde boşta çalıştırmayın motorlarınızı. Olayımız şu bir arabayı şehir içi kullanımdan sonra fan açsında öyle kapatayım gibi bir duruma girmiyoruz kapalı ikende eğer değer yüksekse marş kapalı açık faketmeksizin fan devreye girer ve belli bir seviyeye gelmeden durmaz. Aynı durum motor içinde böyledir. Motoru durduğunuzda daha çok ısınmasını sağlıyorsunuz daha çok ısınana motoru fanla soğutuyorsunuz.

Küçük CC açık bir motor fan dışında sadece devirdaim pompasını kullanarak bile ideal sıcaklığa gelir. Bu müşürler bazı motorlarda motorun çıkış kısmına yakın olması açısından en sıcak yerine koyulur. Motorun ortalama sıcaklığını baz alır. O nedenle çok takılmayın.

250sr sahibiyim. Ben genelde eve gelmeden 1 km de 3 - 6K devirlerde ve olabildiğince yüksek viteste kullanıyorum. Bu sayede motor rahatlıyor gelen havayla da soğuyor. Aynı blok motora sahibiz eğer suyunda eksilme yoksa ve antifrizli ise çok sıkıntı yapacağın bir şey yok.

CFMOTO genel itibarıyla sıcak çalışan çok fan açan motorlar yapıyor. O nedenle üstteki tavsiyeye uyabiliyorsanız yeterli olacaktır. Kapatıp açtığınızda müşür daha devir daim yapmamış suyu ölçtüğü için reel bilgiyi değil önünde kalan suyun derecesini verir.

Kolay gelsin.

Teşekkürler siz hangi soğutma sıvısı ve antifrizi kullanıyorsunuz?

Servisin koyduğu antifirizi kullanıyorum ne koydukları hakkında bir fikrim yok. Sadece oranına bakıyorum eğer düşükse yaz aylarında eksikse saf su alıp koyarım daha gerekmedi koymak. Eğer hala sınırdaysa ya da altında ve sezon sonuysa servise tamamlatırım genelde ücret bile almıyorlar ki kolay kolay eksilmemesi gerekli. Antifiriz kalitesi ısı konusunda çok yardımcı olacağını düşünmüyorum. Donma ve kaynama noktalarında çok daha etkili bir de kurum konusunda bunun dışında antifirizi bir termal macun gibi düşünmeyin.

Kolay gelsin.

Geri
Yukarı