DSL girişi olmayan TP-Link TL-WR840N modem nasıl kullanılır?

• Konuyu başlatan KITT
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 12B

KITT

Gigapat
Makaleler
6
Yer
Nordrhein-Westfalen
Şu anki kullandığım ZyXEL VMG3312-B10B modem yerine Ukrayna'dayken aldığım TP-Link TL-WR840N modemi kullanmak istiyorum fakat bu modemde DSL girişi yok. Ukrayna'dayken modemi WAN girişinden kullanıyordum, oradaki evlerde duvardan WAN kablosu geliyor. Çevirici gibi bir şeyle (DSL to WAN gibi) bu modemi kullanma şansım var mı?

Sırayla girişler bu şekilde, başka giriş yok.
POWER - WAN - LAN1 - LAN2 - LAN3 - LAN4

Dosya Ekleri

• asdad.png
    asdad.png
    28,1 KB · Görüntüleme: 316
  • asdadsad.png
    asdadsad.png
    46,8 KB · Görüntüleme: 229
Modem ara yüzünde bu modem için oluyor mu bilmiyorum ama port atama var. Yani DSL portunuzu istediğiniz Ethernet portuna belki de WAN kısmından yapabilirsiniz siteden ya da klavuzdan okuyun.

DSL kablosu WAN girişine veya diğer LAN girişlerine tam oturmuyor, girişler büyük görselden de anlaşılacağı üzere. Bir dönüştürücü aparatla DSL kablosunu bu girişlere takamam mı? Taktım diyelim, işe yarar mı?

TL WR840N router değil mi? Modem özelliği yok. ZyXEL'i modem olarak, bu aleti de LAN kablosu ile bağlayarak yönlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Ukrayna'da iken oturduğunuz evde fiber internet olduğu için interneti WAN girişinden alıyordunuz. Türkiye'de ki evinizde ise bakır altyapı var anladığım kadarıyla.
Dönüştürücü kullanmanızı tavsiye etmem, işe yaramama ihtimali olduğu gibi aynı zamanda işe yarasa bile kötü performans verme ihtimali var.

Bu modem değil router. Yani bunu tek başına kullanamazsınız. Ama galiba sizin elinizde bir modem var. O modemin lan çıkışında bu routerin WAN portuna Ethernet kablosuyla bağlantı kuracaksınız. Bu sayede Wi-Fi'yi elinizdeki modem diğil o router yönlendirecek.

Router olarak kullanılıyor evet. Sıkıntı şu anki ZyXEL modemin durduk yere kendi kendini resetlemesi, cihazlarda kendini gösterip bağlanılamaması problemi var. Bu nedenle de bu ZyXEL'i çöpe atıp TL-WR840N'i kullanmak istiyorum. TP-Link'i ZyXEL'e bağlayıp router olarak kullansam ve ZyXEL yine kendini resetlese falan bir anlamı kalmıyor yani.

Ek olarak şu anki ZyXEL'in DSL girişine bağlı olan kablo CAT3 kablosuymuş, yani duvarda CAT3 girişi var. Muhtemelen duvardaki giriş CAT6 kablosu için olsa bu modemi direkt bağlayabilirdim ama yapamıyorum. CAT3'ü CAT6'ya çevirme gibi bir şey var mı? Hiç bilmem bu konuları.

Bu işe yarar mı? Bilen bir arkadaş var mı?
Böyle bir şey işine yarar mı bilemem ama deneyebilirsin.

Router olarak kullanılıyor evet. Sıkıntı şu anki ZyXEL modemin durduk yere kendi kendini resetlemesi, cihazlarda kendini gösterip bağlanılamaması problemi var. Bu nedenle de bu ZyXEL'i çöpe atıp TL-WR840N'i kullanmak istiyorum. TP-Link'i ZyXEL'e bağlayıp router olarak kullansam ve ZyXEL yine kendini resetlese falan bir anlamı kalmıyor yani.

Ek olarak şu anki ZyXEL'in DSL girişine bağlı olan kablo CAT3 kablosuymuş, yani duvarda CAT3 girişi var. Muhtemelen duvardaki giriş CAT6 kablosu için olsa bu modemi direkt bağlayabilirdim ama yapamıyorum. CAT3'ü CAT6'ya çevirme gibi bir şey var mı? Hiç bilmem bu konuları.

Kabloyu çevirip bağlasanız bile router ile çevirmeli ağa/DSL servis sağlayıcısına bağlanamazsınız. O sebeple bir adet modeme ihtiyacınız var.

Geri
Yukarı