DSLR Fotoğraf Makinesi Önerisi/Sorusu

• Konuyu başlatan Anıl Sezer
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 2B
A

Anıl Sezer

Ziyaretçi
Arkadaşlar uzun zamandır bir fotoğrafçılık hevesim var. Giriş seviye DSLR makinelerden biriyle başlamak istiyorum. Ancak kafamda bazı sorular var. Çıkabileceğim en üst nokta 1200. Ancak siz yinede 1300-1350 liraya kadar olan önerilerinizi de belirtirseniz sevinirim. Belki bütçem artar. Belki de azalır. 5 sorum var bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.

1.) 18-55 lensler zoom yapabiliyor mu?
2.) 18-55 lensler ne kadar iyi?
3.) 18-55 lenslerin çözünürlükleri beni sıkıntıya sokar mı? Değiştirmem gerekir mi?
4.) Makineyi Body alıp lensi sonra mı almalıyım? Sonra alacaksam nasıl olmalı? Bütçemi aşar mı?
5.) Zor olan yanları nelerdir?

Arkadaşlar çok soru sordum biliyorum ancak çok Fransız olduğum bir konu. 3-5 ufak bilgi dışında bir bilgim yok. Şimdiden teşekkürler.

- - - Güncellendi - - -

Benim kafamda Nikon D3100 var siz ne düşünüyorsunuz?

Recep Abi peki zor olan yanları var mı?

- - - Güncellendi - - -

Yazın kuzenim geliyor Amerika'dan. Oradan getirsek bir sorun olur mu?

Bende 600d kullanıyorum. 18-55 IS II 55-250 IS II ve 50mm II lensim var makineye 18-55 IS ile 1210 tl ye almıştım. Uzun süredir kullanıyorum. Gayet güzel bi makine. Gelelim sorularına
1 evet zoom yapar ama fazla değil,
2 18-55 fotoraf çekmeyi öğrenmene yetecektir. Emin ol kullanmaya başladığında seni büyüleyecektir. Yaklaşık 6 ay kadar başka lens laZım olmayacak.
3 çok ça paran yoksa 18-55 ıs alabileceklerin içinde en iyisidir. Veya nikon tercih edersen, 18-55 vr olanı, ıs veya vr çok önemli güneşli havalarda pek fark olmaz ama düşük işıkta görüntünün titremesini önler.
4 eğer bütçen 1200 tl civarındaysa, 18-55 le Alman daha mantıklı, çünkü kit paketlerle, body fiyatları genelde çok yakın, lens nerdeyse bedavaya geliyor.
5 istersen, seversen zorlanmazsın, çokça forum sitelerindeki yazıları oku karar vermende yardımcı olur.
Biz 600d dedik ama nikon d5200,5100,3200, paran azsa 3100 canon 1100d de alternatif olabilir. Ne amaçla kullanacağında önemli makine ve lens konusunda .

Yorumlar için öncelikle teşekkürler.

Hobi amaçlı kullanacağım. Bazı fotoğrafları da yarışmalara göndermek gibi bir niyetim var. Kazanamazsam da önemli değil tabi. Hobi ama 1 kere alırım sonra uzun yıllar kullanırım. O yüzden iyi bir şey olması lazım. Yurt içi 600D çok zor. Kuzenim gelene kadar da parayı toplayabilir miyim bilmiyorum ama olmadı D3100 alırım kısmetse tabii.

Peki siz hangi makineyi öneriyorsunuz?

Yorumlar için öncelikle teşekkürler.

Hobi amaçlı kullanacağım. Bazı fotoğrafları da yarışmalara göndermek gibi bir niyetim var. Kazanamazsam da önemli değil tabi. Hobi ama 1 kere alırım sonra uzun yıllar kullanırım. O yüzden iyi bir şey olması lazım. Yurt içi 600D çok zor. Kuzenim gelene kadar da parayı toplayabilir miyim bilmiyorum ama olmadı D3100 alırım kısmetse tabii.

Peki siz hangi makineyi öneriyorsunuz?
Hepsi birbirine yakın makineler, d3100 ün LCD si iyi değil, Youtube fotografium ve CanonTürk ten inceleme ve karşılaştırma videolarına bak. Karar vermende yardımcı olur. Nikonların giriş seviyelerinde AF yok diye biliyorum. Ben o yüzden tercihimi Canon dan yana kullandım. Yeni başlayan herkese de öneririm beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı. 600d+18-55 IS i 1200-1300 e alabilirsin acelen yoksa sürekli fiyatını. D3100+18-55 vr de 999₺ idi en son. Onun yerine d5100 almışlen al bari derim. Kısaca canon 550d 600d 650d veya nikon d5100 d5200 öneririm.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı