[Dual Boot] Victor G451 / Clevo W650SJ (Win 10 - OS X El Capitan 10.11.3)

2 aylık bir araştırma, deneme ve yanılma süreci sonunda, Windows 10 dual boot sorunsuz El Capitan 10.11.3 kavuştum. :mutlu: @montezuma yardımların için teşekkürler. :uyan:

Sistem Özellikleri:
Intel i5 4200m
Intel Graphics HD 4600
8 GB 1600Mhz DDR3L
NVIDIA GTX 850M
HM86 Chipset
Samsung 850 Evo 128 gb
VIA VT1802

BIOS'ta yapılan ayar;
  • UEFI: Enable

Çalışanlar:

Çalışmayanlar;

• Wi-Fi (Intel 3160ac)
  • NVIDIA GTX 850m

Kurulum imajı: OS X El Capitan RAW 10.11.2 Güncel Kurulum İmajı

İmajı USB yazdırıp kurulum bittikten sonra USB içindeki CLOVER klasörünü EFI içerisine attım. USB'den başlatarak Clover Boot Options'a girip "Add Clover Boot Options for all entries" seçeneğini kullandım.

DSDT/SSDT için yamalar ve harici ekran kartını iptal etmek için linkteki işlemleri ve aşağıdaki yamaları uyguladım.

Laptop’larda Harici Ekran Kartını Devre Dışı Bırakmak

DSDT.dsl için yamalar:
"Fix PARSEOP_ZERO Error"
"Fix ADBG Error"
"OS Check Fix (Windows 8)"
"Add IMEI"
"RTC Fix"
"Fix _WAK Arg0 v2"
"Rename GFX0 to IGPU"
"Rename B0D3 to HDAU"

SSDT-7.dsl için:
"Rename GFX0 to IGPU"
"Brightness Fix (Haswell)"
"Rename B0D3 to HDAU"

SSDT-8.dsl için:
"Rename GFX0 to IGPU"

SSDT-9.dsl

"Remove _DSM methods"
"Rename GFX0 to IGPU"
"Cleanup/Fix Errors (SSDT)"

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başarılı kurulumunuz için tebrikler hocam.

İşlemci hariç donanımlarımız benzeyen Monster Abra A7 V5 cihaz kullanıyorum. Cihaz sürekli gürültülü şekilde fan açıyor ve ekran kartından kaynaklandığını düşünüyorum açıkcası.

GTX 850M Ekran kartına sahibim anca DSDT' den hiç anlamıyorum. Elinizde ki dosyalar bana uyar mı hocam ?

Ekteki CPU durumu. Muhtemelen kart ile aynı bakır boru üzerinden soğutuluyorlar. Bundan kaynaklı yüksek bir ısı derecesi olduğunu düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2016-02-20 02.03.43.png
    Ekran Resmi 2016-02-20 02.03.43.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 235
Başarılı kurulumunuz için tebrikler hocam.

İşlemci hariç donanımlarımız benzeyen Monster Abra A7 V5 cihaz kullanıyorum. Cihaz sürekli gürültülü şekilde fan açıyor ve ekran kartından kaynaklandığını düşünüyorum açıkcası.

GTX 850M Ekran kartına sahibim anca DSDT' den hiç anlamıyorum. Elinizde ki dosyalar bana uyar mı hocam ?

Ekteki CPU durumu. Muhtemelen kart ile aynı bakır boru üzerinden soğutuluyorlar. Bundan kaynaklı yüksek bir ısı derecesi olduğunu düşünüyorum.

Aynı model olmadığı için uymaz. Bu linkteki işlemleri uygularsan harici ekran kartını iptal edebilirsin. Bende tam anlamıyla fanı susturamadım. Düşük devirde sürekli dönüyor. Ama harici ekran kartını iptal ettiğim için soğuk üflüyor.

Laptop’larda Harici Ekran Kartını Devre Dışı Bırakmak

Hocam ben bu DSDT işini anlamadım ya da anlamamak için direniyorum. Clover' den F4' e basarak dosyaları aldım. iasl ile decompile ettirdim elimde bir sürü dosya oldu.

Anlatımlarda hep ekran kartınızı arayın bulun diyor ekran kartımı ben nasıl arayıp bulacağım, olaya fransızım ?

Patchleri de indirdim DSDT editör de indirdim. Yabancı kaynaklara ait videoları izledim. Elinde 1 tane .aml uzantılı dosya da Patch > Open diyerek dosyayı seçiyor Apply diyor en son da Compile edip yerine koyuyor.

İşlemlerin karışıklığı yüzünden mazur görmeniz dileğiyle hocam.

Hocam ben bu DSDT işini anlamadım ya da anlamamak için direniyorum. Clover' den F4' e basarak dosyaları aldım. iasl ile decompile ettirdim elimde bir sürü dosya oldu.

Anlatımlarda hep ekran kartınızı arayın bulun diyor ekran kartımı ben nasıl arayıp bulacağım, olaya fransızım ?

Patchleri de indirdim DSDT editör de indirdim. Yabancı kaynaklara ait videoları izledim. Elinde 1 tane .aml uzantılı dosya da Patch > Open diyerek dosyayı seçiyor Apply diyor en son da Compile edip yerine koyuyor.

İşlemlerin karışıklığı yüzünden mazur görmeniz dileğiyle hocam.
"Harici Ekran Kartını devre dışı bırakmak için yamalamak" bölümünü dikkatlice incelersen hangi komutlarla bulabileceğin yazıyor.

Yine de yardımlarınız için teşekkür ederim. Başarılı kurulumunuz için tebrikler.

Zaten dün gece 2' den bu yana o makaleleri elden sürekli geçirdim. 20'ye yakın sıfırdan kurulum yaptım. Ne yaptıysam sürekli hatalarla karşılaşıyorum. Donanımlarımız ve chipsetlerimiz aynı olduğundan yazma gereği duydum ancak konunuzu meşgul ettiğim için özür dilerim.

İyi akşamlar.

Tebrikler @ens1252
Aynı laptop kullanıyoruz windows kullanıcısıydım facebookta gördüm macos sistemini kurdum bende :D

googlede arama yaparkende seni buldum. İlk başta reset atıyordu da kernel pm li bir şeyi işaretlemem gerekiyormuş :) :)

dsdt bilgim yok henüz rica etsem /patched klasöründekileri benimle paylaşırmısın kardeşim ? :)

Tebrikler @ens1252
Aynı laptop kullanıyoruz windows kullanıcısıydım facebookta gördüm macos sistemini kurdum bende :D

googlede arama yaparkende seni buldum. İlk başta reset atıyordu da kernel pm li bir şeyi işaretlemem gerekiyormuş :) :)

dsdt bilgim yok henüz rica etsem /patched klasöründekileri benimle paylaşırmısın kardeşim ? :)
Kardeşim amacın ne senin ? Berkay aksoy ismiyle Monster ABRA A7 V5 yardımı istiyorsun. Şimdide bu nickle aynı laptopu kullanıyoruz google'da ararken buldum seni dosyaları verirmisin diyorsun.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı