Dual Channel RAM Kullanımı Amacı

sibermrc

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Tekniker
Merhabalar;
Sistemimizde kullandığımız RAM'ler kit ise anakart üstündeki renklerle ayrılmış dual channel ram slotlarına RAM'leri aynı renklere takmamız neyi değiştiriyor.Yani A/A - B/B ye neden takılırlar.Ram kanalları ayrı yerlerden cpu ya ulaşıyorsa A/B ye takmamız hangi konuda dezavantajımız olur ?
Eğer kit değilse farkı olurmu ? Teşekkürler.

dual_channel.jpg

st5vb.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Teorik olarak biliyorum ya anlamak istemiyorum yada cevabımı alamıyorum. Konu başlığını yanlış yazdığıma kanaat getirdim. Biraz konuyu açarsanız sevinirim. Alttaki şemyı ben çizdim şemada yanlışlık var mı bilgilendirirseniz iyi olur. Teşekkürler.

Ne olunca çift kanal algılıyor sistem ? RAM'lerin özelliklerinin aynı olmasımı yoksa aynı kanallara takılmasımı? Sistem destek vermesi diye bir şey söylediniz sistem desteklemez ise neden 2-3-4 kanal yapsınlar ki ? Recep Bey konuları biraz daha açabilir miyiz baside kaçamıyorum soru işaretleri kalıyor :) Kilit noktadayım mantığını anlasam hepsinin cevabını alacağım.

Çift kanal olması için ilk olarak anakartın ve işlemcinin bunu desteklemesi lazım. Sonra 2 x 2 Kit olarak satılan RAM'ler alınıp kitapçıkta yazdığı şekilde uygun slotlara (aynı renkte ya da farklı renkte) takılmalıdır.

Sistem desteklemez ise 2-3-4 kanal yapıyorlar diye bişey yok. Bunu nereden uydurdunuz? Her RAM slotu illa kanal destekli çalışacak diye bir şey yok. RAM slotları ne kadar çok olursa o kadar çok modül takılabilmesini sağlar. Her zaman çoklu kanal için konulmaz RAM slotları.

Ne olunca çift kanal algılıyor sistem ? RAM'lerin özelliklerinin aynı olmasımı yoksa aynı kanallara takılmasımı? Sistem destek vermesi diye bir şey söylediniz sistem desteklemez ise neden 2-3-4 kanal yapsınlar ki ? Recep Bey konuları biraz daha açabilir miyiz baside kaçamıyorum soru işaretleri kalıyor :) Kilit noktadayım mantığını anlasam hepsinin cevabını alacağım.

Eğer anakart dual channel destekliyorsa aynı slotlara takılmış ramler çift kanal olarak çalışır. Ram'in modeli ile bir alakası yok anakart bazı marka ve model ramleri tanıyamayabilir sadece(anakarta göre değişir). Yanlız ramleri aynı ramlerden kullanmak daha iyi olur her ramin çalışması farklı şekilde olur. Örneğin aynı Mhz,GB,CL ve voltaj değerlerine sahip ramlerin kullanılması daha doğru olur. Böylece daha uyumlu çalışarak daha performanslı olurlar.

Teşekkürler lonelyheart
Sonuç olarak single channel anakartın RAM slotlarına takılan kit RAM ile Dual Channel RAM slotlarına takılan Kit RAM'in A kanalına 1, B kanalına 1 adet RAM taktıktan sonra alacağımız performans değeri aynı olacak, fakat 2 adet Kit'i A+A / B+B yaptığımızda bellek bant genişliği 128 bit'e yukselip performasn artışı sağlanacaktır.

Benim de kafama takılan birkaç soru var bu konuda. A/A, B/B diye isimlendirdiğimiz RAM yuvalarının işlemciye gidişinde ne gibi bir fark vardır? Ayrıca neden A/A/A/A gibi bir mantıkla yapılmazlar? Yani 64 Bit veri genişliğini Dual Kit ile 128 Bite çıkarabiliyorsak 4'lü kit ile 256 Bit'e çıkarabilir miyiz? Forumda araştırma yapmadım ama güncel olduğu için konuyu görünce yazayım dedim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı