Dual-Channel RAM sorunu

tunawesut

Centipat
Selam arkadaşlar,

MSI-B450M PRO-VDH anakartımda Ryzen 5 2600 işlemci ve XPG'nin D30 3000MHz'lik 8 GB RAM'ini kullanmaktayım.

16'ya yükseltmek amacıyla 8 GB'lık aynı değerlere sahip bir RAM'den aldım. Yanyana ilk 2 slotta 16 GB kullanabiliyorum fakat A2-B2 ya da A1-B1 slotlarına takarak Dual kullanmak istediğimde 8 GB'ı donanıma ayrılıyor 16'yı kullanamıyorum.

- BIOS pili çıkartıp taktım.
- BIOS Update yaptım.
- Işlemci pinlerini kontrol ettim.
- Fan sıkıyordur diye mandallarını takmadan bile çalıştırdım.
- Statik aldım.
- BIOS'tan Default'a çektim, XMP kapalı.

Yapabileceğim ya da yapmam gereken Dual ile ilgili herhangi bir ayar mevcut mudur acaba? Kafayı yemek üzereyim çünkü.

A2 ve B2 slotlarına takacaksınız. Elinizdeki iki RAM'inde tam marka modelini belirtin. Muhtemelen voltaj, bellek zamanalaması, çalışma frekansı veya iki RAM'in bellek kontrolcüsü uyumsuzluğu söz konusu. İki RAM safe mode'de çalıştırılsa bile kit RAM olmadığı sürece böyle problemler yaşanabiliyor.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    19,2 KB · Görüntüleme: 115
Merhaba Ram'im ADATA XPG D30 3000MHZ.

Evet demiş olduğunuz gibi A2-B2 slotlarına takılı. Fakat A1-A2 slotlarına takmadığım sürece 16GBın 8GB'ını donanıma ayırıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20200408_185419.jpg
    IMG_20200408_185419.jpg
    1,7 MB · Görüntüleme: 130
  • IMG_20200408_185527.jpg
    IMG_20200408_185527.jpg
    3,2 MB · Görüntüleme: 108
XPG'nin D30 3000MHz'lik 8 GB RAM'ini kullanmaktayım. 16'ya yükseltmek amacıyla 8 GB'lık aynı değerlere sahip bir RAM'den aldım.
İki RAM'inizi de sordum. Aynı değerlere sahip aldığınız RAM'in tam model kodu nedir? Birebir aynısı mı? CPU-Z'den iki RAM'inizinde net okunaklı bir şekilde görselini paylaşır mısınız?

Durum bu şekilde. A1-A2 ye taktığımdaysa 16 görüyor cihaz donanıma ayırmıyor. Sadece single çalışıyor.
İki Ram'de marka model Mhz olarak birbirinin aynısı

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    20 KB · Görüntüleme: 125
  • 2.PNG
    2.PNG
    69,9 KB · Görüntüleme: 97
  • 3.PNG
    3.PNG
    84,4 KB · Görüntüleme: 103
  • 4.PNG
    4.PNG
    99,2 KB · Görüntüleme: 99
İki RAM'inizde aynı teknik özelliklere sahip olsa da kontrolcüleri ve flash yongaları farklı. Önce Memtest86 ile RAM'lerinizi test edin.

İşlemci soğutucusunun mandallarını takmadan bile denedim. Memtest ile test etmemim sebebi nedir acaba? Arıza içinse eğer dediğim gibi 1-2 portunda 16gb olarak çalışıyor

İşlemci soğutucusunun mandallarını takmadan bile denedim. Memtest ile test etmemim sebebi nedir acaba? Arıza içinse eğer dediğim gibi 1-2 portunda 16gb olarak çalışıyor.
Başka portta 16 GB çalışması önemli değil. Bellek modüllerinizin bir tanesinde arıza varsa dual channel çalışmama durumu söz konusu sıkça oluyor. Her yolu denemeden arızayı bulamazsınız. XMP kapatıp testi gerçekleştirin.

Bellek modüllerinizde arıza yoksa bellek kontrolcüleri birbirine uyumsuz olduğu için dual channel çalışmama söz konusu var demektir. Sorunsuz çift kanal deneyimi için her zaman mevcut RAM'iniz ile aynı model koduna ve revizyona ait RAM almanız gerekiyor.

Selam arkadaşlar,

MSI-B450M PRO-VDH anakartımda Ryzen 5 2600 işlemci ve XPG'nin D30 3000MHz'lik 8 GB RAM'ini kullanmaktayım.

16'ya yükseltmek amacıyla 8 GB'lık aynı değerlere sahip bir RAM'den aldım. Yanyana ilk 2 slotta 16 GB kullanabiliyorum fakat A2-B2 ya da A1-B1 slotlarına takarak Dual kullanmak istediğimde 8 GB'ı donanıma ayrılıyor 16'yı kullanamıyorum.

- BIOS pili çıkartıp taktım.
- BIOS Update yaptım.
- Işlemci pinlerini kontrol ettim.
- Fan sıkıyordur diye mandallarını takmadan bile çalıştırdım.
- Statik aldım.
- BIOS'tan Default'a çektim, XMP kapalı.

Yapabileceğim ya da yapmam gereken Dual ile ilgili herhangi bir ayar mevcut mudur acaba? Kafayı yemek üzereyim çünkü.
merhaba. uzun zaman olmuş ama net çözüm daha önce herhangi bi yerde yazılmamış sanırım. ileride ihtiyaç duyanlara kaynak olsun diye yazıyorum. eğer ram veya anakartta arıza yoksa:
1- gücü kesin (kondansatörlerde kalanları da bitirmek için bilgisayarı açma tuşuna bir kez basın)
2- ramleri çalışmasını istediğiniz slotlara takın (dual channel olacak şekilde)
3- işlemci tarafındaki 8pin (bazı anakartlarda 4 pin) psu kablosunu çıkarın
4- gücü açıp bilgisayarı açın ve bir-iki dakika bekleyin (görüntü gelmese de bekleyin)
5- gücü kesin ve 8 pin kabloları tekrar takın
6- gücü açın bilgisayarı açın hayırlı olsun :)

çoğu anakartta işe yarar, eğer işe yaramazsa bios ayarlarınızdan ramler için manuel olarak voltaj ayarı yapmalısınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı