MSI Z87-G45 Sistemde Dual Channel Ram Sorunu

BrkD22

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

4670k ve Z87-G45 sistemimde sıkıntılı parçayı bulmak istiyorum | Technopat Sosyal

Yukarıdaki linkte yaşadığım sorundan dolayı bilgisayarımı servise gönderdim. Arkadaşlar sağolsunlar didik didik etmişler kasayı. Dikkatlerini şu çekmiş;

Ramleri dual channel yada dual channel olmasa bile iki slota taktıkları zaman dxdiag 11 hatası aldıklarını, fakat tek slot ram kullanıldığında herhangi bir sorun olmadığını söylediler. RAM'lerin sağlamlılığının testi açısından aynı işlemi farklı iki RAM ile denediklerinde, aynı hata tekrardan oluşmuş. Bu durumda problemin anakartta olduğunu varsaymak yanlış olmaz sanırım. Konu hakkında bilgisi olan tüm arkdaşların yardımlarını bekliyorum.

Sistemim,

Intel 4670K
MSI Z87-G45
Corsair Vengance Pro 1866 MHz 2 x 4GB
Gigabyte GTX 770
Corsair Force Gs 128 GB
Cooler Master GX-750 750 watt 80+
Cooler Master 212X
Windows 8.1

Son düzenleme:
Format atıp denediniz mi ? Denemediyseniz, başka bir HDD varsa boşta ona ayrı bir windows kurup deneyebilirsin. Belkide windows'un kendisinde bir şeyler vardır.

5 kere format attım en az mesele o değil. Bahsettiğiniz konular ilk yapılacak şeyler. Onların hepsini yaptım. Belli ki donanımsal bir sorun var.

Başlat-çalıştır komutuna, "DxDiag" yazıp enter tuşuna basın. DxDiag, açılınca versiyonunu ve "Display" tab kısmının altında notlar bölümünde hata bilgisi falan yazıyor mu ?

Kasa elimde değil şuan serviste. Ama zaten sıkıldım. Anakartı ile anakartı yollayacam servise. Eğer düzeltemessem uğraşmayacam kasayla. Ya ekran kartını satarım. Yada komple kasayı satarım.

Bundan sonra bilgisayar mı asla. Alırım konsolu bakarım keyfime. Birde laptop günlük işler tamam.

Servisten gelince halledemezlerse ekran kartının güncel sürücülerini dene.
O da olmazsa başlat çalıştır kısmına bu seferde "msconfig" yazarak, "Startup" tab bölümünden ekran kartıyla ilgili bütün otomatik başlayan yazılımları iptal ederek yeniden başlat ve hatayı tekrar kontrol et.

Ayrıca CPU'nun dahili IGP'sini aktif ederek onun üzerinden dene. Bunda sorun çıkmazsa kesin ekran kartının driverlarında ya da kendisinde sorun vardır.

Aklıma gelmişken bu hata durduk yere mi başladı ? Yoksa sistemi yeni aldında ilk defa mı oluyor ?

Kolay Gelsin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı