Dual Channel yerine Single kullanmak çok fark eder mi?

• Konuyu başlatan eax
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 3B
MUX Switch varsa, fazla RAM olması kullanılan uygulamaları etkilemeyecekse bence gerek yok.
Hocam var mı bilmiyorum nasıl öğrenebilirim?

Ürün linki:

Ürün linki:
Bunlarda da yok hocam. Çift kanal RAM kullanmanın etkisini büyük ihtimalle görürsünüz.

@xbea hocam, ne düşünüyorsunuz? Bunda sizce ne kadar etkisi olur?

Sorum şu Intel işlemcili bir laptopta 8x2 kullanmak yerine 16x1 kullanmak çok büyük bir performans farkına sebep olur mu? Yani mesela Valorant'ta kaç FPS değişir?

Kesinlikle fark eder. Masaüstü cihazlarda AMD işlemci olmadıkça fark etmez ancak iş dizüstü bilgisayarlara gelince orada Intel ve AMD ayrımı olmaksızın her türlü sana FPS faydası sağlar. Özellikle bu MUX Switch olmayan cihazlarda - Rehber: MUX Nedir? Ne işe yarar? - çok etkilidir, çakma MUX Switch görevi görür. MUX Switch farkı genelde AAA oyunlarda (RDR2, Cyberpunk 2077 gibi) 3-5 FPS gibi fark edilemeyecek bir FPS farkı oluşturur, ancak iş A kalite ( CS:GO, LoL, Valorant) gibi oyunlara gelince MUX Switch çok etkili bir seçenektir. Ancak günümüzde belirli markaların, belirli modellerinde bulunmaktadır. Çift kanal RAM ise bu a kalite oyunlarda ki MUX Switch "yarasının" fark edilir derece kapanmasını sağlar. %20-30 FPS artışı gerçekleşebilir. Bunu kendimde deneyimledim açıkçası:
Daha önce PUBG Lite oynarken tüm ayarlar Ultra ve FPS limiti olmadan 180-190 FPS en fazla görüyordum, ancak çift kanal yapınca en az 190 FPS en fazla 260-292 FPS görmeye başladım. Yani çok fazla bir FPS artışı söz konusu. Bu yüzden dizüstü bilgisayar alıyorsanız ve MUX Switch bulunmuyorsa (ki piyasada HP, Lenovo, MSI hariç bulunmuyor ve bu markalarında belirli modellerinde bulunuyor) o zaman çift kanal RAM şart. Sanırım yeterince açıklayıcı olmuştur. Eğer örnek isteyen olursa aşağıdaki referans linklerinin hepsine bakabilirler. İyi forumlar, saygılar...

Evet, çok fark ettirir. İmkanınız var ise kesinlikle Dual Channel kullanmalısınız.

Katılıyorum.

Fark eder. Göreceğiniz üzere FPS farkı yüksek oluyor, videodan da görebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kesinlikle.

Aynı soruyu bende arıyorum. AMD Ryzen 5900 işlemci var Single Channel 16 GB 3200 MHz RAM koymuşlar. Bunun yerine 3200 MHz 8x2 Corsair RAM mi alsam yoksa 2666 MHz CL 16 8x2 RAM mi alsam kararsız kaldım

AMD işlemciler bu konuda - bildiğim kadarıyla - bir tık daha fazla etkileniyorlar.

Bir işi 2 kişinin yapması mı daha kolay olur, 1 kişinin mi?
Ayrıca Online oyunlarda ciddi FPS farklı görebilirsin.

Güzel hocam 👍.

@ertunc23 5900X işlemciye 2666 MHz küfür gibi olur. En düşük 3200 MHz tercih edin, 3600 önerimdir.

Dual Channel çok fark ettiriyor, 2 yukarıdaki arkadaşın attığı videoda görülüyor zaten.

Hocam ne yazık ki ülkemizde 3200MHz hızında en düşük CL değeri 20. bu yüzden pek tercih edilmiyor.

Peki laptop anakartı 3200 MHz destekliyor. Fakat 2666 MHz RAM alsam yine de çalışır herhalde.

2666 MHz olan RAM CL değeri 15
3200 MHz olan RAM CL değeri 22

Bir tanesi Kingston HyperX RAM ( CL 15)
Diğeri Corsair vegency (CL 22)

Hangisini tercih etmeliyim

Hocam Kingston HyperX ımpact alabilirsiniz 3200MHz ve CL20 değerlerine sahip, 16 GB ayrıca. Hocam belirtmekte fayda var; kafamıza göre rastgele RAM seçemeyiz. Eğer çipler farklı ise (aynı markanın aynı modellerin de bile çipler farklı olabiliyor) o zaman mavi ekrana kadar giden performans kayıpları yaşarız.

Çalışır hatta 2 tane farklı MHz değerinde RAM alırsan düşük olan MHz değerinde çalışır ikisi de. CL değeri de gecikme değeri diye biliyorum ne kadar düşükse o kadar iyi oluyor. İki RAM arasında hangisi daha performansı olur onu tam bilmiyorum daha iyi bilen arkadaşlar yardımcı olurlar yanlış yönlendir miyim?😊

Hocam belirtmekte fayda var; kafamıza göre rastgele RAM seçemeyiz. Eğer çipler farklı ise (aynı markanın aynı modellerin de bile çipler farklı olabiliyor) o zaman mavi ekrana kadar giden performans kayıpları yaşarız.

Yanıtlar için teşekkürler kendim RAM takmaya çekindiğim için şeçmiştim aslında bu bilgisayarı :)

Hocam RAM yükseltmek o kadar korkutucu değildir. Konu açarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

MUX Switch varsa, fazla RAM olması kullanılan uygulamaları etkilemeyecekse bence gerek yok.

Katılıyorum. MUX var ise pek bir önemi kalmıyor. Tabii 8 GB değil ise RAM.

Ürün linki:

MUX Switch yok hocam bu modelde aldığınız gibi çift kanal RAM yapmanız gerekir. Konu açarsınız yardımcı olmaya çalışırız.

Bunlarda da yok hocam. Çift kanal RAM kullanmanın etkisini büyük ihtimalle görürsünüz.

@xbea hocam, ne düşünüyorsunuz? Bunda sizce ne kadar etkisi olur?

Elbette olur hocam.

Özellikle AMD işlemci için Dual Channel RAM olması daha iyiymiş. Dünden beri araştırma yapıyorum.

Doğru tespit👍.

Kesinlikle fark eder. Masaüstü cihazlarda AMD işlemci olmadıkça fark etmez ancak iş dizüstü bilgisayarlara gelince orada Intel ve AMD ayrımı olmaksızın her türlü sana FPS faydası sağlar. Özellikle bu MUX Switch olmayan cihazlarda - Rehber: MUX Nedir? Ne işe yarar? - çok etkilidir, çakma MUX Switch görevi görür. MUX Switch farkı genelde AAA oyunlarda (RDR2, Cyberpunk 2077 gibi) 3-5 FPS gibi fark edilemeyecek bir FPS farkı oluşturur, ancak iş A kalite ( CS:GO, LoL, Valorant) gibi oyunlara gelince MUX Switch çok etkili bir seçenektir. Ancak günümüzde belirli markaların, belirli modellerinde bulunmaktadır. Çift kanal RAM ise bu a kalite oyunlarda ki MUX Switch "yarasının" fark edilir derece kapanmasını sağlar. %20-30 FPS artışı gerçekleşebilir. Bunu kendimde deneyimledim açıkçası:
Daha önce PUBG Lite oynarken tüm ayarlar Ultra ve FPS limiti olmadan 180-190 FPS en fazla görüyordum, ancak çift kanal yapınca en az 190 FPS en fazla 260-292 FPS görmeye başladım. Yani çok fazla bir FPS artışı söz konusu. Bu yüzden dizüstü bilgisayar alıyorsanız ve MUX Switch bulunmuyorsa (ki piyasada HP, Lenovo, MSI hariç bulunmuyor ve bu markalarında belirli modellerinde bulunuyor) o zaman çift kanal RAM şart. Sanırım yeterince açıklayıcı olmuştur. Eğer örnek isteyen olursa aşağıdaki referans linklerinin hepsine bakabilirler. İyi forumlar, saygılar...

Katılıyorum.

Kesinlikle.

AMD işlemciler bu konuda - bildiğim kadarıyla - bir tık daha fazla etkileniyorlar.

Güzel hocam 👍.

Hocam ne yazık ki ülkemizde 3200MHz hızında en düşük CL değeri 20. bu yüzden pek tercih edilmiyor.

Hocam Kingston HyperX ımpact alabilirsiniz 3200MHz ve CL20 değerlerine sahip, 16 GB ayrıca. Hocam belirtmekte fayda var; kafamıza göre rastgele RAM seçemeyiz. Eğer çipler farklı ise (aynı markanın aynı modellerin de bile çipler farklı olabiliyor) o zaman mavi ekrana kadar giden performans kayıpları yaşarız.

Hocam belirtmekte fayda var; kafamıza göre rastgele RAM seçemeyiz. Eğer çipler farklı ise (aynı markanın aynı modellerin de bile çipler farklı olabiliyor) o zaman mavi ekrana kadar giden performans kayıpları yaşarız.

Hocam RAM yükseltmek o kadar korkutucu değildir. Konu açarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

MUX Switch yok hocam bu modelde aldığınız gibi çift kanal RAM yapmanız gerekir. Konu açarsınız yardımcı olmaya çalışırız.

Elbette olur hocam.

Doğru tespit👍.

Çok teşekkürler hocam çok detaylı bir yanıt olmuş 🙂

Son düzenleme:

Katılıyorum.

Kesinlikle.

Güzel hocam 👍.

Elbette olur hocam.

Doğru tespit👍.

bunu alıcam hocam gelecek ay.TR 'de bulmak imkansız hiçbir yerde yok.Ek olarak CL 16 3200 mhrz olan'da var .1470 Lira.Değer mi bilmiyorum.En kötü taksit olsun dersem Kingston HyperX alırım TR'den.

Benim makinada Micron 16gb 3200 mhz CL22 ram kullanmışlar.Aynı ram piyasada yok.Heryerde aradım.Bulsam alırdım.2. el 'de sarı sitede 2,3 kişi satıyor ama model uyuşmuyor.Çipler aynı mı bilmiyorum.

Bunu alacağım hocam gelecek ay. TR'de bulmak imkansız hiçbir yerde yok. Ek olarak CL 16 3200 MHz Olan'da var. 1470 lira. Değer mi? Bilmiyorum. En kötü taksit olsun dersem Kingston HyperX alırım TR'den.

Benim makinede Micron 16 GB 3200 MHz CL22 RAM kullanmışlar. Aynı RAM piyasada yok. Her yerde aradım. Bulsam alırdım. 2. El'de sarı sitede 2,3 kişi satıyor ama model uyuşmuyor. Çipler aynı mı bilmiyorum.

Hocam kesinlikle CL16 olanı alınız. AMD işlemcilerde CL değeri ve RAM hızı çok daha önemli. Ayrıca zaten ülkemizde bulabileceğiniz en düşük CL değerini Kingston satıyor ne yazık ki. Alternatifi yok. Micron RAM kullanıyor ASUS tüm cihazlarında, benim cihazımdan da 8 GB olanı çıkmıştı. Ülkemizde de Micron by Crucial RAM satılmıyor (özellikle ASUS'un koyduğu 3200MHz olan versiyonu yok, bende her yerde bahsetmeye çalışıyorum). Bundan dolayı bende CL16 alın geçin, eğer ülkemizden alacaksanız herkese öneriyorum Kingston alın. Diğerleri hep birbirlerinin kopyası...

Yeni konular

Geri
Yukarı