Dual RAM performans arttırır mı?

berkayx

Hectopat
75 HZ monitörüm, AMD R3 2300X işlemcim, RX570 8 GB'lık bir ekran kartım ve 8 GB'lık patriot Viper Steel marka RAM'im var. FiveM'de oynarken 50-60 FPS alıyorum fakat oyun gene kasıyormuş gibi gözüküyor. Aynı RAM'den bir tane daha alıp yanına eklesem akıcı olur mu?

Performansa etkisi olur tabii. Hem RAM kapasitesini yükseltiyorsunuz hem de çift kanal mimarisinden destek alıyorsunuz. Anakartınızın kullanma kılavuzunda çift kanal için belirtilen slotlara takın RAM'leri.

75 HZ monitörüm, AMD R3 2300X işlemcim, RX570 8 GB'lık bir ekran kartım ve 8 GB'lık patriot Viper Steel marka RAM'im var. FiveM'de oynarken 50-60 FPS alıyorum fakat oyun gene kasıyormuş gibi gözüküyor. Aynı RAM'den bir tane daha alıp yanına eklesem akıcı olur mu?
FiveM'de olay şu ki, mutlaka çoklu çekirdek performansı iyi olan bir işlemcin olacak en az Ryzen 5 1600. İkinci önemli husus ise en az GTX 1060 veya RX 580 ekran kartına sahip olmaslısın. Üçüncüsü ise harita yüklenmeme hataları vs. karşı oyun SSD'de kurulu olacak ve internet bağlantın sağlam olacak. Zamanında i5 7400 ve GTX 1050 kullanırken 60 FPS görünce seviniyordum. Sonra GTX 780 aldım bir nebze daha stabildi ama işlemci 9100F'di. R5 2600 ve RX Vega 56 aldıktan sonra aynı serverda en az 55-60 aldım genellikle 80 falan. Bu yazdıklarım çok fazla mod ve en az 50-60 kişinin bulunduğu bir serverda aldığım değerler.
Ama evet PC genelinde bir performans artışı alacaksın az da olsa bu upgrade ile. Ama aman aman 10-20 FPS beklentin olmasın. Çünkü oyun 8 GB'ı geçmiyor RAM kullanımında.

Curlier arkadaşın dediği gibi RAM'lerin performansı 8 ila 16 GB arasında sweet spot dedikleri ufak bir fark oluşturur ama FPS'ye etki eden en önemli unsur ekran kartıdır. Ya oyun ayarlarınızı biraz kısarsınız ya da yeni bir ekran kartı alırsınız. FPS probleminizi çözebilecek en önemli kısım budur. İkincisi işlemciye bakar. RAM bu sıralamada üçüncüdür. Dual kit tabii ki etki eder ama bu 2-3 FPS'lik bir fark oluşturur gibime geliyor tecrübelerime dayanarak söyleyebilirm ki. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Curlier arkadaşın dediği gibi RAM'lerin performansı 8 ila 16 GB arasında sweet spot dedikleri ufak bir fark oluşturur ama FPS'ye etki eden en önemli unsur ekran kartıdır. Ya oyun ayarlarınızı biraz kısarsınız ya da yeni bir ekran kartı alırsınız. FPS probleminizi çözebilecek en önemli kısım budur. İkincisi işlemciye bakar. RAM bu sıralamada üçüncüdür. Dual kit tabii ki etki eder ama bu 2-3 FPS'lik bir fark oluşturur gibime geliyor tecrübelerime dayanarak söyleyebilirm ki. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Ekran kartım zaten RX570 8GB iyi değil mi? Ek olarak 16 GB'a yükseltirsem akıcı oynayabilir miyim orayı tam anlayamadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı