Revasy

Femtopat
Daha fazla  
Meslek
Üniversite öğrencisi.
Anakart
Gigabyte A320M-S2H-CF
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Merhaba arkadaşlar. Ben düne kadar sistemimde 1x16 GB 3200MHz Kingston RAM kullanıyordum. Ama tek bir RAM olduğu için sistem performansı artsın diye Dual RAM kullanmak istedim. Çünkü o zaman RAM'im 1600 MHz'de çalışıyordu.(XMP ayarından haberim yoktu :) ) sistemi kendim toplamadığım için RAM'in sahte olduğundan şüphelenip garantili yeni Dual kit RAM aldım.

Yeni aldığım RAM Patriot/RAM/PVS416G373C7K/Viper Steel 16 GB 3733MHz CL17 udımm kıt. Alıp takdığımda MHz düşük olduğunu ve artırmak için XMP ayarı yapılması gerektiğini öyrendim. XMP yapdığımda MHz artdı. Ama fotoğrafa sizden ricam bakınız, belki de ben yanlış biliyorumdur. Aldığım mağazaya fotoyu attım, sorun olmadığını söylediler.

Oyun testlerinde CS 2 de FPS değerinin arttığını, PUBG de ise sanki azaldığını gözlemledim. Eski RAM'i takamadığım için, (çünkü takdığımda görüntü gelmedi) FPS değerlerini tam söyleyemem. Eski RAM'imi XMP yapmak istedim, yeni aldığım RAM'leri çıkartıp eskiyi takdım ama görüntü gelmedi. BIOS ekranına bile giremedim. Güç tuşu bile sistemi kapatamadı, mecbur fişden ayırdım. Şimdi aklımda birkaç soru var. Eski RAM'imi yoksa şimdi aldığım Dual RAM'mi iyi? XMP ayarı anakartıma, RAM'ime, sisteme zarar verir mi? Isınmasına yol açar mı?

Çünkü eski RAM'i takmak istediğimde yeni RAM'lerin çok ısındığını fark ettim. Belkide bana öyle geldi, çünkü daha önce RAM sıcaklığına elimle bakmadım. Bildiyim kadarıyla da RAM sıcaklığı ölçülemiyor. Şimdi arkadaşlar, fikirleriniz benim için çok önemli, çünkü malum, anladığım bir konu değil.

Anakartım- Gigabyte A320M-S2H-CF
İşlemcim- AMD Ryzen 5 3600.
Ekran kartım-ASUS Radeon RX 5500 XT.

photo_2024-03-19_20-29-35.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Zarar vermez. Bu arada sistemin 1:2 moda geçmiş dolayısıyla performansın düşmüş ve muhtemelen Latency Penalty yiyorsun. XMP açtıktan sonra DRAM Frequency ayarını 3600 MHz veya DRAM multiplier ayarını 36.00 yapıp şu programdan ekran görüntüsü atar mısın?

BIOS sıfırlamadan başka bellek takarsan görüntü alamaman çok olası. BIOS pilini söktükten sonra bellekleri tak veya çıkar, en sonunda ise pili takıp çalıştır.

Zarar vermez. Bu arada sistemin 1:2 moda geçmiş dolayısıyla performansın düşmüş ve muhtemelen Latency Penalty yiyorsun. XMP açtıktan sonra DRAM Frequency ayarını 3600 MHz veya DRAM multiplier ayarını 36.00 yapıp şu programdan ekran görüntüsü atar mısın?

BIOS sıfırlamadan başka bellek takarsan görüntü alamaman çok olası. BIOS pilini söktükten sonra bellekleri tak veya çıkar, en sonunda ise pili takıp çalıştır.
Merhaba hocam, XMP açdıkdan sonra direk kendisi 3733 MHz çıkdı. Zaten XMP açdıkdan sonra bile elle ayar yapamıyorum. 1:2 mod dediyiniz nedir? Mağaza satıcısı 1862 Mhz 2x1862 Mhz olduğunu ve toplam 3733 yaptığı için sorun görmediğini söyledi. O dediyiniz ayarları nasıl yapa bilirim performans artsın diye?

Merhaba hocam, XMP açdıkdan sonra direk kendisi 3733 MHz çıkdı. Zaten XMP açdıkdan sonra bile elle ayar yapamıyorum. 1:2 mod dediyiniz nedir? Mağaza satıcısı 1862 Mhz 2x1862 Mhz olduğunu ve toplam 3733 yaptığı için sorun görmediğini söyledi. O dediyiniz ayarları nasıl yapa bilirim performans artsın diye?

Belleğin frekansında sıkıntı yok ama bellek kontrolcüsü frekansı bellek frekansının yarısına eşit. Yani bellek kontrolcüsü frekansı bellek frekansı oranı 1:2'ye eşit, bu oran 1:1 olmadığında bayağı performans kaybı yaşıyorsun. Ayrıca Infinity Fabric Clock(FCLK) diye de bir frekans var ve bu da bellek frekansına eşit olmalı en iyi performans için.

FCLK Frequency - 1866 MHz ve UCLK DIV1 Mode - UCLK==MCLK girerek düzeltebilirsin. Ama Ryzen 3000 serisinde 1866 MHz FCLK stabil çalışmayabilir bu yüzden test etmen gerekli. Daha garanti bir sonuç almak istersen XMP açıkken DRAM Frequency Ratio ayarını 36.00, FCLK Frequency ayarını 1800 MHz, UCLK DIV1 Mode ayarını da UCLK==MCLK yapabilirsin. Bu frekansları senkronize çalıştırıp 3600 MHz'de kullanırsan senkronize olmayan 3733 MHz'deki hâline göre daha yüksek performans alırsın. Senkronize hâlde 3733 MHz görebilirsin ama biraz şanslı olman gerek.

FCLK stabilitesini ölçmek için ise:

HWinfo'yu "Sadece Sensörler" seçerek kur, çalıştırıp en aşağıdaki "Windows Hardware Errors(WHEA)" sekmesini bul. Sonrasında Prime95 programını indir, açılan stres testi ekranında "Large FFTs" seçeneğini tikleyip OK tuşuna basarak testi çalıştır. Eğer 10-20 dakika boyunca HWinfo'daki WHEA sekmesinde ve Prime95 test ekranındaki sekmelerde hata gözükmüyorsa testi kapatıp FCLK'yi stabil kabul edebilirsin. Prime95'i sol üstteki File kısmından Exit seçerek kapatmalısın, direkt pencereyi kapatırsan arka planda stres testine devam eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı