Çözüldü DualBoot İşletim Sistemi Sormama Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

226607

Hectopat
Bilgisayarımda iki tane harddisk takılı. Biri ana yerde diğeri CD soketinin olduğu yerde. C yerine Windows kurdum, D diskinde ise dosyalarım duruyordu. D diskinden 60GB yer ayırıp oraya da DeepinOS (Linux) kurdum. Her şey tamam kurulumda sorun çıkmadı, gayet iyi kullanıyorum fakat açılışta direk Windows açılıyor her hangi bir soru sormamakta. Bilgisayarımın boot menüsünün tuşuna (ESC) basarak girmek zorunda kalıyorum DeepinOS'a bunun bir çözümü var mıdır acaba?

1535443215508.png

Görüldüğü gibi bu şekilde. 60GB olan yerde DeepinOS kurulu. Disk 0 olarak belirlenmiş diskte ise Windows var. 405GB olarak belirlenmiş alanda ise özel dosyalarım bulunuyor.

Çözüm
"HardDrive BBS Priorities" kısmında iki diskide görebiliyorum ve sadece birini "Boot Option Priorities" aktarabiliyorum. Onun dışında diskler dışında sadece "Windows Boot Manager" gözükmekte. "DeepinOS Boot Manager" tarzında bir şey yok. Ama "ESC" tuşuna basarak boot menüsüne girdiğimde ise 2 diski ve "Windows Boot Manager" seçilebilir oluyor. Kısaca "DeepinOS Boot Manager" tarzında bir şey göremedim.
Aynı şekilde DeepinOS'u normal olarak disk üzerinden açtığımda önüme kendi boot menüsü geliyor ama Windows Boot Manager görülmüyor
Yani kısaca iki işletim sistemi de çalışmaktadır ama birbirlerini göremiyorlar.
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Merhaba, uzun bir arayıştan sonra çözümü buldum. Çözümü DeepOS kullananlar için yazıyorum.

Öncelikle Deepin Store uygulamasını açın.
1535478567547.png

Şimdi Deepin Repair adlı uygulamayı indireceğiz.
1535478666696.png

Uygulamayı indirdikten sonra başlatıcıdan veya marketten direk açabilirsiniz.

Uygulamayı açtıktan sonra "Önyükleme Onar" sayfasına gelin ve onar butonuna basın.
1535478891824.png

İşlem tamamlandığında Windows'un bulunduğu disk tanınacaktır. BIOS menüsünden DeepOS'un bulunduğu diski 1. sıraya alarak DeepOS'un kendi boot ekranının gelmesini sağlayabilirsiniz. Gelen ekranda 1. sırada DeepOS olacaktır. 3. sırada ise Windows'un olacağını düşünüyorum.
Ben sorunumu bu şekilde çözdüm sizin donanımsal veya yazılımsal başka bir sıkıntınız olabilir. Tam olarak bilemiyorum.
Sorununu çözemeyen kişiler Ubuntu'nun, Linux Mint'in forumlarına baksınlar belki oralardan birkaç şey çıkabilir, arayüz dışında terminal komutları, kullandığı paket sistemi neredeyse aynı zaten.

Son olarak çok bilinmeyen bir işletim sistemi olsada DeepOS çok fazla fonksiyona sahip. Bu güzel olmuş.

Bir de Bilal Yavuz arkadaşımıza teşekkürler.
Yetkili arkadaşlar konuyu kilitlerse sevinirim, hortlatılmasın. :)
Son olarak forumlarda gördüm Linux'un boot menüsü Windows'u görüyormuş ama Windows'un boot menüsü Linux'u görmüyormuş :dikkatli:
"HardDrive BBS Priorities" kısmında iki diskide görebiliyorum ve sadece birini "Boot Option Priorities" aktarabiliyorum. Onun dışında diskler dışında sadece "Windows Boot Manager" gözükmekte. "DeepinOS Boot Manager" tarzında bir şey yok. Ama "ESC" tuşuna basarak boot menüsüne girdiğimde ise 2 diski ve "Windows Boot Manager" seçilebilir oluyor. Kısaca "DeepinOS Boot Manager" tarzında bir şey göremedim.
Aynı şekilde DeepinOS'u normal olarak disk üzerinden açtığımda önüme kendi boot menüsü geliyor ama Windows Boot Manager görülmüyor
Yani kısaca iki işletim sistemi de çalışmaktadır ama birbirlerini göremiyorlar.
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Merhaba, uzun bir arayıştan sonra çözümü buldum. Çözümü DeepOS kullananlar için yazıyorum.

Öncelikle Deepin Store uygulamasını açın.
1535478567547.png

Şimdi Deepin Repair adlı uygulamayı indireceğiz.
1535478666696.png

Uygulamayı indirdikten sonra başlatıcıdan veya marketten direk açabilirsiniz.

Uygulamayı açtıktan sonra "Önyükleme Onar" sayfasına gelin ve onar butonuna basın.
1535478891824.png

İşlem tamamlandığında Windows'un bulunduğu disk tanınacaktır. BIOS menüsünden DeepOS'un bulunduğu diski 1. sıraya alarak DeepOS'un kendi boot ekranının gelmesini sağlayabilirsiniz. Gelen ekranda 1. sırada DeepOS olacaktır. 3. sırada ise Windows'un olacağını düşünüyorum.
Ben sorunumu bu şekilde çözdüm sizin donanımsal veya yazılımsal başka bir sıkıntınız olabilir. Tam olarak bilemiyorum.
Sorununu çözemeyen kişiler Ubuntu'nun, Linux Mint'in forumlarına baksınlar belki oralardan birkaç şey çıkabilir, arayüz dışında terminal komutları, kullandığı paket sistemi neredeyse aynı zaten.

Son olarak çok bilinmeyen bir işletim sistemi olsada DeepOS çok fazla fonksiyona sahip. Bu güzel olmuş.

Bir de Bilal Yavuz arkadaşımıza teşekkürler.
Yetkili arkadaşlar konuyu kilitlerse sevinirim, hortlatılmasın. :)
Son olarak forumlarda gördüm Linux'un boot menüsü Windows'u görüyormuş ama Windows'un boot menüsü Linux'u görmüyormuş :dikkatli:

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı