Ducati Multistrada v2'de zincir çarpması oluyor

Zincirdeki bazı baklaların diğerlerine göre sert olması.
Zincir yeni değişti. D.I.D.'de böyle bir problem olacağını sanmıyorum. Hadi oldu diyelim iki zincir setinde de problem bana mı denk geldi? Çok düşük bir ihtimal.
Zincirin gevşek olması.
Zincirin uzamış olması.
Hem gevşek hem de gergin şekilde denedik. Problem devam ediyor. Zincir de zaten dediğim gibi yeni değişti. Uzama gibi bir problem söz konusu değil. Zincirde 1 km yok şu anda.
Ön veya arka dişlinin bitmiş olması.
Servis problem olmadığını söyledi. Motor daha 13 binde.

Dişlileri en son ne zaman değiştirdiniz?
Dişliler değişmedi. Motosiklet 13 bin küsür kilometrede. 2023 model.

Motorun zincir tarafının aksessuarlardan temizlenip daha iyi gözlemlenmesi gerek.
Bunu ben ordayken yaptılar. :(

Eğer dedikleri gibi mil yamuksa motor inecek diyorsun, bence her türlü motoru indirmeden önce dişlileri yenileyip bakmakta fayda var.
Evet maalesef. Mil zaten doğrudan motorun ortasında geçiyor gibi bir şey. Arka lastik, zincir, orta kısım falan hep sökülmesi gerekecek. Ekstra masraf. Zincirler de kontrol edildi. Problem yok dendi.

Benim sizi yönlendirmem dışnda, yani arka rulman veya ön dişli mili dışında aklınıza gelen bir şey var mı arkadaşlar?

Benim sizi yönlendirmem dışnda, yani arka rulman veya ön dişli mili dışında aklınıza gelen bir şey var mı arkadaşlar?
Zaten toplasan 3 parça var :D
Zincir değişti, servis dişliler sağlam diyor, geriye mil rulman kalıyor.

Şu makinada mil yamulduysa ne diyim helal olsun.

Genelde her servis zincir ile dişlileri beraber değiştirilmesi gerektiğini söyler.
O biraz şehir efsanesi hocam. Yağ filtresi gibi bir şey değil dişliler. Her zincir değişiminde değişmesi gerekmez. Bakılır, kontrol edilir. Sıkıntı yoksa yola devam. Belli bir oranda erime durumunda değiştirilir. 13 binde bir Ducati'nin dişlilerle beraber zincirinin değişmesi içn de devirin 9-10 binden aşağı inmemesi gerek gibi bir şey yani. Ben de öyle kullanan biri değilim. :D

Şu makinada mil yamulduysa ne diyim helal olsun
Yani evet. Zincir parçalamadığı sürece milin yamulabilmesini aklım almıyor. Zincirle öyle bir şey de yaşamadık yani. :D

IMG_20230917_184632.jpg

Teker yaparken zincirim koptu statör kapağını kırdım ön dişli muhafaza kırdım ön dişli gitti ona rağmen mil yamulmadı asla. Bu Çin malı motorda olmuyorsa sizinkinde asla olmaz. Ön ya da arka rulman genelde ön rulman dağıldığı zaman ön dişli keçesini patlatıyor. Servis bunu görürdü zaten.

Hocam bu arada o böcükler ne😅

Hocam bu arada o böcükler ne😅
Onun konusunu bile açtım ya. 😂 Sivrisinek larvalarıymış ama gereken yapıldı onlar için. :D

Teker yaparken zincirim koptu statör kapağını kırdım ön dişli muhafaza kırdım ön dişli gitti ona rağmen mil yamulmadı asla. Bu Çin malı motorda olmuyorsa sizinkinde asla olmaz. Ön ya da arka rulman genelde ön rulman dağıldığı zaman ön dişli keçesini patlatıyor. Servis bunu görürdü zaten.
Doğru.

@Görkem Umut hocam söylediğim gibi yaşadığınız şehirde farklı yetkili servisler varsa bence bir de onlara göstermekten zarar gelmez. Mil işine girerseniz milden değilse üzücü olur, onun dışında her ihtimali değerlendirmeye çalışın bence.

Geri
Yukarı