Dudak damak yarıklığı askerlikten muaf mı?

Aykan Alp

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba kardeşimde dudak yarıklığı (tavşan dudaklılık) var kendisi 16 yaşında. Ama bu yaştan şu endişeye girdi. "asker'e gidebilecek miyim?". Kendisi gerçekten asker, polis vb. meslekleri çok seviyor. Bende teselli olsun diye bilmeyerek tabii ki gideceksin dedim. Ama internetten araştırdığımda bununla alakalı bir şey bulamadım, buraya sormak istedim. Dudak damak yarıklığı (tavşan dudaklılık) askerlikten muaf mı?

Çabucak yorulma vb. şeyler oluyor mu? Ya da ne bileyim eğitim ve antreman görmesine engel olacak bir şey? Bayılma vb. Semptom yani.
Çabuk yorulması oluyor. Bayılma vb. hiç olmadı. Ama ek olarak şöyle birşey söyliyim, 90-100kg arkadaşından daha hantal ve arkadaşından daha yavaş koşuyor.
Aynı yaştalar boy farklarıda yaklaşık 3-5 cm.

Çabuk yorulması oluyor. Bayılma vb. hiç olmadı. Ama ek olarak şöyle bir şey söyleyeyim, 110kg arkadaşından daha hantal ve arkadaşından daha yavaş koşuyor.
Aynı yaştalar boy farkları da yaklaşık 3-5 cm.

Askere gitmeden önce askeri hastane de bunlara bakılıyor. Eğer doktor askerliğe elverişli değil der ise üzgünüm ama yapacak bir şey yok. Çünkü orada koşturuyorlar falan filan. Biliyorsunuzdur zaten.

Merhaba kardeşimde dudak yarıklığı (tavşan dudaklılık) var kendisi 16 yaşında. Ama bu yaştan şu endişeye girdi. "asker'e gidebilecek miyim?". Kendisi gerçekten asker, polis vb. meslekleri çok seviyor. Bende teselli olsun diye bilmeyerek tabii ki gideceksin dedim. Ama internetten araştırdığımda bununla alakalı bir şey bulamadım, buraya sormak istedim. Dudak damak yarıklığı (tavşan dudaklılık) askerlikten muaf mı?
Dudak konusunda bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum, ama kalp ile ilgili bahsettiğiniz konuda hastane raporu isterler "Askerliğe elverişli" raporu tarzında.

Geri
Yukarı