Düğünlerde ve asker uğurlamalarında oluşan ses gürültüsü!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Birazcık idare ediverin arkadaşlar kimse ölmez 3-5 saatlik sesten.

Çoğu kişinin dediği gibi bu bir Türk geleneğidir. Bunu kimse değiştiremez değiştirmeye çalışanlar olsa da birçok şeyi.
İçimize giren yabancı veya içten dışa çıkmayan, içten yanmalı motorlardan dolayı memlekette sorunlar çıkıyor.
Rahatsız olanlar için Çinlilerin kolay icatları var pamuk gibi kulaklık gibi. Siz rahatsız oluyorsunuz ancak siz arabayla giderken sokaklarda insanların kafa şişirmesini dert etmiyorsunuz eğlenceyi dert ediyorsunuz. Ya da avazı çıktığı kadar bası açıp arabadan sokak ortasında veya yolda giderken müziği dışarı vermene bir şey denilmiyorsa diğer kişilere de karışmayacaksınız. Karışmayacaksınız diyorum ama konuda yine dile gelmiş ceza yok mu diye var tabi. Hem sokakta gidene hem düğünü açık havada yapana kuralları var ve buna uyulmadığında şikayet edildiğinde ceza veya eğlenceyi durdurmaya kadar yolu var.
Neyse yine absürt bir cevap yazan çıkacak ama öğrenin artık ülkeyi değiştirmeye çalışmayın, çok istiyorsanız kendinizi değiştirin. Çoğunluk rahatsız oluyorsa zaten ortamda sıkıntı çıkar ve bir şekilde kendi aralarında tatlıya bağlanır eğlence sahipleri arasında. Bu konu geçmişini bilmeyenler, gelenek göreneklerine sahip çıkmayanların rahatsız olduğu durumdur. Salon tut demekle olmuyor salonu tutmaya para gerekiyor büyük şehirlerde köy hayatı yaşan da var, şehirde doğup köy hayatını görmemiş olanlar da olduğu için birbirinize katlanmak zorundasınız.

Daha bugün kavga ettim. Ben ayda yılda bir evime geliyorum dinlenmeye ihtiyacım var. Kimsenin mutluluk gürültüsünü çekemem, kulaklık falan da takmam, değiştirebilir miyim elbette hayır ama ben hoşnut olmuyorum.

Sen beni tahrik edici konuşursan ben de senin anladığı dilde konuşurum. Boş yere uzatıyorum konuyu. Ulan aynı fikre sahip olduklarını kardeş karşı tarafta olanları düşman ettin neredeyse. Kendi fikrini savunmak için bin takla atmaya gerek yok.
Buradaki herkes sen de dahil kardeşimdir. Kimseye düşman olmam, küçük büyük herkes ile düşüncelerimizi ve bilgilerimizi paylaşıyoruz. Ben uzatmamak adına ''tamam, aynen'' deyip geçiştiren birisiyim, kavga etmeyi sevmem. Düşüncem budur, katılanlar da vardır katılmayanlar da yapacak bir şey yok.

Birazcık idare ediverin arkadaşlar kimse ölmez 3-5 saatlik sesten.
Bugün sabrettim, kavga da ettim dayanamayıp en sonunda ama düğün sahipleri ile konuştum onlarda biraz hak verdi, muhabbette ettik birkaç dakika sonra konvoy şeklinde gittiler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen de haklısın muhakkak. Bilemeyiz uykusuz mu kalıyorsun, yorgun mu geliyorsun eve. Anlamak lazım 2 tarafın da birbirini.

Daha bugün kavga ettim. Ben ayda yılda bir evime geliyorum dinlenmeye ihtiyacım var. Kimsenin mutluluk gürültüsünü çekemem, kulaklık felan da takmam, değiştirebilir miyim elbette hayır ama ben hoşnut olmuyorum.
Siz meyillisiniz zaten, takmazsanız dinlersiniz işte gümbürtüyü :) Yapılacakları kanunları da bilmezseniz daha çok olacak bunlar.

İşte bu konu insanın mantıklı olduğu halde haksız olduğu konulardan. Yanlış bir şey söylemiyorsun sessizlikte bir ihtiyaç ve bunu herkes hak ediyor. Ama bahsettiğin şey eğlenceden önce bir kültür. Bana soracak olursan mantıksız da bir kültür. Eskiden kızların düğün gelinlik merakı oluyor deyip bunu bahane ederek düğün yapıyorlardı. Bugün kızda oğlanda düğün dernek istememeye başladı ama aileler inat edip yine yapıyor. Gelecek 2 nesil içerisinde bunun çok büyük oranda ortadan kalkmaya başlayacağını görebilirsiniz.

Türkiye'de olduğun sürece nereye gidersen git bundan pek kaçabileceğini sanmıyorum. Elde avuçta çözümde olmadığı için sabır demek düşüyor. En azından sadece yazın bu kadar batmaya başlıyorlar diğer dönemlerde yine rahatız. Abartmıyorum 3 günden 3 güne düğün oluyor mahallede. Ha bir de eskiden geceye kadar yapıyorlarmış şimdi yanılmıyorsam saat 10 olmadan bitirmek zorundalar bu da bir şey. :melek:

Konu başlığı direk ilgimi çekti çünkü daha 3 gün önce bizim mahallede bir düğün oldu. Algıda seçicilik :) Tam 36 saat (1.5 gün) sürdü ve davul ve zurna sesinden kafam şişti. Çarşamba günü öğle saatlerinde başladı ve perşembe gecesine kadar devam ettiler. Bir de annem espri yapıyor " 40 gün 40 gece mi yapacaklar herhalde" diye :D
Gülüyorum ama perşembe sabahtan yine başladılar biz de arabaya atlayıp köye kaçtık. Sessizlik gibisi yok abi. Hayır gerçekten arkadaş haklı benim tanımadığım ismini cismini bilmediğim adını sanını duymadığım iki kişi evleniyor ve beni rahatsız etme hakkına sahip oluyor öyle mi? Kimse kusura bakmasın arkadaş herkes birbirine karşı saygılı olacak. Benim yaşam alanıma tecavüz etmeyecek. Bazı arkadaşların dediği gibi 1-2 saat en olmadı 4-5 saat sürse yine eyvallah derim. Ama gecelere kadar ne çaldınız ne oynadınız be yediğiniz küfrün haddi hesabı yok. Bir de daracık mahalleye düğün konvoyu sokmaya çalıştılar korna sesleri falan çok sinir oldum.
Neyse asıl konuya geleyim düğün salonu denen bir şey var arkadaş. İsteyen gider düğününü yapar, takısını taktırır olur biter. Sayın @Murat5038 hocam mesajları okurken sizin mesajınız dikkatimi çekti. Tamam Türk geleneği davul, zurna falan tamam. Ama siz isteseniz de istemeseniz de bu devir değişecek bu kafa yontulacak. Yeni gelen nesil için eskiler hep "şimdiki nesilde iş yok" derler ya. Dünyanın düzeni böyle bir nesil ölür bir nesil gelir. Yüzyıllar geçer, devir-gelenek değişir. Kimi yobazlaşma der buna kimi gelişim. Herkese iyi günler :)
Özet; bir kimsenin özgürlük alanı diğer bir kim seninkiyle çakışana kadardır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı