Dünya düz müdür?

Gerçekten çevrenizde Dünya´nın düz olduğuna inanan birileri var mıdır bilmiyorum. Aslında Dünya düz diyen pek çok kişinin trollük ve dalga geçmek amacıyla bunu söylediklerini düşünüyorum ama gerçekten de Dünya´nın düz olduğuna inanan insanlar var.

Türkiye´deki varlıkları hakkında pek bir duyum edinmedim ancak ABD´de buna inanan, organize olan, dernekler kuran ve kendi çaplarında “bilimsel deney” yapmaya çalışan insanlar var. Bunun dışında Suudi Arabistan´da bir zamanlar devletin en üst düzey kadamelerinden bir tanesi olan Baş Müftülük görevini yürütmüş Abdülaziz bin Baz´ın Dünya´nın dönmediğine ve düz olduğuna dair kitap yazdığını biliyorum.

Modern bilim Dünya´nın düz olmadığını söylüyor. Bu devirde bile en basit bilimsel gerçekleri tartışmaya açan insanların var olması gerçekten şaşırtıcı.

Dünyanın düz olduğuna dair hiç bir bilim sayfası veya insanı kanıt sunamamıştır. Yani bende çoğunluğun görüşünü savunuyorum. Yani dünya düz falan değildir.

Dunya duzdur iddiasi aslinda bilimsel iddialara koru korune baglanan ve arastirmadan dogru kabul edilen dogmatik bakis acisina yonelik skeptik bir hareket olarak dogmustur.

Ancak zamanla ayni dogmatik bakis acisi, biraz da farkli olma gayretiyle bu sefer de dunyanin duz oldugunu koru korune savunan insanlar uretmistir. Tam bir ironi.

Hicbir alet kullanmadan yalnizca Dunyanin uydusu ayin, bir aylik zaman dilimi icinde aldigi sekillerden dahi dunyanin kure benzeri bir sekle ait oldugunu gosterir. ( Dunyanin golgesi )

Alet kullanacaksaniz teleskopla diger uzay cisimlerine bakmaniz ya da atmosfer olaylarini irdelemeniz yeterli kuresel sekil icin ( bkz: Coriolis etkisi )

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video gayet yararlı bir video ama burada dünyanın düz olmasından ziyade mükemmel yuvarlaklıkta olmadığını, geoit olduğunu belirtmek için hazırlanmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı