Dünya gündemine giren Audi RS6 kazası

Nereden bilsin 300 km/h hızla karşısına tırın atlayacağını?
Tırın aynaları sadece yanları görüyor, dikiz aynası yok. Aşırı hızlı gelen aracı çok geç fark etmiş veya şerit değiştirme sırasında görememiş bile olabilir dorseden dolayı. Ya da görüp hızını kestirememiş de olabilir. Gece gece o kadar basmak bana göre çok saçma. Araba iyi tamam ama önde başka bir aracın farını görünce yavaşlamak en doğrusu.

Tırda dorse yokmuş galiba ama yine de arkasını tam olarak göremiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Adam 60 yaşlarındaymış. 300 KM/H ile giderken öndeki tırın hatalı sollamasıyla panik yapıp direksiyonu hafif sola kırıp frene tam yüklendikten sonra yandan tıra çarpmış ve onun etkisi ile uçarak direğe girmiş. Yol tam boş değilse hızı korumak lazım. Adamın her parçasını ayrı ayrı toplamışlar.

Bir de frene asılınca 300 kmh :(

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Adam 60 yaşlarındaymış. 300 KM/H ile giderken öndeki tırın hatalı sollamasıyla panik yapıp direksiyonu hafif sola kırıp frene tam yüklendikten sonra yandan tıra çarpmış ve onun etkisi ile uçarak direğe girmiş. Yol tam boş değilse hızı korumak lazım. Adamın her parçasını ayrı ayrı toplamışlar.
68 yaşındaymış adam. O yaşta 300 kmh ne?

Sanırım 300 kmh değildi mph idi bu da 600 kmh falan yapar bir yerde gördüm ne kadar dğru bilemem.

299.792.458 kmh ile gidiyor bence hocam. (ışık hızı)

"The horrible part is, they couldn’t even find the lower half of the driver." Parça parça değil adamın alt yarısını bulamamışlar bile. Bu hızla giderken yandan uçarak direğe girersen olacağı bu tabi, görece karanlık bir havada bu hızla gitmek hiçbir yerde mantıklı değil.

Bilginin ne kadar doğru olduğu hakkında bir bilgim yok, Reddit'te bulunmuştur. Yanlışsa özür diliyorum, bilen birileri aydınlatabilir. 🙂
Demek ki dünyada bir yerlerde adamın parçaları hala var.

Son düzenleme:
Nereden bilsin 300 km/h hızla karşısına tırın atlayacağını? Benim altımda RS6 olsa ben de her gün top speed denerim.
Sorun da bu zaten, kimin ne yapacağını bilemezsin ve o hızlarda yaşayacağın ufak bir talihsizlik bile telafisi mümkün olmayan bir hale hemen gelebilir. Lastiklerin patlayabilir, arabada mekanik sorun olabilir, yoldan vahşi hayvan geçebilir ve otobanlarda sürekli olan bir durum, önüne son anda birisi çıkabilir ki bu otobanda çok sık olan bir şey. 120 km/s hızla orta şeritte bile önüme son anda geçenler yüzünden kaç defa frene basmak zorunda olduğumu sayamadım 13 yıldır, sol şeritte bu hızlarda yardırırken sizler bunları nasıl göz ardı ediyorsunuz anlamıyorum.

Son düzenleme:

Kerosene parçası bu kaza sayesinde meşhur oldu. Artık arabada Kerosene açıp arkadaşlarımı almaya gittiğimde binmiyorlar. 😅

Alman otobanlarında bazı yerlerde hız sınırı yok ama bu başladığın yer ile gidecegin yere istediğn hızla gideceğin anlamına gelmiyor. Hız sınırın başladığı yerlerde kademeli olarak hızını düşürmen gereken yollar karşına çıkıyor. Yani arabamı alayım Almanya otobanlarında istediğim kadar son sürat yapayım diye bir şey yok. Bu amcamızda bir şeyler denemek istemiş herhalde. Araba atomlarına kadar ayrılmış.

Doğrudur. Zaten 300kmh hızla giden adam bunları kabul eder ölüm fermanını imzalar. Ben de zaten bu tarz otobanlarda hız yapmam paralı yollarda yaparım hızı. Bir de 330 kmh hızla Lamborghini kaza yapmıştı içindekiler burnu bile kanamadan çıkmıştı. Kaza şans işidir. 300 kmh hız 70G kuvveti diye biliyorum ama bir insanın kaldırabildiği maksimum g kuvetti 7. ona rağmen muhtemelen adrenalin salgısı sayesinde hayatta kalıyorlar. Roma'da R8 kazası olmuştu. Adam emniyet kemerini taksa idi belki de sağ çıkacaktı arabadan. Araba hala sağlamdı 300kmh hızla kaza yapmasına rağmen. YouTube'da vardır videosu. İtaly Rome Audi R8 crash yazsan çıkar.

Genelde bu tarz arabalar hızlara dayanıklı olur. Özellikle R8 gibi arabalar. 300 ile kaza yapsa bile hala sağlam olabilirler.
Yanlışınız var. O kadar yüksek hızda aracın tonluk kütlesi daha da artar ve 300 km hızda kurtulmak imkansız olur. Bu hızda kurtulduysa dünya tarihine geçecek birisi olur. 100 km üstü her kaza ölümcüldür.

Alman otobanlarında bazı yerlerde hız sınırı yok ama bu başladığın yer ile gidecegin yere istediğn hızla gideceğin anlamına gelmiyor. Hız sınırın başladığı yerlerde kademeli olarak hızını düşürmen gereken yollar karşına çıkıyor. Yani arabamı alayım Almanya otobanlarında istediğim kadar son sürat yapayım diye bir şey yok. Bu amcamızda bir şeyler denemek istemiş herhalde. Araba atomlarına kadar ayrılmış.

Yanlışınız var. O kadar yüksek hızda aracın tonluk kütlesi daha da artar ve 300 km hızda kurtulmak imkansız olur. Bu hızda kurtulduysa dünya tarihine geçecek birisi olur. 100 km üstü her kaza ölümcüldür.

Sürücü burnu bile kanamadan cikti ve ardindan videoyu ceken kisiyide cikartti. Ardindan araba alev alarak yandi.

Ayrica bu arabanin neredeyse her yerinde karbon fiber var. Yani yasamalari cok normal. Ustte dedim. Bu arabalar hiz icin yapildigi icin 330 ile kaza yapsalar bile sag cikabilirler.

Porsche'lerden ornek vereyim. Yeni kasa birçok modellerinde (Cayenne Macan Taycan Panamera dahil degil) araclarinda celik kafes var. Hem celik kafesli bir Porsche kaza yaptiginda araba yanmasina ragmen sap saglam duruyordu hala.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı