Dünya nasıl oluştu?

Merhaba reis bahçesi büyük ve uluslararası spor salonları var diye tercih ettiğim imam hatip ortaokulunda sizin dediğiniz gibi big bang e inanıyorum ve din hocası sosyal hocası matematik hocası hepsinden linç yedim ve beden ve Türkçe hocası hariç hepsinden linç yedim müslüman dini inancına sahip biriyim ama beni ateist sandılar.😪😪

Açıkçası ülkemizde aşırı derecede cahil insan çok fazla var. Öğretmen, eğitmen dediğin kişilerin bile bir birikimi ve araştırması yok. Köydeki adama soracağın sorudan fazlasını veremiyorlar özellikle din konusunda. Bir şeyi dümdüz inkar etmek yerine inandığın konu ile bağdaştırmaya çalışmak ve mantık çerçevesinde ilerlemek daha iyi. Ondan sonra istersen doğru de veya yanlış de.

Hocaların linç etmek yerine şu videodaki gibi açıklamada bulunsa daha mantıklı olurmuş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Açıkçası ülkemizde aşırı derecede cahil insan çok fazla var. Öğretmen, eğitmen dediğin kişilerin bile bir birikimi ve araştırması yok. Köydeki adama soracağın sorudan fazlasını veremiyorlar özellikle din konusunda. Bir şeyi dümdüz inkar etmek yerine inandığın konu ile bağdaştırmaya çalışmak ve mantık çerçevesinde ilerlemek daha iyi. Ondan sonra istersen doğru de veya yanlış de.

Hocaların linç etmek yerine şu videodaki gibi açıklamada bulunsa daha mantıklı olurmuş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kanalı direk takibe aldım videoda kullanılan dil çok açıklayıcı ve kaliteli bir içerik. Kuran ile bilimin çelişmediğini örnekler ile açıklasa da hala çelişen noktalar var. Aslında düne kadar farkında olmadığımız bilimsel gerçekler kuranda geçiyordu ve biz bugün bunları keşfedip kuran ile karşılaştırdığımızda aslında kısmi olarak bahsedildiğini fark ediyoruz ki bu da kuranı olağanüstü bir kitap yapıyor.
Ayrıca videodaki süpernovalar sonrası oluşan toz ve katı maddelerin gezegenlere kayalara hatta canlılara dönüşmesi kuranda içerisinde duman geçen ayet ile ilişkilendirmeleri bizim muhterem din alimlerimizin dahi aklına gelmemiştir. Kaliteli bir örnek bilim ve din konusunda kendi adıma teşekkür ederim.

Farklı düşünceler var. Ben kesin olarak cevap veremem.

Kimine göre bir ırkın diğer ırkı parçalaması ile çenesi küçük beyni geniş bir maymun türünden geliyor.

Kimine göre Hz. Ademden ve Hz. Havvadan.

Hocam insanların nasıl geldiğini değil, dünyanın nasıl oluştuğunu soruyor.

Müslüman'ım ama Big Bang theory'e inanıyorum. Big Bang'de bence hepsi gayet mantıklı olarak açıklanarak sıralanıyor. Bilmediğimiz çok şey var ama Dünya'nın yaratılışı hakkında Big Bang yeterli durumda.

Bunları anlatmak zordur. Teori veya kanıt vardır ki buna göre konuşursun. Bence Tanrı bu şekilde yaratmadı bilemiyoruz işte. Tanrıyı inanmayan dünyada yaşıyoruz.

Herşey için sebepler vardır. Arkadaş nasıl oluştuğunu sormuş? Bu soruya hemen Allah yaratmış denmez. Allah yaratır ama sebepler de vardır. Evet meyveyi Allah yaratır ama meyve için ağaç lazımdır. Dünya’yı Allah yaratmıştır ama Dünya’nın oluşması için bazı sebepler vardır. Şimdilik en mantıklı açıklama zaten Big Bang. Bu Dünya’nın oluşması için bir sebep. Ama o oluşumu oluşturmak ve yaptırım başkasına aittir diye düşünüyorum. Şöyle düşünelim, elinde kendi isminin harflerinden oluşan kağıtlar düşün. Her kağıtta isminin bir harfi var. Yere bir ip koy ya da bir çizgi çek. Elindeki kağıtları fırlattığında isminin harflerinin o çizgi üzerinde senin ismini oluşturması ihtimali kaçtır. Bence 0. Gezegenlere baktığımızda bir düzen var. Dünya bazı olayların olması için hafif eğik durur. Bir santim yörüngesinden şaşsa ya ateş topu olacak ya da buz küresi olacak. Nitekim baktığımızda diğer gezegenler de bir sıra ve düzen halinde. Bunu yapmak tesadüf işi olamaz. Ama çoğu bilim adamının da düşündüğü gibi bir Bin Bang var ortada. Bazı patlamalar sonucu oluşmuş. Bu sebepleri görmek lazım. Eğer bu sebepleri görmeyip direkt Allah’a bağlarsan işi sıkıntı olabilir. Evet bana göre bir yaratıcının eseridir bunlar ama sebepleride görmek lazım. Güneş patlamasını bilmek ve anlamak lazım diye düşünüyorum.

Evrenin tesadüfen oluşması teorisini deli saçması olarak görüyorum. Kesinlikle yaratıcı bir zeka var ve canlıları doğayı koruma görevi ile yaratmış. Bir üst boyuttan bakıldığında insan mikrop olarak nitelendirilebilir muhtemelen. Diğer canlılarda faydalı bakteriler gibi.

Geri
Yukarı