Dünya'nın Sonu 2032 Yılında Olabilir

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sayın Haluk beyin isteği doğrultusunda hemen bir araştırma yaptım:

300.000 yıl önce 50.000 TON ağırlığında bir asteroid Avustralya kıtasına konmuş, ve pislemiştir. Ama kayıtlarda bunun ekosisteme nasıl bir etkisi olduğu bulunmamakla beraber, canına okuduğunu tahmin edebiliriz.

65 milyon yıl önce (!!) dinazorları ortadan kaldıran asteroid 9.5Km çapında diyorlar - ama ben buna inaaaanmıyorum.

Fakat bu arkadaş 2032/40 yılları arasında çarparsa, 400mt çapıyla, 2,500 ton TNT'ye eşit bir patlama oluşturabilir veee çarptığı yer önemli. Ekosistemin emdiği sütü anasının burnundan getireceğine eminim. Hayatta kalır mıyız? Zor. 7 Milyar nüfus o zamana 12 milyara dayanır ve bu tür bir olayda hemen ölmese bile, en az 10 milyar kayıp olur diye düşünüyorum.

Tabi yeryüzünde yaşayan tek akıllı ırk insanlar değil ve 4 boyutlu evren içerisinde her ırkın bir "götü" var, bunu korumak için elinden geleni yaparlar.*

Not: Evren 4'ten fazla boyuta sahiptir. Şu anki tecrübem 7-9.

Göksel sen bana pek bi yakınsın, bi akşam Atrium Backhaus yapalım belki birbirimizi sevmeyiz ve yazışmayız, yoksa yani 2032'ye kadar yaşamak daha zor bi buluşmadan ha Hiroşima ve Nagasaki atom bombaları 12.5 Kilo ton olarak geçiyor, şimdi 12.500 TNT'ye eşitse, 400mt'den 2.500 TNT çeviri hatası yoksa bi cacık olmaz, ama çeviri hatalıysa, bayağı cacığı bırak en sağlam çilingir sofrası kurulur.

Büyük olmasa bile bir göktaşının direkt çarpma hasarından ziyade, toz kaldırıp atmosferi tozla kaplayarak buz çağı başlatma ya da iklimsel değişiklik ile eko sistemi yoketme ihtimali var. Düşük bir ihtimal ama dünya dışında yerleşimler kurma vakti çoktan geldi geçiyor bence. Bütün yumurtalar aynı sepette şu an, bu bir risk.

Dipnot: Dünya'nın sonu diyoruz ama derdimiz gezegen değil, insan ırkı. Gezegen biz olmasak da burada durur hatta hayvan ve bitki yaşamı eninde sonunda tekrar coşar :)

Boş ver usta, bu astronomlara pek güven olmaz. Yarın o astroid bir uydunun veya gezegenin çekim alanına kapılıp yolu değişir. Olasılık %[SUB]0 [/SUB]2, 1000 olasılıktan sadece 2'si olası diğer kalan 998 olasılık çarpmayacağını gösteriyor. Şu geçenlerde Rusya'ya çarpanın ise olasılığı %100 oldu. Neredeydi o astronomlar?

2032 ye kadar kim öle kim kala. Hele bir gelsin bakarız. Olmadı Süper kahramanlar kurtarır bizi.

Sayın Haluk beyin isteği doğrultusunda hemen bir araştırma yaptım:

300.000 yıl önce 50.000 TON ağırlığında bir asteroid Avustralya kıtasına konmuş, ve pislemiştir. Ama kayıtlarda bunun ekosisteme nasıl bir etkisi olduğu bulunmamakla beraber, canına okuduğunu tahmin edebiliriz.

65 milyon yıl önce (!!) dinazorları ortadan kaldıran asteroid 9.5Km çapında diyorlar - ama ben buna inaaaanmıyorum.

Fakat bu arkadaş 2032/40 yılları arasında çarparsa, 400mt çapıyla, 2,500 ton TNT'ye eşit bir patlama oluşturabilir veee çarptığı yer önemli. Ekosistemin emdiği sütü anasının burnundan getireceğine eminim. Hayatta kalır mıyız? Zor. 7 Milyar nüfus o zamana 12 milyara dayanır ve bu tür bir olayda hemen ölmese bile, en az 10 milyar kayıp olur diye düşünüyorum.

Tabi yeryüzünde yaşayan tek akıllı ırk insanlar değil ve 4 boyutlu evren içerisinde her ırkın bir "götü" var, bunu korumak için elinden geleni yaparlar.*

Not: Evren 4'ten fazla boyuta sahiptir. Şu anki tecrübem 7-9.

Okyanusa çarptığını düşünürsek, kazayı hafif sıyrıklarla geçiştirebiliyoruz o zaman.

Kritik soru: asteroid suya değil, Asya kıtasının ortasına iniş yapıyor. Ortaya çıkacak 2500 ton TNT'ye eşit bir enerji, yeryüzünden kaç zilyon ton toz-dumanı atmosfere karıştırıp, ne kadar zaman aralığında güneş ışınlarının dünyaya ulaşmasını engeller? Zaman kısa olursa, yırtma şansımız yine artacak.

7 Milyardan fazla insan varken, yırtma şansımızın olması:

1 - yiyecek stoklarımıza
2 - silahlarımıza
3- o yiyecek sotoğuyla ulaşıp diğer yiyecek stoklarını silahlarımızla elegeçirmemize ve diğer insanları öldürmemize bağlı.

sanırım bundan sonrasını yazıp hesaplamam çok iç açıcı olmaz.

Ama tahminim 2 aydan kısa sürede ülkeler karışır, çözüm bulmaları çok zor... mesela aklımda var: daha önce güneşi ışınlarını geri yansıtmak için bir balona pompa bağlayıp depoyla, havalandırıp bir güneş perdesi denemişlerdi, buna benzer bir işlemi elektrik süpürgelerinde gördüğümüz şekilde yaparak atmosferi ÇOK daha kısa sürede temizleyebilirler. Ama 2 ay değil, 7 milyar insan hiç değil, geriye 1 milyar kalırsa çok şanslıyız derim.

Ha bana göre 200 000 000 yeter. (ikiyüzmilyon)

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük olmasa bile bir göktaşının direkt çarpma hasarından ziyade, toz kaldırıp atmosferi tozla kaplayarak buz çağı başlatma ya da iklimsel değişiklik ile eko sistemi yoketme ihtimali var. Düşük bir ihtimal ama dünya dışında yerleşimler kurma vakti çoktan geldi geçiyor bence. Bütün yumurtalar aynı sepette şu an, bu bir risk.

Dipnot: Dünya'nın sonu diyoruz ama derdimiz gezegen değil, insan ırkı. Gezegen biz olmasak da burada durur hatta hayvan ve bitki yaşamı eninde sonunda tekrar coşar :)

Böyle bir felaket senaryosunun yakın bir zamanda gerçekleşmiş olduğunu biliyoruz. M.Ö. 1600'deki Santorini Volkanı patlaması, Girit uygarlığını yok etti ve bir kaç yıl boyunca gökyüzünü kaplayan yoğun toz ve duman, insanlığa reset attırdı. Bu felaketten önce yaşayan medeniyetler hakkında, doğru dürüst bir bilgimiz bile yok. Felaketin büyüklüğü ise, denizin ortasında meydana gelmiş olmasından kaynaklanıyordu, volkanın sıcak tozu, deniz yüzeyine ulaştığında, bir buhar tabakası oluştu ve buhar tabakası, yayılarak etrafındaki kara parçalarında yoğun kimyasal tepkimeleri tetikledi. yani göktaşı okyanusa çarparsa, karaya çarpmasından daha büyük bir felaket meydana gelebilir.

Bu kadar uzun zaman sonra olacak hesaplar hata yapma olasılığını arttırır. Daha önce NASA'nın bu şekilde hesap hataları yaptıklarını hatırlıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı