Düşük Fiyata Sistem Toplamak

Merhaba , HAF912 gerçekten güzel ama bir o kadarda pahalı bir kasadır. Kasanızı RC-K380 seçebilirsiniz içerisindede 600W güç kaynağı geliyor 315TL fiyatı var. Ve işlemci için 4790K yerine 4460 alabilirsiniz. Bu kıstığınız parçalardan kalacak para ile ise 240liraya 2x4 gb ram ve H97 pro gibi bir anakart alabilirsiniz.

Size en mantıklı önerim kasadan kısıp 4690k almanız. i7 önermiyorum çünkü oyunlar için bir tık fazla bakın çok değil, bir tık. i7 başka çalışmalar için daha fazla lazım. Mesela 3D modelleme, onları renderleme, profesyonel grafik üstüne veya video işleme gibi. Bariz farkı onlarda görürsünüz ama oyunda görmezsiniz. Çünkü işlemci ekran kartının yoğun kullanıldığı yerlerde daha az kullanılır. Genelde yüksek kartına sahip olan da düşük seviyede oynamaz. Ama 4690K en üst düzey ekran kartlarıyla bile çok iyi çalışır. Kuşkunuz olmasın.
Buradaki konuda da 4690k tercih edilmiş.
Intel i5 4690k ile 4670k arasındaki fark
Şimdi tekrar bir hesaplama yaptım. 1.602.-TL yapıyor. Acaba daha ucuz bir kasa mı alsam? bilemedim. Çünkü güç kaynağı da yok. Kasa ile güç kaynağını bir alırım diye düşündüm. :/

Merhaba , HAF912 gerçekten güzel ama bir o kadarda pahalı bir kasadır. Kasanızı RC-K380 seçebilirsiniz içerisindede 600W güç kaynağı geliyor 315TL fiyatı var. Ve işlemci için 4790K yerine 4460 alabilirsiniz. Bu kıstığınız parçalardan kalacak para ile ise 240liraya 2x4 gb ram ve H97 pro gibi bir anakart alabilirsiniz.

İşlemci olarak i5 4690k seçtim. 600w yeterli olacak mıdır? Acaba kasayı ayrı güç kaynağını da ayrı mı alsam?

600W sizin sisteminiz için fazlasıyla yeter.
Peki ilerde r9 280x, r9 290x şeklinde ekran kartını yükselteceğim. Ekran kartları için yeterli olur mu? Bir de şöyle bir kasa seçtim uygunsa.
www.vatanbilgisayar.com/xigmatek-shockwave-vektor-80plus-750w-midt-atx-pencereli-siyah-kasa.html
Bu da 750w fakat fiyat 427.-TL Tek merak ettiğim acaba kablolar söküp takılabiliyor mu? Çünkü gereksiz kablolar kasanın içinde yer kaplıyor ve gösterişsiz oluyor.

Ekran kartları aslında yenilendikçe mimarileri değişiyor ve performansa ters orantılı olarak harcadıkları güç aksine düşüyor. Mesela Nvidia 900 serisi. Artan performansına rağmen GTX 970 500W güç kaynağıyla çok rahat çalışabiliyor. Yani kuşkun olmasın. Aşağıdaki ikili sana yeter.
Corsair Modüler Güç Kaynağı
Corsair CX600M 600W Modüler 80+ Bronze 120mm Fanlı Power Fiyatı

Sessiz ve serin Zalman Z3 Plus
Zalman Z3-PLUS(BL) USB3.0 Siyah Midi Tower Kasa Fiyatı

Ekran kartları aslında yenilendikçe mimarileri değişiyor ve performansa ters orantılı olarak harcadıkları güç aksine düşüyor. Mesela Nvidia 900 serisi. Artan performansına rağmen GTX 970 500W güç kaynağıyla çok rahat çalışabiliyor. Yani kuşkun olmasın. Aşağıdaki ikili sana yeter.
Corsair Modüler Güç Kaynağı
Corsair CX600M 600W Modüler 80+ Bronze 120mm Fanlı Power Fiyatı

Sessiz ve serin Zalman Z3 Plus
Zalman Z3-PLUS(BL) USB3.0 Siyah Midi Tower Kasa Fiyatı

Şimdi 1.504.-TL etti. :)
Son hali şöyle;
992ODQ.png

İşlemciyi de vatan tatatatan dan alıyorum :) 704.-TL ye. i5 4690k
30+30 olmak üzere 2 tane de hediye çekim oluyor diğer 2 üründe de onları kullanırım. Ballı oldu bu :)

Güç kaynağı burda da kampanyada galiba. Burdan alın bence.
Corsair CX600M CP-9020060-EU 600W Power Supply - Aldido.com

Tam bütçenize uygun oluyor.
Teşekkür ederim. Şimdi toplam 1389,35.-TL oldu. Bütçe tamam hatta 11 lira cepte kaldı. 30.-TL çeki de hepsi buradan üzerinden düşersek toplam 41 lira cepte kalmış oluyor. :) GTA V sistem gereksinimleri açıklanır açıklanmaz toplamaya başlıyorum bunları. Yine de sağda solda varsa daha ucuzu alırım.

Bu arada Crossfire yapmak mantıklı olur mu sence. Ya da aşamalı olarak her yıl ekran kartını r9 295x2 ye doğru yükseltmeli miyim?

(Tabi birkaç yıl r9 295x2 alamayacağım o kesin.)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı