Düşük sistem gereksinimli Linux işletim sistemi tavsiyesi

Daha fazla  
Merhaba, anlık olarak Windows 7 işletim sistemini kullanıyorum. Windows 8.1, Windows 10, Zorin OS ve Zorin OS Lite dağıtımlarını denedim. Fakat hepsi bilgisayarımı zorluyor. Bana bu günlerde kullanırken Windows 7 gibi sorun çıkartmayacak Linux tabanlı işletim sistemi önerebilir misiniz? Kod yazıyorum ya da oyun oynuyorum, zaten oynadığım oyunlar çok düşük sistem gereksinimli; osu! Ddracenetwork, geometry dash tarzı oyunlar oynuyorum. Oyun oynarken zorlamasın ve güncel Python tarzı programları kurabilsin. (Windows 7 desteği olmayan programları kullanmak gibi.)

Işlemci: Intel(R) Core(tm)2 Duo CPU E8400 @3.00GHz (2 CPUs)
Bellek: 2048MB RAM.
Ekran kartı: Intel(R) 4series Express chipset family.

Not: Yeni bilgisayar al tarzı yorumlar yapmayın, almam biraz süreceği için idarelik istiyorum zaten :).

Merhaba, anlık olarak Windows 7 işletim sistemini kullanıyorum. Windows 8.1, Windows 10, Zorin OS ve Zorin OS Lite dağıtımlarını denedim. Fakat hepsi bilgisayarımı zorluyor. Bana bu günlerde kullanırken Windows 7 gibi sorun çıkartmayacak Linux tabanlı işletim sistemi önerebilir misiniz? Kod yazıyorum ya da oyun oynuyorum, zaten oynadığım oyunlar çok düşük sistem gereksinimli; osu! Ddracenetwork, geometry dash tarzı oyunlar oynuyorum. Oyun oynarken zorlamasın ve güncel Python tarzı programları kurabilsin. (Windows 7 desteği olmayan programları kullanmak gibi.)

Işlemci: Intel(R) Core(tm)2 Duo CPU E8400 @3.00GHz (2 CPUs)
Bellek: 2048MB RAM.
Ekran kartı: Intel(R) 4series Express chipset family.

Not: Yeni bilgisayar al tarzı yorumlar yapmayın, almam biraz süreceği için idarelik istiyorum zaten :).

antiX22 dağıtımına bakabilirsiniz hocam. Çok düşük RAM kullanımına sahip. @kayra150 hocam hakkında daha çok bilgiye sahip.

Onun haricinde Xubuntu Core ve LXDE kullanan dağıtımlara bakabilirsiniz. Xfce LXDE'ye kıyasla biraz daha ağır olsa da daha özgür bir arayüz diyebiliriz.

Linux Mint olabilir.

Mint hafif bir dağıtım değil. Özellikle 21.1 sürümünden ağırlığı yüzünden çok şikayet eden var.

antiX22 dağıtımına bakabilirsiniz hocam. Çok düşük RAM kullanımına sahip. @kayra150 hocam hakkında daha çok bilgiye sahip.

Onun haricinde Xubuntu Core ve LXDE kullanan dağıtımlara bakabilirsiniz. Xfce LXDE'ye kıyasla biraz daha ağır olsa da daha özgür bir arayüz diyebiliriz.

Mint hafif bir dağıtım değil. Özellikle 21.1 sürümünden ağırlığı yüzünden çok şikayet eden var.

Ek olarak hem güzel görünsün hem hafif olsun derseniz de en makul seçenek Zorin OS Lite bana kalırsa. O da Xfce kullanıyor ama hazır özelleştirilmiş bir şekilde geliyor.

Eski sistemim buna benzerdi ona mint kurmuştum çok güzel çalıştırıyordu o yüzden tavsiye ettim.

Eski sistemim buna benzerdi ona Mint kurmuştum çok güzel çalıştırıyordu o yüzden tavsiye ettim.

Xfce ve Mate sürümü hafif normalde ama nedense özellikle bu 21 ve 21.1 güncellemelerinde ağırlığından şikayet eden kişiler gördüm. Büyük ihtimalle birkaç güncelleme sonra düzeltilir bu durum ama şu an için iyi bir tercih değil.

Benim de gönlümde özel bir yeri var kendisinin.

Geri
Yukarı