Düşünebilen Program Yaparsak Tanrı Olmaz mıyız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Buradaki yaradılış ve yokediş, Allah misali yoktan var edip, var olanı yok etme değil. Mesela yazılımsal olarak kendi bilincine sahip olacak bir programı yaratmak, yani kod olarak yazmak. Zaten böyle bir programı yazarsa insanoğlu, yapacağı tek şey bunu bir makineye aktarması. Ondan sonra alın size terminator t800 :).
Beni sakinleştirdiniz, teşekkürler.:D O zaman tanrı demek bence doğru olmaz. İstediğimizi yaptıracağımız bir teknoloji yapmış oluruz diyelim :)

• 1- Bir robot hiçbir şekilde insanoğluna zarar veremez; veyâ pasif kalmak suretiyle zarar görmesine izin veremez.
  • 2- Bir robot kendisine insanlar tarafından verilen komutlara 1. kuralla çelişmediği sürece itaat etmek zorundadır.
  • 3- Bir robot 1. ve 2. kurallarla çelişmediği sürece kendi varlığını korumak zorundadır.
Bu kuralları bağımsız bir şekilde uygulayacak yedek bir sistem yapılmalıdır. Kuralları çiğnediği anda öldürülmelidir. Nasıl ölecekse artık :) Ayrıca görevi en iyi şekilde yazılmalıdır. Kurallar sistem çekirdeğine değişmez olarak eklenmelidir. Değiştirmeye çalışınca da öldürülmelidir.

Ekleme: "Ben robot değilim ki ahahahah" yaparsa da öldürülmelidir.

Bu kuralları bağımsız bir şekilde uygulayacak yedek bir sistem yapılmalıdır. Kuralları çiğnediği anda öldürülmelidir. Nasıl ölecekse artık :) Ayrıca görevi en iyi şekilde yazılmalıdır. Kurallar sistem çekirdeğine değişmez olarak eklenmelidir. Değiştirmeye çalışınca da öldürülmelidir.

Ekleme: "Ben robot değilim ki ahahahah" yaparsa da öldürülmelidir.
Bugün Pentagon' un bile hack yediği bir dönemdeyiz. Yani elbet biri de o robotu hackleyebilir ve değiştirilemez olarak bildiğimiz kuralları değiştirebilir. Dostu, düşmana çevirebilirler.

Pentagon XP kullandıkça babam da hackler :ROFL: Şaka bir yana, önleminin çok iyi alınması gerekir. En iyi korunan şey olmalıdır.

Person of interest fazla izleyip kafalarınızı karıştırmayın. Anlamasını bilen film, dizi izlesin :)
Programı yazıp Tanrı kimliği kazanacak veya kazandıracağınızı sanmayın. Program yazmayı siz beyin ve zeka ile yazmaya çalışıyorsunuz. Onları size kim verdi de siz onun üstüne çıkmaya çalışıyorsunuz :) Bilim bile beyni ve zekanın nasıl işlediğini ve oluştuğunu tam anlayamazken siz tanrıcılık onamaya kalkıyorsunuz. Ayrıca bir şeyi yaratamazsınız bunu. Yaratma sözcüğü sadece İlah için kullanılır. Yani program yazıp oluşturmaya yaratma denilmez. Yapay zeka veya üst zeka her ne ise bunu yaptım oluşturdum geliştirdim vs. dersin ama yarattım diyemezsin. Bu her şey için geçerlidir.
O yüzden konuyu açan kişi ilk önce filmleri azaltmanı ve doğru düzgün üzerinde uğraşacaksan bilim konulu sertifikalı medya kaynakları izlemelisin.

Başlığı "Tanrı" diye açmak hata söylediğiniz gibi. Zaten program yaratma diye bir kavram da yoktur. Yazın kendinize bir yapay zeka, hepimizi yönetin. Kısa, kolay ve hızlı :ROFL:

Yapsan bile olmazsın. Bunlar teknolojik insan eli ile yapılmış şeyler. Bence bu çok zor olsa bile olmazsın.

Tanrı olmak diye bir şey söz konusu bile olamaz. Herkese hükmeden biri olursun. Keşke yapay zeka yapabilsem.

Eğer sıfırdan bir zeka yaratırsak "Tanrı" kavramı zaten anlamsız olur. Hawking hep der "Ben tanrıya inanmıyorum demiyorum ama evrenin bir tanrıya ihtiyacı yok" Bunu daha iyi anlaman için izlemediyen Prometheus filmini izlemeni kesinlikle öneririm.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı