Düz okey nasıl oynanır?

AslanAkbey1905

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar düz okey nasıl oynanır, kısaca anlatır mısınız? Hiç bilmiyorum. Ortamda arkadaşlar oynuyor, ben bilmediğim için oynayamiyorum.

14 taş dağıtılır, dağıtanın bir altındaki kişiye 15 verilir. Düz okeyde 101'deki gibi açma yoktur, direkt elden bitilir. Düz okeyde kural yok, bam güm oynuyorsun. Yerden taş alabilirsin, 101'deki gibi açma zorunluluğu yok.

Buradan anlatsakta şu an anlamazsın diye düşünüyorum. Arkadaşlarından niye çekiniyorsun ki, sor öğretsinler.

14 taş dağıtılır, dağıtanın bir altındaki kişiye 15 verilir. Düz okeyde 101'deki gibi açma yoktur, direkt elden bitilir. Düz okeyde kural yok, bam güm oynuyorsun. Yerden taş alabilirsin, 101'deki gibi açma zorunluluğu yok.

Düz Okey bu işte. Artık o kadar çok kural koyan var ki🤬

Mantık genel olarak elindeki tüm taşları sıralı şekilde ve aynı renkten olacak şekilde 3 lü ya da 4 lü per olarak dizmen.

Örnek olarak 6-7-8 veya 6-7-8-9.

Ya da aynı rakamların farklı renkleri dizmen.

Örnek olarak Sarı 7- Kırmızı 7- Siyah 7 gibi. Onun dışında el başında taşlar dağıtılırken ortaya bir tane Okey taşı açılır, diyelim bu taş Siyah 3. Açılan taşın aynı renkten bir üst sayısı Okey kabul edilir. Yani elinize Siyah 4 gelirse o okey demektir, bu taşı istediğiniz yere ekleme yaparak kullanabilirsiniz.

Örneğin 7-8 ve 10 lu var elinde 9 lu yok, Okey taşını o 9 lunun yerine kullanabilirsin.

Tüm taşları bu şekilde ayrı ayrı per yaparsan elinde son kalan fazlalık taşı dışarı atıp bitebiliyorsunuz. Tabi Gösterge, Okey dışarı gibi şeylerde var fakat genel olarak mantık bu oynadıkça öğrenirsiniz ya da izledikçe.

Yeni konular

Geri
Yukarı