Durduk yere bilgisayarın reset sorunu

chakal54

Hectopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Bilgisayarım markası Casper anakart adı Pegatron IPXSB-H61. Yaklaşık 1 yıl önce ( daha o zamanlar garantisi vardı :) ), bilgisayarım açılmıyordu reset atıyordu sürekli o yüzden garantiye götürdüm.
İşlemci fanının ayakları kırılmış (nasıl olduysa artık) o yüzden işlemci fanı değişmişti. Yaklaşık bir ay sıkıntısız kullandım sonra garantisi bitti ve bu çile başladı :) Sürekli alakasız yerlerde mesela bilgisayar açılırken yada oyun oynuyorum aşağı atıyorum oyunu o sırada belli bir zamanı yok.

Kasadan bir şartel atma sesi gibi (bilgisayar çalışırken fişini çekincede aynı ses çıkıyor (denemek için yaptım:) ) ) Bir ses çıkıyor ve reset atıyor. Daha sonra 2, 3 defa tekrardan resette atabiliyor direkt de açılabiliyor çözebilmiş değilim :D 3, 4 kere fotmatta attık linux, ubuntu kullandım aynı. Windows 7 ultimate kullandım aynı, şuan 8.1 pro var aynı. Sorun devam etmekte.

Birkaç bilgi ekleyeceğim anlayabilmeniz için. Aynı zamanda bilgisayar sürekli reset atmaya geçtiğinde güvenli modda aç diyorum açılıyor hemen. Çok ilginç değil mi ya. Lütfen yardım edin bilgisayar mühendisliği 1. sınıftayım c++ ile proje yazarken arada reset atıyor sürekli save etmem gerekiyor yada oyunda reset atıyor kötü oluyor. Çok uzattım kusura bakmayın :) İyi çalışmalar :)

özellikler.jpg

değerler.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarın reset atması bellek ile alakalı olabilir. Memtest86 ile kontrol edin. Ayrıca bellek slotlarından birinde 4 GB diğerinde 2 GB takılı dengesizlik yaratıyor olabilir. Tek 4 GB takılıyken durumun değişip değişmediğini gözlemleyin.

Son düzenleme:
Doğrudur kesin konuşmak zor. Ben garanti olsun diye söyledim belki sorun bellekler ile alakalı değildir. Bir bilgisayar sürekli reset atıyorsa ilk inceleyeceğim bileşen bellektir. Ben sıfır 2 tane 1 GB bellek aldım ve sistemi 4GB belleğe çıkarttım. Bilgisayar aralıklarla yeniden başlıyordu. Bellekler yeni diye bozuk olduğu ihtimalini düşünemedim. Eski bellekleri çıkarttım gene aynı sorun devam etti. Çeşitli kombinasyon denemelerinden sonra yeni olan belleklerden bir tanesinin bozuk olduğunu buldum.

Overclock yapmadım ne olduğunuda bilmiyorum zaten.Güç kaynağım 500 watt . Bilgisayarı ben almadım zaten birdaha asla Casper almam.
Voltaj değerlerin çok fazla gibi geldi bana. İşlemci çok ısındığı için kapanıyor olabilir. Ben imzamdaki sistemle GTA 4 oynayınca bende de oluyordu ama artık olmuyor. Zaten oyunla alakalı bir sorundu GTA 4 optimizasyon özürlü bir oyun. Sen diğer arkadaşların tavsiyelerini de yap belki sorunun çözülür.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı