Durgod K310 Nasıldır?

Hocam bende 320 almayı düşünüyorum ne yaptığınız artıları eksileri nelerdir?
Aldım. Artılar şöyle:
+ PBT tuşlar. Türkiyede 1500TL'de bile ABS klavyeler satıyorlar. PBT bayağı pahalı.
+ Cherry MX switch'ler.
+ Yapı, PCB ve lehim kalitesi gayet iyi.
+ Aldın mı yıllarca değişmeden kullanacağın bir klavye yani.
Eksiler:
- RGB yok. Cherry'li sağlam bir klavye olduğunu düşünürsek uzun süre tık demeyecektir. Ama satmak istediğinde RGB olmadığından yüksek fiyattan satman zor olur.
- Hot-swappable değil. Bu da büyük eksi. Switch'lerde bir sorun olduğunda değiştirmek çok zor. Lehim makinesi lazım, lehim yapmayı öğrenmen lazım.
- Türkçe dizilim değil. Ben bakmadan yazdığımdan sorun olmuyor. US düzen olanlarda enter da küçük. Bana sorun değil yine. Almanca olanda enter büyük ama Y ile Z'nin yeri değişik.
- Garanti yok tabii.
- Durgod'un destek hizmeti yok. Yabancı incelemelerde bir sorun olduğunda bir türlü Durgod ile iletişime geçemediklerinden bahsediyorlardı.
- Durgod, Mizar, HK Gaming klavelerde Firmware update yapınca klavyenin brick olma ihtimali var. Mizarda yazılımı açarken soruyor yapayım mı diye o yüzden yazılımı indirmende sıkıntı yok. Ama Durgod'da nasıl bilmiyorum. O yüzden henüz kurmadım. Durgod kullanan başka birine soracağım önce.
- Yurtdışı bir incelemede okuduğumda giriş seviyesi işlemci diyordu ama 100 dolar PBT bir klavye için normal diyordu. Gerçi 600-700 TL'ye alıyorsun. O fiyattaki Redragon dahil diğer klavyelerin tamamı en giriş seviye işlemcileri kullanıyor. Bu ondan iyi. Aslında eksi değil yani ama yurtdışı segmentine göre pek iyi değilmiş söylemiş olayım.

@KafadanKontak Hocam kendi 2 yıllık K553'ümün üzerine 100-200TL koyarak bu klavyeyi almak mantıklı mıydı size? RGB değil, Hot-swap yok. Bir klavyeyi 4-5-6 yıl kullancağımı sanmıyorum. 2 bilemedin 3 yıla değişirim o yüzden Cherry çok önemli değil gibi geldi şu an. Satmak istediğimde de RGB olmadığından çok zor olacak.

Son düzenleme:
Aldım. Artılar şöyle:
+ PBT tuşlar. Türkiyede 1500TL'de bile ABS klavyeler satıyorlar. PBT bayağı pahalı.
+ Cherry MX switch'ler.
+ Yapı, PCB ve lehim kalitesi gayet iyi.
+ Aldın mı yıllarca değişmeden kullanacağın bir klavye yani.
Eksiler:
- RGB yok. Cherry'li sağlam bir klavye olduğunu düşünürsek uzun süre tık demeyecektir. Ama satmak istediğinde RGB olmadığından yüksek fiyattan satman zor olur.
- Hot-swappable değil. Bu da büyük eksi. Switch'lerde bir sorun olduğunda değiştirmek çok zor. Lehim makinesi lazım, lehim yapmayı öğrenmen lazım.
- Türkçe dizilim değil. Ben bakmadan yazdığımdan sorun olmuyor. US düzen olanlarda enter da küçük. Bana sorun değil yine. Almanca olanda enter büyük ama Y ile Z'nin yeri değişik.
- Garanti yok tabii.
- Durgod'un destek hizmeti yok. Yabancı incelemelerde bir sorun olduğunda bir türlü Durgod ile iletişime geçemediklerinden bahsediyorlardı.
- Durgod, Mizar, HK Gaming klavelerde Firmware update yapınca klavyenin brick olma ihtimali var. Mizarda yazılımı açarken soruyor yapayım mı diye o yüzden yazılımı indirmende sıkıntı yok. Ama Durgod'da nasıl bilmiyorum. O yüzden henüz kurmadım. Durgod kullanan başka birine soracağım önce.
- Yurtdışı bir incelemede okuduğumda giriş seviyesi işlemci diyordu ama 100 dolar PBT bir klavye için normal diyordu. Gerçi 600-700 TL'ye alıyorsun. O fiyattaki Redragon dahil diğer klavyelerin tamamı en giriş seviye işlemcileri kullanıyor. Bu ondan iyi. Aslında eksi değil yani ama yurtdışı segmentine göre pek iyi değilmiş söylemiş olayım.

@KafadanKontak Hocam kendi 2 yıllık K553'ümün üzerine 100-200TL koyarak bu klavyeyi almak mantıklı mıydı size? RGB değil, Hot-swap yok. Bir klavyeyi 4-5-6 yıl kullancağımı sanmıyorum. 2 bilemedin 3 yıla değişirim o yüzden Cherry çok önemli değil gibi geldi şu an. Satmak istediğimde de RGB olmadığından çok zor olacak.
2 3 yıl içinde neler değişir bilemezsin. Belki moda olur. Bak artık Rainbow RGB moda değil, Sade temalar ve No RGB üzerine gidiyorlar ve daha çok kabul görüyor. Bence alman senin için farklı bir deneyim ve serüven oldu. İleriyi şu anlık düşünme ve klavyenin keyfini çıkar. Sesi de umarım istediğin gibi keyiflidir. Hayırlı olsun.

Switch mekanik bir yapı olduğundan her an bir şekilde arıza vermesi de muhtemel. Biraz lehim bilgisi ve gerekli ekipmanlarla Switch değiştirmek çok da zor değil. Videolarda izliyorum veletler çatur çutur lehim söküp yapıyorlar. Tuş malzemeleri de farklı sanırsam. Redragon ABS, diğer PBT. PBT her zaman en iyisidir. Masanda klavyenin kaplayacağı alan da artacak. Ama evet mavi Switch çoğu kişide pişmanlık yaratıyor sesi nedeniyle. Ben de kırmızı Switch kullanıcısı olarak çok memnunum. Sırf bu nedenle klavye değiştirme arzunu anlıyorum. Ne kadara buldun klavyeyi? Ona göre bir şey önereceğim :D

Attığınız klavye nasıldır alınır mı hocam.

Başka öneriniz var mı yurt dışından? Bilgili birisiniz sanırım 1200TL bütçem var.
Redragon modelleri dışında pek bir bilgim yok. Çok fazla çeşit var. Her uygun fiyatlı kaliteli olmuyor yeterince. Youtube'da Swarcow kanalında çokça klavye tanıtımı ve incelemesi mevcut. biraz inceleyebilirsin. Ben de oradan öğrendim custom vs. olaylarını.

Yeni konular

Geri
Yukarı