Duvara zarar vermeden ses yalıtımı nasıl yaptırılır?

AwayFromTheWorld

Hectopat
Ses ile ilgili herhangi komşu vs ile uğraşmak istemiyorum.
Bir eve cıkacağım ilanında ses yalıtım olduğu yazıyordu, adamı arayıp sordum var mı diye. O da 25CM'lik tuğlalar ile örülü duvarlar dedi, yine de ne olur ne olmaz ek olarak alternatif bir yalıtım düşünüyorum.
Böyle bir şey mümkün müdür? Duvara zarar vermeden ses yalıtımı yapmak mümkünse hangi malzemelerle yapabiliriz?
Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Duvar için yalıtım malzemesi kolayca bulunabilir. Büyük yapı marketlerinde var ancak zemin ve tavanı nasıl halletmeyi düşünüyorsunuz ? Zemini kırıp yeniden tasarlamak gerekiyor desem abartmamış olurum.

Ses için yalıtım yaptığınıza göre ya yüksek sesle müzik dinlemeyi seviyorsun ya da kayıt vs. yapacaksın diye düşünüyorum.

Ses yalıtımın zemine yapılmadıkça sadece akustik düzenlemeye yardımcı olur. Ses önce zemin ve tavana ulaşacak, oradan titreşim halinde duvar, kolon vs. şeklinde ilerleyip gene komşularını rahatsız edecektir.

Genelde cam elyaf bazlı ahşap ve mukavva plakalar ile yapılır, ciddi oran da sesi keser , ama yüksek volümdeki bas seslerin titreşimlerini genede duyarsın ,akustik süngerler ise genelde yansımayı önler özellikle mid ve yüksek frekanslarda cam ve sert yüzeylerden odanın şekline göre dağılmasını sağlar.Eğer yan komşun bir müzik stüdyosu değilse cam bazlı elyaf ve tuğla bloklar işe yarar.Odanın her tarafına yapmak zorundasın tabi.

Ne kadar etkisi olur bilemiyorum ama küçük bir odaysa sert strafor üzerine (kapronda olabilir) parke döşenebilir yada parke zaten varsa sökülüp tekrar montaj yapılabilir.

Ben yayın yapacağım gecede yapabilirim bu yüzden konuşma seslerim komşulara gitmesin diye yaptıracağım fakat ev kira olacağı için duvara herhangi bir zarar vermeden yapmam gerek.
Evde ses yalıtımı var deniliyor ama yetermi bilmem.

Ben yayın yapacağım gecede yapabilirim bu yüzden konuşma seslerim komşulara gitmesin diye yaptıracağım fakat ev kira olacağı için duvara herhangi bir zarar vermeden yapmam gerek.
Evde ses yalıtımı var deniliyor ama yetermi bilmem.
Bahsettiğiniz yayın esnasında bağırma, yüksek sesle konuşma, zemine vurmak vs. olacaksa arkadaşların da dediği gibi zemin ve tavan dahil olmayan yalıtımın etkisi asla olmayacaktır.
Buna ek olarak; dış cephe camların, arası havasız çift cam olması ve pencere profilinin yalıtıma uygun üretilmiş odacıklı tasarımlı ve pencerenin duvar ile birleştiği yerlerin özel köpük benzeri kendiliğinden kabaran maddeyle tamı tamına doldurulması gerekir.
Taban yalıtımını 3-5-7mm kapronla sağlayamazsınız arkadaşlar. Taban için poletilen, foamboard vb. gibi bu işe özel bazı ürünleri kullanmak ve bunun için de zemini uygun hale getirmek için traşlamak, seramik, fayans varsa kırmak gerekir. Kapron yalıtım için değil seviye, kayma ve kırılmayı olabildiğince önlesin diye konulur. İnşaat malzemeleri ile ilgili işlerimiz olduğu için her ne kadar yalıtım yapmasak da yüzeysel olarak başarılı olmayacağının bilgisini verebilirim. Ayrıca daire kendinizin dahi olsa ortalama (kalite ve gereken işçiliğe bağlı olarak) 10.000 - 30.000TL civarı tutabiliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı