DVD Yerine Takılan SSD'ye Sistem Kurma

sthtoremember

Hectopat
Kullandığım Windows yanında aynı zamanda Linux da kullanmak istiyorum ama aynı diski bölerek yapmak istemiyorum hafıza sorunundan dolayı. Bunun yerine DVD yerine bir kutu ve ayrı bir SSD alıp ona Linux kurup, istediğim zaman BIOS'a girip o diski boot etme şansım var mı? Dual Boot ekranı olsun istemiyorum, daha çok Windows kullandığım için direkt düğmeye bastığımda Windows açılsın. Ama arada istediğim zaman da ayrı diskimde Linux sistemime girebilmek istiyorum. DVD yerine takılan disklerden boot edememe gibi sorunlar yaşayanlar olabiliyor sanırım.

Bunun için emin olamadığım şeyler DVD yerine takılan SSD sistem kurulabilir bir disk olarak görünür mü ve sonrasında BIOS'ta boot seçeneği olarak çıkar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki yapabilirsiniz. Sisteminizde halihazırda SSD mi takılı? Genelde DVD yerine HDD takılır depolama amaçlı. SSD'yi direk makineye takmanızı tavsiye ederim.

Tabii ki yapabilirsiniz. Sisteminizde halihazırda SSD mi takılı? Genelde DVD yerine HDD takılır depolama amaçlı. SSD'yi direk makineye takmanızı tavsiye ederim.

Evet şuan SSD var ve Windows kurulu. Bir tane daha almayı düşünüyorum ikinci sistem için, depolama amaçlı değil Linux kuracağım. Ama farklı yabancı forumlarda fazlaca bu DVD yerine takılan disklerden boot edememe sorunuyla ilgili konular okuduğum için şüpheye düştüm. Kutu ve diski aldıktan sonra amacıma ulaşmamak kötü olur.

Ben herhangi bir problem yaşamıyorum. Sizin de yaşayacağınızı sanmam.

Bilgisayarınızın DVD sürücü kalınlığına göre almanız yeterli.

Ben depolama amaçlı kullanıyorum lakin dediğiniz BIOS'tan ayrı olarak boot edip Linux da kullanabiliyorum sorunsuzca.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı