DVI vs HDMI vs VGA vs DisplayPort

Hakan Yusuf

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 2600 3.40 GHz
AMD Radeon HD 6570
8GB Dual Ram
Windows 10 Pro
Elimdeki ekran kartında DVI, HDMI, VGA ve DisplayPort var.
Bunlardan hangisi daha iyidir?
Hız yönünden görüntü iyiliği yönünden.
Veya oyun için hangisini tercih etmeliyiz?
Ya da iş için hangi port daha uyumlu?
Bu soruların cevabını bilen var mı?

VGA 1980'lerden kalma bir teknoloji ses iletmez. Analog görüntü aktarır.
DVI ise VGA'nın yerine gelen bir teknoloji ses iletmez. Dijital görüntü aktarır.
HDMI ses, görüntü versiyonuna göre internet aktarır kendi içinde versiyonları vardır. 2000'lerin başında icat edildi diye biliyorum.
DisplayPort ses ve görüntü aktarır diğer yukarıda belirtilenler arasında en güncelidir. Nvidia G-Sync kullanmak için gereklidir.

DisplayPort aralarında en iyisidir.

Hocam bu kararı hangi kategoriye göre verdiniz oyun mu iş için mi renk canlılığı kötüleşmez değil mi?
Daha önce DisplayPort kullanmamıştım bu yüzden bilmiyorum VGA DVI HDMI kullandım VGA da renkler daha soluk gibiydi bu yüzden sordum.

Hocam bu kararı hangi kategoriye göre verdiniz oyun mu iş için mi renk canlılığı kötüleşmez değil mi?
Daha önce DisplayPort kullanmamıştım bu yüzden bilmiyorum VGA DVI HDMI kullandım VGA da renkler daha soluk gibiydi bu yüzden sordum.
Hocam DisplayPort ve HDMI her türlü diğerlerinden renk konusunda daha iyi diye biliyorum. VGA zaten 640x480 çözünürlük destekliyor.

Son düzenleme:
Renk canlılığı daha çok monitör paneliyle ilgili ama kablo iyi olursa data iletimi de bir o kadar iyi olur. Kablo standardında mesela DP 1.2, 1.4 gibi versiyonlar bir önceki versiyona göre çeşitli iyileştirmeler içerebilir.

Renk canlılığı daha çok monitör paneliyle ilgili ama kablo iyi olursa data iletimi de bir o kadar iyi olur. Kablo standardında mesela DP 1.2, 1.4 gibi versiyonlar bir önceki versiyona göre çeşitli iyileştirmeler içerebilir.

Anladım hocam ayrıntılı açıklama için teşekkür ederim.

Hocam DisplayPort ve HDMI her türlü diğerlerinden renk konusunda daha iyi diye biliyorum. VGA zaten 640x480 çözünürlük destekliyor.

Ben çözünürlüğü 1920x1080'e kadar çıkarabiliyorum o nasıl oluyor.

Ben çözünürlüğü 1920x1080'e kadar çıkarabiliyorum o nasıl oluyor.
Hocam Vikipedi'de ve diğer kaynaklarda yazılana göre maksimum 480p desteklediğini söyledim. 1080p'de nasıl çalıştırabildiniz anlayamadım.

Hocam bu arada tekrar baktım, 1080p'de çalıştırırsanız VGA standartları kaldırmadığı için kaliteden düşüyormuş, ancak dediğim gibi Internet'teki bilgilerden söyledim kusura bakmayın.

Geri
Yukarı