e-Devlet hesabına yabancı IP adreslerinden giriş denemeleri oluyor

cipetpet_ciguli

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, öncelikle hepinize iyi bayramlar. Bilgisayarıma geçen kasım ayında RAT veya benzeri virüs girmişti ve birçok hesabıma (Google, sosyal medya) giriş yapılmıştı.
Daha sonra format atıp tüm şifreleri değiştirmiştim. O zamandan beri ara ara hesaplarıma giriş denemeleri oluyordu, ancak problem çıkmamıştı. Tabii bu RAT girdiğinde Google hesabımda fotoğraflarda annem ve benim T.C. Kimlik resmimiz vardı(Google Fotoğraflar'a girip tarama yaptılar mı? Bilmiyorum). Az önce e-Devlet hesabımda giriş denemelerine bakınca yabancı bir IP adresinden giriş denemesi yapıldığını gördüm. IP adresi 113.30.xxx. Xxx bu şekilde. İP konumu veren sitelerden baktığımda Almanya gözüküyor ve anladığım kadarıyla VDS üzerinden giriş denemesi yapmışlar. Aynı tarih aynı dakika ve aynı saniyede annemin e-Devlet hesabınada giriş denemesi yapılmış. Sizce panelciler mi yapmıştır yoksa bu kimlik bilgilerinin çalınmasıyla ilgili olabilir mi? Panelci olsalar ikimize birden giriş denemesi yapmazlar diye düşündüm. Bu virüs işinden sonra da kimlikleri yeniletmedik. Size yeniletmekte fayda var mı? Seri numarası değişiyor çünkü. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba, öncelikle hepinize iyi bayramlar. Bilgisayarıma geçen kasım ayında RAT veya benzeri virüs girmişti ve birçok hesabıma (Google, sosyal medya) giriş yapılmıştı.
Daha sonra format atıp tüm şifreleri değiştirmiştim. O zamandan beri ara ara hesaplarıma giriş denemeleri oluyordu, ancak problem çıkmamıştı. Tabii bu RAT girdiğinde Google hesabımda fotoğraflarda annem ve benim T.C. Kimlik resmimiz vardı(Google Fotoğraflar'a girip tarama yaptılar mı? Bilmiyorum). Az önce e-Devlet hesabımda giriş denemelerine bakınca yabancı bir IP adresinden giriş denemesi yapıldığını gördüm. IP adresi 113.30.xxx. Xxx bu şekilde. İp konumu veren sitelerden baktığımda Almanya gözüküyor ve anladığım kadarıyla VDS üzerinden giriş denemesi yapmışlar. Aynı tarih aynı dakika ve aynı saniyede annemin e-Devlet hesabınada giriş denemesi yapılmış. Sizce panelciler mi yapmıştır yoksa bu kimlik bilgilerinin çalınmasıyla ilgili olabilir mi? Panelci olsalar ikimize birden giriş denemesi yapmazlar diye düşündüm. Bu virüs işinden sonra da kimlikleri yeniletmedik. Size yeniletmekte fayda var mı? Seri numarası değişiyor çünkü. Teşekkürler.

IP adresinin hostu bir VDS sağlayıcınınsa dediğinde haklısınızdır e-Devlet şifrelerini değiştirebilirsin asıl panelci oldukları için yaparlar yabancı bir hacker senin e devletine neden giriş yapmaya çalışsın.

IP adresinin hostu bir VDS sağlayıcınınsa dediğinde haklısınızdır e-Devlet şifrelerini değiştirebilirsin asıl panelci oldukları için yaparlar yabancı bir hacker senin e devletine neden giriş yapmaya çalışsın.
Yeni bir flash bellek alın internet kafeye gidin yeniden Windows usbsi oluşturup format atın

Yeni bir flash bellek alın internet kafeye gidin yeniden Windows USB'si oluşturup format atın.

Hocam daha önce atmıştım USB ile format, zaten yeni şifre bilgisayarda kayıtlı değil hiç girmedim formattan sonra bilgisayardan e-Devlet'e. Sizce yeniden formata gerek var mı?

Hocam daha önce atmıştım USB ile format, zaten yeni şifre bilgisayarda kayıtlı değil hiç girmedim formattan sonra bilgisayardan e-Devlet'e. Sizce yeniden formata gerek var mı?

Sıkıntı kullandığınız telefon olabilir mi e-Devlet için daha önce hiçbir yerde kullanmadığınız bir şifre secin. Gerçi e devletine giriş yapsalar ne yapabilirler ki onu da merak ediyorum.

Sıkıntı kullandığınız telefon olabilir mi e-Devlet için daha önce hiçbir yerde kullanmadığınız bir şifre secin. Gerçi e devletine giriş yapsalar ne yapabilirler ki onu da merak ediyorum.

Hocam telefonda virüs çıkmadı. Çeşitli programlarla tarama yaptım zaten telefona girmemişti. Sanırım panelci veya herhangi biri T.C. kimlik ile giriş denedi. Giriş denemelerinden anladığım kadarıyla da şifreyi yanlış girmiş. Zaten şifre doğru olsa benim 2 faktör doğrulamam açıktı yani mesaj gelirdi, mesajda gelmediğine göre biri yanlış şifreyle giriş denedi büyük ihtimal.

Geri
Yukarı