e-Devlet üzerinden ad soyad değişimi için 19.756 kişi ismini "Fatih Terim" yapmak için başvurdu

İsmini Fatih Terim yapmaya çalışanların başvurusu reddedilecektir tahminimce. Özkan'ın da dediği gibi belirli sebeplerden dolayı isim değiştirilebiliyor. Bu uygulama da 24 Aralık 2022 tarihine kadar sürecekti diye hatırlıyorum ve seçime yakın böyle bir uygulama gelmesi size de garip gelmedi mi? 🤔 Aklımda birkaç bir şey var da elimde yeterli kanıt yok. O yüzden aklımda olan bilgileri söyleyemiyorum.

Son düzenleme:
Bu haber inşallah yalandır. Eğer doğru ise Allah akıl fikir versin.

İnsan adını neden değiştirir. Hadi adını değiştirdin soyadı değiştirmek nedir. Bütün atanı dedeni inkar edip sülalene kazık atıp başka soyad ile devam etmek neden. Gerçekten çok değişik nesil geliyor.

Şunların ismini değiştirmesi normal ama keyfi değiştirenlere gerçekten akıl sır erdiremiyorum.
Vatandaşların, genel ahlaka uygun olmayan, gülünç olarak değerlendirilen, yazım ve imla hatası olan ad ve soyadı değiştirme hakkı tanındı.
Katılıyorum. Cidden çok gülünç.

İsmini Fatih Terim yapmaya çalışanların başvurusu reddedilecektir. Özkan'ın da dediği gibi belirli sebeplerden dolayı isim değiştirilebiliyor. Bu uygulama da 24 Aralık 2022 tarihine kadar sürecekti diye hatırlıyorum ve seçime yakın böyle bir uygulama gelmesi size de garip gelmedi mi? 🤔 Aklımda birkaç bir şey var da elimde yeterli kanıt yok. O yüzden aklımda olan bilgileri söyleyemiyorum.

İsim değiştirme hakkı zaten herkese 1 defaya mahsus veriliyor.

18 yaşını dolduran herkes. Yeni kimlik kartı alırken ismini değiştirebilir. 3-4 sene önceydi heralde ben de yeni kimlik kartına geçtim. O zaman da bu muhabbet vardı herkes biz ismimizi değiştiriz falan diye goygoy yapıyordu.

İsim değiştirme sürecinin nasıl işlediğini biliyorum, benim aklıma takılan şey şu ki uygulamanın kısa süreliğine e-Devlet'ten geçerli olması. Böyle bir şey yapılacaksa da ömürlük sistem üzerinde dursun. 24 Aralık 2022'de bu uygulama sona ermeyecek mi?

Böyle bir şey yapılacaksa da ömürlük sistem üzerinde dursun. 24 Aralık 2022'de bu uygulama sona ermeyecek mi?

Şimdi tekrar baktım. Geçici bir madde ile gelmiş bu isim değiştirme hakkı. 2019'un 12. ayında gelmiş.

Ve maddeyi 3 yıl geçerli 2022'nin 12. ayında bitecek diye ayarlaşmışlar zaten. ( Büyük ihtimal devamında tekrar uzatılıp bir defaya mahsus gene bu hak verilecektir.)

Not: Bizim insanımız suyunu çıkarmaya bayılır. Saçma sapan isim değişikliği başvurusu dolmuş.

1 saat önce yeni açıklama geldi. Bu isim değişikliklerinin hiç biri kabul edilmemiş. Başka ön şartları varmış. Bir sosyal medya yalanı daha bitti gitti. ( Bazıları şu yalanı yayıyordu. Koşun Suriyelilerin adını değiştirecekler Türk gibi sunacaklar. :D)

Değişiklikler örnekleriyle paylaşıldı​

Açıklamada, genel ahlaka uygun olmayan, gülünç olarak değerlendirilen, yazım ve imla hatası olan ad ve soyadı değişikliği başvurularına ilişkin örnekler verildi.

Ad ve soyadında noktalama işareti, harf ve düzeltme işareti eksiklikleri bulunanlar ve değiştirmek isteyenlere örnek olarak, "Yasmin/ Yasemin, Memet/ Mehmet, Melhat/Melahat, Çığdem/Çiğdem, Alı/Ali, Nıhal /Nihal, Ulku/Ülkü, Adem/Âdem, Bilal/Bilâl, Kazım/Kâzım, Kamil/Kâmil" isimleri paylaşıldı.

2525 sayılı Soyadı Kanunu'nda belirtilen umumi edeplere uygun olmayan ve gülünç ad veya soyadı olduğu değerlendirilenlere örnek olarak da "Yalak", "Kalas", "Sıçan", "Deli", "Koyun", "Top", "Boynuz", "Ördek" isimlerine yer verildi.

5 yılda 298 bin 670 kişi soyadını değiştirdi, 134 bin 818 kişi ismini düzelttirdi​

"Ülke genelinde ilçe nüfus müdürlüklerine yapılan başvurular kapsamında, 946 Yunis-Yunus, 588 Ümüt-Ümit, 770 Memet-Mehmet, 340 Abubekir-Ebubekir, 298 Ferat-Ferhat, 218 Çoşkun-Coşkun oldu.

Kadınlarda ise 971 Sümeyya-Sümeyye, 276 Keziban-Kezban, 592 Firdes-Firdevs, 441 Sadet ise Saadet oldu.

En çok düzeltilen soyadları ise 6 bin 550 Top, 3 bin 531 Koyun, 2 bin 432 Satılmış, 2 bin 115 Çoşkun, 2 bin 17 Çakal, 1830 Deli, 1729 Uğuz, 1707 İşik, 1695 Çıplak, 1442 Kör oldu."

"Ad ve soyadı değişikliği için il ve ilçe idare kurulunun kararı gerekmektedir"​

En önemlisi şu açıklama.

Düzenleme sonradan Türk vatandaşı olanları kapsamıyor.​

Yeni konular

Geri
Yukarı