E200 Kompresor vs Renault Symbol dCi

Hocam araç kendisiyle aynı boyutlardaki arabalardan çok daha hafif. Normalde kendi boyutundaki arabalar 1200-1300 kilo civarında. Symbol ise 1060 kilo. Dci motor ile hafiflik birleşince, kalkışlarda eğlendiren bir araba ortaya çıkıyor. Performanslı denme sebebi bu. Yoksa uzun gidişlerde solu kapatıp, virajlara yılan gibi girmek için tasarlanmış bir araba değil. Bu arada sizin kıyaslamanız hangi durumlarda, hangi motorlu arabalarda oldu?
Bahsetmiş olduğunuz araç veya benzerleri örnek olarak Clio gücünün yarısından fazlasını turbodan kazanan bir araç. Sürdünüz mü bilmiyorum iki araçta 2000 devirin altında yürüdüğünüz vakit hızlanması berbat, çekişten düşen bir araç. Eee her zaman da 2000-4000 devir arasında mı kullanacağım aracı? Sürücülerinin performanslı olarak nitelendirmesinin sebebi hafiflikle birlikte turbonun verdiği ivme seviyesinin yüksek olması aracın çok hızlanıyormuş gibi hissedilmesine sebep oluyor fakat hızlanma yok tamamen fizik kurallarıyla ilgili bir olay. Aynı ivme hissi Mazda'da yok fakat yüksek ivmeye sahip araç geçemiyor. Anlatabildim mi? Yine bahsi geçen araçlar gerçek güç üretimini 2000'de başlatıp 4000'de bitiriyor bildiğimiz atmosferik motor araçlar 1100'devirde başlayıp 6500'e kadar devam ettirebiliyor.
Benzinli olmaması tabiiki ayrı bir etken, dizel motorlar zaten turbo beslemesiz hacim üretebilen motorlar değildir. Bu yüzden eski araçlar 2000 motor dizel olmasına rağmen 60 beygir güç üretirler, 3000 motor olurlar 120 beygir zor üretirler. Şimdi adam 3 silindir koyuyor işi tamamen turboya bırakıyor ha iyi yanı var tabii az yakar falan filan ama performans denen şey bence hikaye bu araçlarda.

Bahsetmiş olduğunuz araç veya benzerleri örnek olarak Clio gücünün yarısından fazlasını turbodan kazanan bir araç. Sürdünüz mü bilmiyorum iki araçta 2000 devirin altında yürüdüğünüz vakit hızlanması berbat, çekişten düşen bir araç. Eee her zaman da 2000-4000 devir arasında mı kullanacağım aracı? Sürücülerinin performanslı olarak nitelendirmesinin sebebi hafiflikle birlikte turbonun verdiği ivme seviyesinin yüksek olması aracın çok hızlanıyormuş gibi hissedilmesine sebep oluyor fakat hızlanma yok tamamen fizik kurallarıyla ilgili bir olay. Aynı ivme hissi Mazda'da yok fakat yüksek ivmeye sahip araç geçemiyor. Anlatabildim mi? Yine bahsi geçen araçlar gerçek güç üretimini 2000'de başlatıp 4000'de bitiriyor bildiğimiz atmosferik motor araçlar 1100'devirde başlayıp 6500'e kadar devam ettirebiliyor.
Benzinli olmaması tabiiki ayrı bir etken, dizel motorlar zaten turbo beslemesiz hacim üretebilen motorlar değildir. Bu yüzden eski araçlar 2000 motor dizel olmasına rağmen 60 beygir güç üretirler, 3000 motor olurlar 120 beygir zor üretirler. Şimdi adam 3 silindir koyuyor işi tamamen turboya bırakıyor ha iyi yanı var tabii az yakar falan filan ama performans denen şey bence hikaye bu araçlarda.
O performanstan ne beklediğinizle alakalı bir durum. Kalkışta güzel hızlanıyor ama sonrasında benzinli araç normal olarak yanından akar gider. Zaten uzun yolda falan giderken sürekli devir düşürme eğiliminde. Sanırsam yakıt tasarrufunu bu yolla sağlıyor. İvme hissi meselesi de bayır çıktıktan sonra düz yolda vites yükseltmeyince oluyor. Araba hız kazanmadan gereksiz yere devir yükseltiyor ama vitesi üçe takınca gayet de güzel hızlanıyor. İlk viteslerde çok canlı. Sonrasında normal gidiyor. Zaten "A noktasından B noktasına ekonomik bir şekilde götürsün, bagajı falan geniş olsun, bozuk yollarda gidebilsin" kafasıyla yapılmış bir arabanın VTEC açacak hali yok.

Kesinlikle Mercedes. Ancak Symbol komple boş diyen arkadaşlar aracın en azından motorunun iyi olduğunu belirtmeliler.
Hocam bir düşünün bakalım tekerleği olmadıktan sonra motor olsa ne yazar? Her şey motora bağlı değildir, bu fikirden uzaklaşın artık. Aynı motorlu TOFAŞ olsa iyi motorlu diyip alacak mısınız?
Hocam ikisinden birisi olmak zorunda mı? Başka bir arkadaşında dediği gibi o fiyata temiz Focuslar bulunur.

Hocam bir düşünün bakalım tekerleği olmadıktan sonra motor olsa ne yazar? Her şey motora bağlı değildir, bu fikirden uzaklaşın artık. Aynı motorlu TOFAŞ olsa iyi motorlu diyip alacak mısınız?
Hocam ikisinden birisi olmak zorunda mı? Başka bir arkadaşında dediği gibi o fiyata temiz Focuslar bulunur.
Hocam babam şahsen focus istemiyor.

Babam da Mercedes hayranı ve W210'lara çok bindik. E290 TD, E220, E200 vs. Ben olsam şansımı "temiz" Mercedes'ten yana kullanırdım. Çoğu arabayı ikiye katlar.

Neden hocam? Gayet sorunsuz ve dayanıklı arabalar. Performans olarakta güzel araçlar aslında. Zevk meselesi tabii.:D
Vallaha Ford al dediğim zaman Ford alınmaz diyor.:D
Babam da Mercedes hayranı ve W210'lara çok bindik. E290 TD, E220, E200 vs. Ben olsam şansımı "temiz" Mercedes'ten yana kullanırdım. Çoğu arabayı ikiye katlar.
Hocam Allah hangisini nasip ederse diyebilirim.
Hocam sorum şu ses sistemi nasıl aracın?

Son düzenleme:
"Symbol komple boş diyen arkadaşlar aracın en azından motorunun iyi olduğunu belirtmeliler."

Anahtar kelime: "komple boş diyen arkadaşlar."

Aracın komple boş olduğunu söyleyen arkadaşlara yazdığım bu yazı da motorunun çok iyi olduğunu belirttim. Yani motoru iyiyse komple boş olmuyor. Ben burada Symbol'ü yüceltmedim. Focus ise çok kaba bir araç. Evet güvenli, ama kaba. Ve bazı modelleri benzini su gibi içiyor.

Son düzenleme:
Biraz paran varsa Renault araca binmeyeceksin arkadaş. 2015 Fluence var artık bıktım vallahi. En yakın zamanda ben de değiştirmek istiyorum. Mercedes temizse kaçırmayın. Babanız da Mercedes hastasıymış. Renault araç yakıt tasarrufunu saymazsan eziyettir. Zaten 2500 devri geçince su gibi içiyor bir şey değişmiyor.

Biraz paran varsa Renault araca binmeyeceksin arkadaş. 2015 Fluence var artık bıktım vallahi. En yakın zamanda ben de değiştirmek istiyorum. Mercedes temizse kaçırmayın. Babanız da Mercedes hastasıymış. Renault araç yakıt tasarrufunu saymazsan eziyettir. Zaten 2500 devri geçince su gibi içiyor bir şey değişmiyor.
Fluence kullanıcısıyız zaten. Fluence güzel araç hocam öyle demeyin.:D

Yeni konular

Geri
Yukarı