E7500 CPU boşta 50-59 derece

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
RAM
Kingston 4 GB RAM 800 MHz
Ekran kartı
NVIDIA GT 430
Anakart
ASUS P5KPL-SE
İşlemci
Intel Core 2 Duo E7500
Google Chrome açık, bilgisayar boşta sayılır. Az önce 70 derecelere çıkıyordu hem Google Chrome açıkken hem sfc/scannow yaparken. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra sıcaklık düştü. Oyuna girdikten sonra da sıcaklığı atacağım.
59 çıkıp 50'ye iniyor daha sonra tekrar yükseliyor. Pek sabit değil.

1658929815885.png

1658929835868.png

Speccy hepsinden daha düşük gösteriyor. Ben AIDA64'e inanıyorum açıkçası.

1658929876318.png

Boşta bu kadar sıcaklık olması normal midir? Fan temizliği ve termal macun şart mı şu an? Güç planını nihai Performans'tan dengeliye çekmeli miyim?

Normal. Temizliğe gerek olup olmadığını yükteki sıcaklığa bakarak anlarsın. Dengeli moda alırsan, çalıştığı frekans düşeceği için sıcaklıkta düşer.

Hocam ortam ısısı da önemli. Malum havalar çok sıcak. Fakat öyle bile olsa o işlemciye 70°C biraz fazla. Zira zamanında E7400 vardı bende. Fan kontrolü BIOS'ta Silent'ta değil de mi?

Buna sebep olan hatalar bellidir hocam. Ya fan dönüşünde hata, ya BIOS fan ayarları, ya termal macun, ya da overclock.

Son düzenleme:
@turko35408 @Yusuf6376, @Yener K. BIOS'tan o ayarı buldum. Standart mı yapayım, silent mi, Turbo mu? BIOS ayarları normal diyebilirim yani ellenmiş bir şey yok. Overclock yapmadım. BIOS'da bile sıcaklık 50 derece falan gözüküyordu.

Son düzenleme:
@turko35408 @Yusuf6376, BIOS'tan o ayarı buldum. Standart mı yapayım, silent mi, Turbo mu? BIOS ayarları normal diyebilirim yani ellenmiş bir şey yok. Overclock yapmadım. BIOS'da bile sıcaklık 50 derece falan gözüküyordu.

Hocam dediğim gibi yükteki sıcaklık önemli olan. Fan ayarını Turbo'ya da alabilirsiniz. Ama eğer yükteyken sıcaklık fazlaysa sadece Turbo'ya almak yetmez. Kaliteli bir termal macun da gerekir. Asıl mesele ise kullandığınız işlemcinin 45nm olması. Yani boşta bu sıcaklıkları normal karşılamak lazım. Aklınızda bulunsun.

Silent sessiz mod. Turbo ise zaten hızlı mod. Standartta deneyebilirsiniz.

Hocam dediğim gibi yükteki sıcaklık önemli olan. Fan ayarını Turbo'ya da alabilirsiniz. Ama eğer yükteyken sıcaklık fazlaysa sadece Turbo'ya almak yetmez. Kaliteli bir termal macun da gerekir. Asıl mesele ise kullandığınız işlemcinin 45nm olması. Yani boşta bu sıcaklıkları normal karşılamak lazım. Aklınızda bulunsun.

Ben Life is Strange oynarken maksimum 70 küsur derece çıkıyordu hiç 80 falan çıkmadı. Eskiden hep 60 oluyordu. Yaz geldi 70 çıktı.

Silent sessiz mod. Turbo ise zaten hızlı mod. Standartta deneyebilirsiniz.

Standart deneyeceğim. 2800 RPM falan çalışıyormuş fan.

Ben Life is Strange oynarken maksimum 70 küsur derece çıkıyordu hiç 80 falan çıkmadı.

Çok iyi işte. Boştaki sıcaklığa takılmamak lazım. 50 derece bilgisayara zarar vermez. Ki bilgisayarı nihai performansta kullandığınız için hep yüksek frekansta çalışıyor. Bu durumda gelen voltaj normalden yüksek oluyor. Bu şartlarda 50 derece olması normal karşılanabilir.

Aklınıza takılmasın istiyorsanız stress testi yapıp sıcaklıkları gözlemleyebilirsiniz. Oyun işlemciyi tamamen kullanmıyor çünkü.

@Yusuf6376 fan ayarını optimal yaptım çünkü optimal, performance mode, silent olarak gözüküyordu. Ben de ortasını istediğim için optimal diye düşündüm ama boşta sıcaklık arttı. 60 derece oldu.

1659378675197.png

Fan 1156 RPM çalışıyor. Sizce performance mode mi aliyim yoksa direkt fan ayarlama yerini kapatayım mi? Kapalı olduğu zaman sistem otomatik ayarlıyordu herhalde 2800 RPM oluyordu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı