E7500 ve 800 MHz RAM OC yapmak

TR4YLER

Hectopat
Daha fazla  
E7500. (2.93GHz)
2 GB RAM. (800MHz)
DRAM freq: 400.
FSB: RAM 1:1.
FSB: 400.
OC çarpanı: 8. 11'e kadar destekliyor.
Core Speed 3.2GHz.

Yukarıda bazı bilgileri verdim. BIOS'tan OC yaptım ancak tekrar BIOS'a girince çarpan düşüyor.
Bu normal mi? Her BIOS'a girdiğimde bu değerleri ayarlamalı mıyım?
OC işlemim başarılı mı? Eksik veya yanlış işlem var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Dediğim gibi BIOS pilini yenileyin 5TL bir şeydir zaten BIOS'tan CPU eist, CPU enhanced halt, CPUID Max value, C1E, C1 C2 gibi ayarlar, CPU thermal monitör (tm) gibi ayarlar varsa hepsini kapatınız. Bu ayarlar Overclock'a karşı ayarlar.

Bilgisayarı kapatıp açınca overclock verileri değişmiyor. Ancak BIOS'a girince oluyor bu da pilden kaynaklanıyor, doğru mu?
Diğer söyledikleriniz aklımda.

Bilgisayarı kapatıp açınca overclock verileri değişmiyor. Ancak BIOS'a girince oluyor bu da pilden kaynaklanıyor, doğru mu?
Diğer söyledikleriniz aklımda.

BIOS pilinden yapıyor olabilir denemekte fayda var ama merak ettiğim konu bilgisayarda overclock edilmiş gibi görünüyor ama performans artışı olmuyor olabilir en iyisi BIOS'u orijinal ayarlara getirip stok hız(2.93GHz) ile AIDA64 CPU quenn karşılaştırma testi yapınız bir de overclock yapıp öyle test yapınız test sonuçlarınıda SS alıp atarsanız kesin konuşabilirim.

Performans alamamamın sebebi sanırım işlemci ısısı. Termal macunu söktüm henüz yenisini uygulamadım. Format atarken fön makinemin güçünden faydalanmazsam kendini kapatıyordu😅.
3.2 GHz hız ciddi bir ısı üretiyor. Termal macunsuz olmaz bu iş ancak stock durumda test yapıp bilgilendiririm. Teşekkürler ilgin için.

Performans alamamamın sebebi sanırım işlemci ısısı. Termal macunu söktüm henüz yenisini uygulamadım. Format atarken fön makinemin güçünden faydalanmazsam kendini kapatıyordu😅.
3.2 GHz hız ciddi bir ısı üretiyor. Termal macunsuz olmaz bu iş ancak stock durumda test yapıp bilgilendiririm. Teşekkürler ilgin için.

Hem stok hız ile hem de overclock edip test yaptınmı termal macunsuz olmuyor evet bir o kadar da soğutucuda önemli. Kaç v veriyorsun işlemciye.

Volt vermedim sadece çarpanı ve FSB'yi yükselttim. RAM oranını ayarladım bir de.

İşlemciye aşırı Volt gidiyor 1.3v verin öyle OCCT, Prime 95 programları ile her ikisinde de 30dk test yapın sonra Cinebench R20 ile render testine sokun. İlk soruma cevap vermediniz :( stok hız ile overclocklu hali ile AIDA64 CPU quenn testi yapar mısınız? Sonuçlar SS alıp paylaşırsanız overclockun etkisi olup olmadığını söyleyebilirim.

Geri
Yukarı