Çözüldü E8400 sisteme Windows 11 kurmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

403052

Megapat
Makaleler
15
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-
Ana sistem: Ryzen 5 5600, MSI GT 1030 GDDR5, 8 GB DDR4 RAM, MSI B550M PRO-VDH WIFI, 480 GB KIOXIA SATA SSD, MSI A750GL 750W, MSI M100R

İkinci sistem: i3 540, ASUS HD 5450 1 GB, 4+4 8 GB DDR3 RAM, ASUS P7H55M-LX , 256 GB Patriot SSD, Frisby Low Profile ofis kasası + 300W FOEM PSU

Üçüncü sistem: Pentium E6500, G41 Onboard GPU, 4+4 8 GB DDR3 RAM, ECS G41T-M7, 250 GB HDD, Frisby Low Profile ofis kasası + 300W FOEM PSU
-
Windows 11'i desteklemeyen eski bir bilgisayara sahibim. Bugün sıkıldım bayağı. Normalde Windows 8.1 kullanıcısıyım fakat bir aksiyon yaşayım, farklılık olsun diye Windows 11 kurmak istiyorum. İşlemcim desteklenmiyor ve TPM'im yok. Ayrıca anakartım UEFI değil ve Secure Boot'ta yok. Bu sisteme Windows 11 kurabilir miyim? Kasıp kasmaması umurumda değil sadece aksiyon yaşayayım diye kuruyorum.

Sistem özellikleri;
Intel Core 2 Duo E8400 2 çekirdekli 3.0 GHz işlemci.
ATI Radeon HD 3450 256 MB ekran kartı.
3.25 GB RAM kullanılabilir (takılı 4 GB)
250 GB HDD.
Foxconn G31MXP DDR2, LGA775 soket anakart.

Temiz kurulum gibi kuracağım. Bu konuya daha önce gidip sormuştum. Konu sahibi yükseltme için geçerli olduğunu söylemişti.
Arkadaşların dediği gibi rufus ile yazdırırken Extended(No TPM) adlı bir seçenek çıkıyor. Onu seçerek yazdırırsan TPM bypass edebilirsin. Veyahut ISO üzerinde oynayarak da yapılıyor. Veya kolay bir seçenek olarak Kurulumda REGEDİT ile bypass edebilirsin.
GitHub - osx86-ijb/bypass-windows11-requirements: Instructions on how to Bypass Secure Boot and TPM 2.0 Requirements of Windows 11 installation setup. (For you cretins out there that might be too lazy to use your own brains, and instead would rather be mad about the new TPM requirements) Buraya bak.
Ama en zahmetsizi rufus ile.

ISO'yu Microsoft'un sitesinden direkt indirip sonra Rufus ile USB'ye yazarken bu rehberdeki şekilde yazdırırsak kurulum gerçekleşiyor mu?

Bugün veya yarın deneyeceğim. Eğer başarılı şekilde kurabilirsem geri dönüş yapacağım. Son olarak benim orijinal Windows 10 Home lisansım vardı ve Microsoft hesabıma tanımlanmıştı. Kurarken Microsoft hesabımı girersem bu lisans Windows 11 Home lisansı olur mu?

Olmazsa da bir süre etkinleşmemiş şekilde kullanır sonra Windows 8.1'den devam ederim. Zaten Dual-boot olarak kuracağım.

REGEDIT ile ise:
Sistemi USB bellekten Boot ettikten sonra Shift+F10 ile CMD'yi açın.
REGEDIT yazın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ Setup konumuna gelin ve sağ tıklayın.
Yeni>Anahtar deyin.
İsmini LabConfig koyun.
Ardından yeni>Dword 32 bit değeri oluşturun ve ismini BypassTPMCheck koyun.
Secure Boot bypass etmek istiyorsanız; Yeni>Anahtar ve ismini BypassSecureBootCheck koyun.
İkisinin de üzerine çift tıklayıp değerini 1 yapın.
Bu kadar.

UEFI ile SecureBoot aynı şey mi? İşlemciyi bypass etmeye gerek var mıdır, var ise nasıl bypass ederim?

UEFI ile SecureBoot aynı şey mi? İşlemciyi bypass etmeye gerek var mıdır, var ise nasıl bypass ederim?
Secure Boot farklı bir ayar olarak biliyorum.
Gerek yok işlemciye diye biliyorum. Benimkide desteklemiyor ancak ben REGEDİT ile yapılan yöntemle sorunsuz kurdum.

Tamamdır. Önce Rufus ile olan yöntemi deneyeceğim, olmazsa sizin yönteminizi de deneyeceğim. Umarım anakartta UEFI BIOS olmaması bir sorun yaratmaz.

Geri
Yukarı