EBOB tanımı doğru mu?

Bestty

Kilopat
Yer
Tardis
Daha fazla  
Merhaba. EBOB'un boyle bir tanimi gozume carpti, takintim yuzunden 2 saattir uzerine dusunuyorum 😀.

Basta 0'in boleni yok diye dusunup tanim yanlış sanmistim ancak simdi tum sayilar 0'i tam boluyor, bu sebeple EBOB (0, 0)=sonsuz ve EBOB (0, X)=X sonucuna vardim. Fakat simdi de neden "en az biri sifirdan farkli" dedigini anlayamadim, cunku benim buldugum sonuca gore iki tane sifirin EBOB'u sonsuz oluyor. Ben mi yanlış dusunuyorum yoksa kaynak sonsuzu tam sayi olarak almiyor mu? Bir de tum kaynaklarda tanim bu sekilde mi?

20240512_000715.jpg

Çözüm
Diğer facia açıklamaların akabinde;

Şimdi şöyle ki EBOB tam sayı olmak zorunda burada bir anlaşalım. Ancak + sonsuz bir tam sayı değil. Sonsuzu idrak edemeyiz ancak durumun mantıksızlığını biraz düşünerek kavrayabilirsin.

Her sayı 0'ı tam böler ancak en büyük tam sayıyı bulmak imkansızdır. Bu yüzden undefined. Çünkü en büyük tam sayı diye bir şey yok. Altını tekrar çiziyorum sonsuz bir tam sayı değil sonsuzu tam sayı olarak kabul edemezsin.
En buyuk ortak bolen (EBOB) ile ortak bolenlerin en buyugu (OBEB) ayni seyin farkli isimlendirilmesidir, yaz kenara ileride isine yarar 😀.

EBOB'da ikisi birbirine bolunmez ki. 0/5, 0/99, ve 0/sonsuz da 0'a esit oldugu icin 0'i kendisi haric tum tam sayilar bolunce sonuç 0 olur.

( 0/sonsuz) böyle bir şey yazamazsınız.

Dostum tanımlara çok takılma matematikte. Sana tavsiyem mantığını öğrenmen olur. Öncelikle sana şöyle anlatayım EBOB bir sayının en büyük ortak böleni demektir. Şöyle düşün 120 = 2^3*3*5 ve 45 = 3^2*5. bak şimdi her ikisinde de 3 ve 5 sayıları bölüyor değil mi o zaman EBOB'da bu iki asal sayı olması lazım. Şimdi geldi üstlerine şöyle düşün EBOB'una 3^2 dersen sadece 45'in böleni olur bu 120'nin değil o yüzden en az olanı seçmen gerekir yani 3^1'i aynı mantıkta da 5 olacaktır yani EBOB 15 gelir.

Hocam ben zaten konulari tamamen bitirdim. Sadece UC noktadaki soru tarzlarini yakalamak icin tanimlari yorumlayip cikabilecek sorulari tahmin etmeye calisiyorum, eger tanim dogruysa 0 ile alakali EBOB sorusu cikarsa kacirmamak icin sordum.

( 0/sonsuz) böyle bir şey yazamazsınız.

Neden?

Merhaba. EBOB'un boyle bir tanimi gozume carpti, takintim yuzunden 2 saattir uzerine dusunuyorum 😀.

Basta 0'in boleni yok diye dusunup tanim yanlış sanmistim ancak simdi tum sayilar 0'i tam boluyor, bu sebeple EBOB (0, 0)=sonsuz ve EBOB (0, X)=X sonucuna vardim. Fakat simdi de neden "en az biri sifirdan farkli" dedigini anlayamadim, cunku benim buldugum sonuca gore iki tane sifirin EBOB'u sonsuz oluyor. Ben mi yanlış dusunuyorum yoksa kaynak sonsuzu tam sayi olarak almiyor mu? Bir de tum kaynaklarda tanim bu sekilde mi?

Eki Görüntüle 2202261
Olay sonsuzlukla alakalı bir durum değil;
0/0'ın sonucu sonsuz değil tanımsızdır, bu yüzden ortak bir böleni olmaz.
0/X'in sonucu sonsuzdur ve bunun da EBOB'u X sayısıdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ispatı, mert hoca anlatmış.

İstedigim EBOB EKOK carpiminin ispati degil.

Sonsuz kavramı üstünde kafana göre işlem yapabileceğin bir şey değil.

Limit dersinde anlarsın nasıl anlatayım sana.

0'in herhangi bir sayiya bölümü 0'i vermiyor mu? Ayrica limitten gidersek zaten benim dedigime cikiyor.

Olay sonsuzlukla alakalı bir durum değil;
0/0'ın sonucu sonsuz değil tanımsızdır, bu yüzden ortak bir böleni olmaz.
0/X'in sonucu sonsuzdur ve bunun da EBOB'u X sayısıdır.

Hocam EBOB'da iki sayi birbirine bolunmuyor. Ayrica 0/xin sonucu neden sonsuz? 0'i kaca bolersek bolelim 0 cikmaz miydi?

Tanım kumeleri ısıne geldıgı gıbı kullanılıyor. EBOB-EKOK extrem yorumlar ıceren bır yer degıl. Ayrıca sonsuz bır sayı degıldır, kume olarak alabılırsın.
Son olarak 0/0 neden konusuluyor? Bahsettıgı şey 0/herhangı bır sayıdan kaynaklı ebobun sonsuza gıdısı degıl mı? Ben mı yanlış anlıyorum.

Diğer facia açıklamaların akabinde;

Şimdi şöyle ki EBOB tam sayı olmak zorunda burada bir anlaşalım. Ancak + sonsuz bir tam sayı değil. Sonsuzu idrak edemeyiz ancak durumun mantıksızlığını biraz düşünerek kavrayabilirsin.

Her sayı 0'ı tam böler ancak en büyük tam sayıyı bulmak imkansızdır. Bu yüzden undefined. Çünkü en büyük tam sayı diye bir şey yok. Altını tekrar çiziyorum sonsuz bir tam sayı değil sonsuzu tam sayı olarak kabul edemezsin.

Çözüm
Hocam EBOB'da iki sayi birbirine bolunmuyor. Ayrica 0/xin sonucu neden sonsuz? 0'i kaca bolersek bolelim 0 cikmaz miydi?
Bölünen sayı 0 olduğu için direkt x sayısını belirleyebiliriz.
İkinci soru için de 0"ı x sayısına gelene kadar sonsuz kombinasyonda kalansız bölebileceğimiz için Ebob x sayısı olur.

Geri
Yukarı