EBOB tanımı doğru mu?

Bestty

Kilopat
Yer
Tardis
Daha fazla  
Merhaba. EBOB'un boyle bir tanimi gozume carpti, takintim yuzunden 2 saattir uzerine dusunuyorum 😀.

Basta 0'in boleni yok diye dusunup tanim yanlış sanmistim ancak simdi tum sayilar 0'i tam boluyor, bu sebeple EBOB (0, 0)=sonsuz ve EBOB (0, X)=X sonucuna vardim. Fakat simdi de neden "en az biri sifirdan farkli" dedigini anlayamadim, cunku benim buldugum sonuca gore iki tane sifirin EBOB'u sonsuz oluyor. Ben mi yanlış dusunuyorum yoksa kaynak sonsuzu tam sayi olarak almiyor mu? Bir de tum kaynaklarda tanim bu sekilde mi?

20240512_000715.jpg

Çözüm
Diğer facia açıklamaların akabinde;

Şimdi şöyle ki EBOB tam sayı olmak zorunda burada bir anlaşalım. Ancak + sonsuz bir tam sayı değil. Sonsuzu idrak edemeyiz ancak durumun mantıksızlığını biraz düşünerek kavrayabilirsin.

Her sayı 0'ı tam böler ancak en büyük tam sayıyı bulmak imkansızdır. Bu yüzden undefined. Çünkü en büyük tam sayı diye bir şey yok. Altını tekrar çiziyorum sonsuz bir tam sayı değil sonsuzu tam sayı olarak kabul edemezsin.
Tanım kumeleri ısıne geldıgı gıbı kullanılıyor. EBOB-EKOK extrem yorumlar ıceren bır yer degıl. Ayrıca sonsuz bır sayı degıldır, kume olarak alabılırsın.
Son olarak 0/0 neden konusuluyor? Bahsettıgı şey 0/herhangı bır sayıdan kaynaklı EBOB'un sonsuza gıdısı degıl mı? Ben mı yanlış anlıyorum.

Diğer facia açıklamaların akabinde;

Şimdi şöyle ki EBOB tam sayı olmak zorunda burada bir anlaşalım. Ancak + sonsuz bir tam sayı değil. Sonsuzu idrak edemeyiz ancak durumun mantıksızlığını biraz düşünerek kavrayabilirsin.

Her sayı 0'ı tam böler ancak en büyük tam sayıyı bulmak imkansızdır. Bu yüzden undefined. Çünkü en büyük tam sayı diye bir şey yok. Altını tekrar çiziyorum sonsuz bir tam sayı değil sonsuzu tam sayı olarak kabul edemezsin.

Cok teşekkürler, az daha foruma olan inancimi yitiriyordum 😀. İsrarla EBOB EKOK carpimi ispatini atiyorlar.

Yani dusundugum gibi sonsuzu tam sayi olarak almadigimizdan dedigim sonuca ulasamiyoruz. Cok detayli dusunulmesi gerekmediginden bu bilgileri yazmiyorlar ancak arada kafaya takildi mi takiliyor iste.

Cok teşekkürler, az daha foruma olan inancimi yitiriyordum 😀. İsrarla EBOB EKOK carpimi ispatini atiyorlar.

Yani dusundugum gibi sonsuzu tam sayi olarak almadigimizdan dedigim sonuca ulasamiyoruz. Cok detayli dusunulmesi gerekmediginden bu bilgileri yazmiyorlar ancak arada kafaya takildi mi takiliyor iste.
😊 ya uygulamada yeniyim mesajım iletilmesi sandım, tekrar tekrar atmışım, kusura bakmayın. Silmeye çalıştım ama olmadı 😁

😊 Ya uygulamada yeniyim mesajım iletilmesi sandım, tekrar tekrar atmışım, kusura bakmayın. Silmeye çalıştım ama olmadı 😁

Estagfirullah ben 3 videoyu farkli kisiler atti sandim. İstedigim bu degil yazmama ragmen neden hala atiyorlar yahu diye sitem ettim icimden siz kusura bakmayin 😀.

Geri
Yukarı