ECS H61H2-MV anakartın mosfeti yandı

RaymondRed35

Centipat
Arkadaşlar merhaba bu konuda bilgi almak istiyorum. Araştırdım fakat sorumun cevabını bulamadım. Böyle bir konu varsa kusura bakmayın yönlendirirseniz sevinirim.

ECS marka H61H2-MV eski bir anakartı yıllardır kullanıyordum bir kere bile sıkıntı çıkarmadı. Kasa üzerinde Casper FSP250-50HMN 250W PSU vardı. Bu PSU ile sisteme sadece 2 HDD bağlayabiliyordum fakat geçen gün 3 HDD bağlamam gerektiği için elimde olan Corsair CX600 ile değiştirdim. Bildiğiniz gibi PSU'da 2x4 pin CPU beslemesi var. Anakartımda 1x4 olduğu için 1 tanesini taktım. Diğeri boştaydı yine o an için bir sorun olmadı fakat ertesi gün oyun oynarken bilgisayar bir anda kapandı. Şaşırdım tekrar açmak istediğimde bir yanık kokusu geldi ve içinde bir şeyin yandığını gördüm. Ufak çaplı bir alev çıktı elektrik bağlantısını kesip baktığımda işlemcinin yanında bulunan mosfetlerden biri yanmıştı bu güne kadar bir sorun çıkarmayan anakartın PSU değiştirince mosfet yakması bana çok garip geldi bunun PSU ile bir alakası olabilir mi? 2x4 CPU besleme kablolarının ikisinin de.
Takılabileceği bir anakart mı gerekiyordu? Yoksa her zaman olabilecek bir şeydi de PSU değiştirdiğim zamana mı denk geldi? Şimdiden teşekkürler.

Diğer sistem bileşenleri.
i7 3770.
HD 6510.
8 GB 1600MHz RAM.

IMG_20200517_031708.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı