EFE UYGAC-PHOBOS sistem vs Aquarius 5A-3060 sistem

efe.dogan7

Hectopat
Yer
Tuzla/İstanbul
Daha fazla  
Normalde RX6600 (RX 6600 XT değil) ekran kartına sahip olan bilgisayarı alıp işlemcisini i5 12400F yapacaktım ama RTX 3060'a sahip olan PC dikkatimi çekti. Sizce hangisini almalıyım? Fiyat farkını göz önünde bulundurun. RTX-DLSS-FSR teknolojilerini dikkate alırsanız sevinirim.

RTX 3060 olan sistem

RX 6600 olan sistem. i3 12100F i5 12400F işlemci ile değişilecektir

Normalde RX6600 (RX 6600 XT değil) ekran kartına sahip olan bilgisayarı alıp işlemcisini i5 12400F yapacaktım ama RTX 3060'a sahip olan PC dikkatimi çekti. Sizce hangisini almalıyım? Fiyat farkını göz önünde bulundurun. RTX-DLSS-FSR teknolojilerini dikkate alırsanız sevinirim.

RTX 3060 olan sistem

RX 6600 olan sistem. i3 12100F i5 12400F işlemci ile değişilecektir
rtx 3060 lı kasada işlemci yok

Eğer RTX açacağım diyorsan 3060(DLSS olduğu için) fakat eğer RTX'e gerek yok ben düz oynayacağım o bana yeter diyorsan 6600(RTX açarsan FPS yarı yarıya düşüyor.)Hem fiyat avantajıda var ama bütçe varsa RTX 3060 almak daha iyi.
Eğer RTX açacağım diyorsan 3060(DLSS olduğu için) fakat eğer RTX'e gerek yok ben düz oynayacağım o bana yeter diyorsan 6600(RTX açarsan FPS yarı yarıya düşüyor.)Hem fiyat avantajıda var ama bütçe varsa RTX 3060 almak daha iyi.

Ve eğer 3060'lı sistemi alacaksanız Ryzen 5 5600 yeterli olur diye düşünüyorum.

Hocam gördüğüm kadarıyla 3060 sisteme işlemci seçeneğini seçince 14.642 TL oluyor. 6600 olan sistemin de işlemcisini dediğiniz gibi yükseltince fiyatı 13.162 TL oluyor.

Eğer bakacağımız fiyatlar bunlarsa RTX ve DLSS'e bu fiyat farkı verilmez. Şahsen 3060 kullanıyorum bazı oyunlarda RTX açıp biraz gezip geri kapatıyorum çünkü FPS'i düşürmesi oyun deneyimimi olumsuz etkiliyor. DLSS'i açarım diyor olabilirsiniz ama o da oyun akıcılığını ciddi anlamda bozuyor ve bazı oyunlarda pikselleşme yapıyor. Bıraktığım linkte bu sorunu yaşayan birçok arkadaşımızı bulabilirsiniz.

Karar yine size kalıyor tabiki ama yerinizde olsam o fiyatı 3060'a vereceğime 6600 alırım ve sistemin RAM'ini Corsair yaparım. Sadece RAM olarak düşünmeyin başka herhangi bir donanımını da yükseltebilirsiniz yine size kalmış.

Hocam gördüğüm kadarıyla 3060 sisteme işlemci seçeneğini seçince 14.642 TL oluyor. 6600 olan sistemin de işlemcisini dediğiniz gibi yükseltince fiyatı 13.162 TL oluyor.

Eğer bakacağımız fiyatlar bunlarsa RTX ve DLSS'e bu fiyat farkı verilmez. Şahsen 3060 kullanıyorum bazı oyunlarda RTX açıp biraz gezip geri kapatıyorum çünkü FPS'i düşürmesi oyun deneyimimi olumsuz etkiliyor. DLSS'i açarım diyor olabilirsiniz ama o da oyun akıcılığını ciddi anlamda bozuyor ve bazı oyunlarda pikselleşme yapıyor. Bıraktığım linkte bu sorunu yaşayan birçok arkadaşımızı bulabilirsiniz.

Karar yine size kalıyor tabii ki ama yerinizde olsam o fiyatı 3060'a vereceğime 6600 alırım ve sistemin RAM'ini Corsair yaparım. Sadece RAM olarak düşünmeyin başka herhangi bir donanımını da yükseltebilirsiniz yine size kalmış.

Bulunabilirse RX 6600 XT daha iyi olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bulunabilirse RX 6600 XT daha iyi olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam tabiki daha iyi olur da bu bütçe için dostumuz ikisi arasından seçim yapmamızı istemiş. Bu bütçeye hazır sistem önerisi değilse söylediğiniz mantıksız.

Yeni konular

Geri
Yukarı