Eğer SSCB İttifaklara Katılsaydı?

ykula

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Los Santos/Sandy Shores
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523905101
Selam Sosyal! Bayağı ilgi çekici bir videoyla karşılaştım. Tarihi bilgim pek de iyi olmadığı için çok iyi yorumlayamayadım kendimce. Sayısalcıyım malum :D Neyse. Videodaki olaylar gayet mantıklı geldi ama sanki bir o kadar mantıksız gibi. Off, anlayacağınız cahilim biraz, gelin yorumlayalım;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öyle bir durumun olması oldukça zor fakat o zaman mutlak galip eksen devletleri olurdu. SSCB Japon İmparatorluğu Sahalin adası krizi. Molotov-Ribbentrop paktı. Fin Kış Savaşı Bessarabia'nın SSCB'ye tahsis edilmesi gibi olaylar SSCB ve eksen devletleri arasındaki dirsek temaslarıdır.

Bu tür videoları pek tasvip etmiyorum.

Çok pardon benim net bu ara biraz sıkıntılı açamadım videoyu. Konu SSCB'nin müttefiklere mi (Amerika - İngiltere - France) yoksa ittifak devletlerine mi (Almanya - Japonya -İtalya) katılsaydı ne olurdu?

@painkiller Video başlığında yazdığı gibi Axis, yani ittifak devletlerine katılması. Bildiğiniz üzere o zamanlar bilinen en güçlü ordu Alman Nazi ordusuydu. Stalin Hitler'e beraber savaşmak için bir anlaşma yollamış ve Hitler bunu reddetmiş zamanında. ''Peki ya kabul etseydi ne olurudu?'' nun cevabını aramış bu videoda teorilerle.

Teşekkürler açıklaman için. Öncelikle böyle bir ittifak iki dünya bir araya gelse gene olamazdı. Adolf Hitler siyasi propagandasını zaten kızıllar ve komünizmin etkileri üzerine kurarak bu kadar büyüyebildi. Hatta generallerinin üstüne basa basa kış şartlarında Rusya'nın bir bataklık olacağı konusunda uyarmasına rağmen harekattan geri çekilmedi. Yanlış hatırlamıyorsam Ukrayna'da taktik amaçlı geri çekilen bir generalini direk ihanetle suçlamıştı. O kadar keskin çizgilere sahip bir konuydu bu.

böyle bir ihtimalin olması çok düşük nazilerin amacına göre değişirdi eğer naziler farklı bir amaçta olsaydı sovyetler nazilerle hareket edebilrdi senin anlayacağın dille çıkar ilişkisine dayalı bu kadar basit bence

Bence çıkardan ziyade ideoloji meselesi. İlk siyasi zamanlarından bu yana yahudilerle beraber en çok komünizm yanlılarıyla savaştı. Bir nevi ülkesinin arınmasını istiyordu.
ideoloji meselesi nazilar için geçerli nazilerin ideoloji yada daha dogrusu amaci sovyetlerin işine ter düştüğü için yanında yer almamıştır bence

Büyük savaş zamanlarında ideolojiden çok çıkarlar önem kazanır. Hitler'in Rusya'ya girmek istemesindeki en büyük neden insan gücü ve yeraltı kaynakları. Hitler yaymış olduğu yanlış istihbarat bilgileri ile Kızıl Ordu'da bir sürü tasfiye oldu. Örnek olarak Mihail Tuhaçevski,'nin vatan hainliği ve Troçkizm'i yayması gibi nedenlerle idam edildi. Almanya'nın işini bu tür nedenler kolaylaştırdı. Yoksa Ruslar'ın sınır genişliği onları zor duruma sokuyordu. Eğer bu etmenler olmasa idi Almanlar'ın bu kadar ilerlemesi de mümkün olmayacaktı.

Geri
Yukarı