Eğitime önem vermek

Emir Gürler

Decapat
Daha fazla  
Ben bir üniversite sınavı öğrencisiyim ve bir karar verdim, kararım şu: 2 yıl boyunca düzenli ve disiplinli bir çalışma sağlayacağım. Laptopu nevs ve keyfi ihtiyaçlarda kullanmayacğım oyunda oynamayacağım tıp kazandıktan sonra insan zaten rahatlar. O zaman kendime vakit ayırırım. Sizce ne yapayım?

Zaten yapman gerekenleri @Befo 'nun da dediği gibi yazmışsın. Burada amaç bu dediklerini istikrarlı bir şekilde yapmak. Başka çaren yok. Yani 1 ay bu kurallara uyup daha sonra "ya salla 1 ay zaten hiçbir şey yapmadım" gibi söylemlerden kaçınman gerek. Kendini tamamen de soyutlama arada ödüllendirme yap.

Tıp kazandıktan sonra zaten insan rahatlar mı? Asıl o zaman başlıyor mevzu.

Hiçbir şey böyle ilerlemez. İnsan her şeye ihtiyaç duyar. Bizler makine değiliz. Oyun da oynaman gerekir, gezmen de tabiki dersini çalışman da. Bunun ayarını belirleyecek kişi sensin.

Ben bir üniversite sınavı öğrencisiyim ve bir karar verdim, kararım şu: 2 yıl boyunca düzenli ve disiplinli bir çalışma sağlayacağım. Laptopu nevs ve keyfi ihtiyaçlarda kullanmayacğım oyunda oynamayacağım tıp kazandıktan sonra insan zaten rahatlar. O zaman kendime vakit ayırırım. Sizce ne yapayım?
Ben ikinci sınıf tıp öğrencisi olarak söylüyorum ki kendini böyle bir maratona sokacak olursan çoğu zaman motivasyon kaybına uğrarsın. O yüzden kendine bir program hazırla ve programdaki görevlerin ardına ödüller koy. Örneğin pazartesi genel tekrar yaptıktan sonra 120 soru çözeceğim 135 dakika içerisinde. Eğer tüm bu programı doğru olarak tamamlamış olur isem akşam iki saatlik bir ödül zamanım olacak. Bu zamanda istersen oyun oynarsın, istersen arkadaşlarınla buluşursun ya da eklemek istediğin diğer aktivitelerden birisine yoğunlaşırsın. Bunu yapmazsan çok büyük bir kısım öğrencinin yaptığı gibi bir süre sürdürürsün devamında ise hem bu süreçten zevk almadığını ve artık hedeflerinin çekici gelmediğini düşünmeye başlarsın. Sonunda da kaybedersin. Ekstra sorun var ise tıpla alakalı ya da bu süreç ile çekinmeden iletebilirsin.

Geri
Yukarı