Çözüldü Egzoz fan çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sncroow

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarımın egzoz fanı dün birden durdu. Şimdide çalışmıyor. Kablolarından şüpheliyim eğer çıkmışsa nereye takmam gerekiyor şimdiden teşekkürler. (Fanı parmağımla döndürdüğümde çok yavaş bir şekilde dönüp dönüp duruyor.)

Dosya Ekleri

• 1633597520689341029411779602946.jpg
    1633597520689341029411779602946.jpg
    106,6 KB · Görüntüleme: 318
Çözüm
Dün motoru bayağı ısınmıştı son kez çalışmadan önce, bilgisayar 4 gündür açık diye olabilir belki. Yenisini almak istesem ne kadara patlar? Teşekkürler bu arada yardımlarınız için.

Farklı girişlere takarak ufak bir deneme yapın isterseniz. Molex'i güç kaynağından gelen farklı bir Molex'e, pinleri de anakartta farklı bir girişe takın. Mesela halihazırda çalışan bir fanın yerine takıp deneyin. Kalitesine göre değişir fan fiyatları, sizin bütçeniz ve beklentinize bağlı.
Bahsettiğiniz duruma göre ya fan motoru arızalanmış ya da fan yaprakları bir yere değiyor.
Dün motoru baya ısınmıştı son kez çalışmadan önce, bilgisayar 4 gündür açık diye olabilir belki. Yenisini almak istesem ne kadara patlar? Teşekkürler bu arada yardımlarınız için.

Dün motoru bayağı ısınmıştı son kez çalışmadan önce, bilgisayar 4 gündür açık diye olabilir belki. Yenisini almak istesem ne kadara patlar? Teşekkürler bu arada yardımlarınız için.

Farklı girişlere takarak ufak bir deneme yapın isterseniz. Molex'i güç kaynağından gelen farklı bir Molex'e, pinleri de anakartta farklı bir girişe takın. Mesela halihazırda çalışan bir fanın yerine takıp deneyin. Kalitesine göre değişir fan fiyatları, sizin bütçeniz ve beklentinize bağlı.

Çözüm
Anladım. Egzoz fansız 1 -2 hafta beni idare edebilir mi? Ekran kartım Rx 580 (65 derece ortalama) İşlemcim ryzen 5 1600 af (70 derece ortalama) egzoz fan varken ki değerleri yazdım.
Sonuç; Fan hala çalışmıyor fakat yenisini alıcağım. Yardımdımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
Anladım. Egzoz fansız 1 -2 hafta beni idare edebilir mi? Ekran kartım RX 580 (65 derece ortalama) işlemcim Ryzen 5 1600 AF (70 derece ortalama) egzoz fan varken ki değerleri yazdım.

Kasanız yeterince havadarsa edebilir. Fan fiyatları da, eğer 3pinli fan alacaksanız 30-40-50 civarlarında. 4pin alacaksanız daha yüksek fiyatlar.

Kasanız yeterince havadarsa edebilir. Fan fiyatları da, eğer 3pinli fan alacaksaniz 30-40-50 civarlarında. 4pin alacaksanız daha yüksek fiyatlar.
Şu an bendeki gibi bir şey alayım diyorum. bu kaç pinli acaba bir bakayım. Ama bunun montajını ben yapamam, sizin önerdiğiniz bir egzoz fan varsa alabilirim. Benimkine uygun. İnanın bu parçalardan çok az anlıyorum. Anakartımın modeli ise Gigabyte 130M - S2H

Bu arada 4pin fan alacaksanız anakartı da kontrol edin yeterince 4pin giriş var mı diye. Yoksa yanında bir de çoklayıcı almak zorunda kalabilirsiniz.
Şu an benimki direkt PSU ya bağlı sanırım. Yine aynısı olamıyor mu? Sizin bir fan öneriniz varsa alabilirim üstte yazdığım gibi. Montajından parçalarından pek anlamıyorum.

Şu an benimki direkt PSU'ya bağlı sanırım. Yine aynısı olamıyor mu? Sizin bir fan öneriniz varsa alabilirim üstte yazdığım gibi. Montajından parçalarından pek anlamıyorum.

Olur, hatta markasını öğrenip direk aynısı da alabilirsiniz. Çok net marka model tavsiyem yok ama 3pin kasa fanı diye aratırsanız aynı fiyat aralığındaki ürünler aşağı yukarı benzer özellikler sunuyor. Aralarında belki biraz hava akışı ve dB farkı olabilir. Siz kendinize göre birtanesini seçebilirsiniz. Bazıları daha iyi hava akışı sunarken daha çok gürültü çıkarır, bazıları tam tersi. Bunların dışında hem daha iyi hava akışı sağlarken hem de daha az gürültü çıkaranları da var, onların fiyatlar biraz daha yüksek doğal olarak.

Olur, hatta markasını öğrenip direk aynısı da alabilirsiniz. Çok net marka model tavsiyem yok ama 3pin kasa fanı diye aratırsanız aynı fiyat aralığındaki ürünler aşağı yukarı benzer özellikler sunuyor. Aralarında belki biraz hava akışı ve dB farkı olabilir. Siz kendinize göre birtanesini seçebilirsiniz. Bazıları daha iyi hava akışı sunarken daha çok gürültü çıkarır, bazıları tam tersi. Bunların dışında hem daha iyi hava akışı sağlarken hem de daha az gürültü çıkaranları da var, onların fiyatlar biraz daha yüksek doğal olarak.
Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. İyi forumlar.

Geri
Yukarı