Egzoz fan ve kasa fanı farkı ne?

Kuffoa

Centipat
Makaleler
1
Yer
Sakarya Akyazı
Bu ikisinin farkı ne arkadaşlar?
Egzoz fanı deyince aklıma büyük bir şey geldi adından dolayı ama sosyaldeki egzoz fanı konularına azıcık bakınca normal kasa fanı dediğimiz fanla neredeyse aynı olduklarını gördüm.
Neyse fazla uzattım anladınız.

Bu ikisinin farkı ne arkadaşlar?
Egzoz fanı deyince aklıma büyük bir şey geldi adından dolayı ama sosyaldeki egzoz fanı konularına azıcık bakınca normal kasa fanı dediğimiz fanla neredeyse aynı olduklarını gördüm.
Neyse fazla uzattım anladınız.

Egzoz fan dediğimiz kasanın arkasına takılan (içeriden) hava tahliye fanıdır. Yani kasanın içindeki havayı dışarı atar.

Kasa fanı dediğimizde bildiğiniz kasalara takılan fanlar.

Boyut olarak bir kasada (istisnalar hariç) egzoz ve kasa fanları aynı boydadır. Genelde kasa fanları set olarak satılabilir ve gösteriş olarak biraz daha öndedir. Egzoz ise tekli olarak satılmaktadır ve sıcak havayı attığı için daha güçlü ve siyah tercih edilebilir. Aradaki fark budur. Ama ben alacağım fanların tamamını aynı renkte ve modelde alırım. Benim gibi düşünen de var, düşünmeyen de var.

Egzoz fan da kasa fanıdır. Sadece yönünden dolayı egzoz deriz.

Chassis (kasa) fan, kasa yüzeyine takılan tüm fanları kapsar. Exhaust (egzoz) fan, havayı kasadan uzaklaştıran; intake (giriş) fan ise havayı içeri alan fanlara denir.

Ancak Türkçe bilgisayar terimlerinde "intake" kelimesinin pek bir karşılığı yok, o yüzden direkt kasa fanı ya da "hani içeri üfleyen fanlar var ya" demeyi tercih ediyorlar.

Boyutları ve şekilleri, giriş ya da egzoz fanı olmasıyla doğrudan bağlantılı değil. Seçimler tamamen içeride oluşturulmak istenen basınç şekline göre seçilir. Basınç genel olarak pozitif tutulmak istendiği için giriş fanların sayısı ya da boyutu, egzoz fana göre fazla olur. Tabii ki tam tersi veya eşit oldukları durumlar da mümkündür.

İlk defa sizden duyuyorum bunu isterseniz öndeki fanları arkayada monte edip kullanabilirsiniz.
Evet. Ben de 4'lü alıp kullanmayı seviyorum fakat egzoz fanına bazı insanlar özel olarak daha güçlü almayı tercih edebiliyor. O yüzden böyle yazdım. İstenirse set olarak da alınabilir istenirse de ön kasayı arkaya takabilir. Fark etmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı