Ehliyet sınavı esnasında heyecan nasıl yenilir?

Komisyon üyeliği yapmış biri olarak naçizane yorumlarım şunlardır:
1- Diğer arkadaşların söylediği gibi uygulama sınavında hız yapmak size bir şey kazandırmaz aksine kaybettirir.
2- Bu sınavın en önemli meselesi heyecan yapmamaktır. Eğer sakin olursanız araç sizin istediklerinizi yapacaktır.
3- Bu sınavda öğrencilerin en çok zorlandığı kısım paralel park oluyor. Sürücü kurslarındaki paralel park etme yöntemini düzgün bir şekilde uygularsanız, araç kendiliğinden gereken yere oturacaktır.
4- Paralel park esnasında dubaya vurma, kaldırıma vurma gibi durumlardan bırakmışlığım var.
5- Komisyon üyelerinin haksız insiyatif kullanmaları hem trafik açısından hem de adalet anlayışından dolayı doğru değildir ve denetimi ciddi şekilde yapılır.
6- Son olarak bu sınavdan kalmak utanmanıza, sinirlenmenize, üzülmenize sebep olacak kadar önemli bir sınav değil.
Umarım bir sonraki şansınızda daha sakin olursunuz ve mutlu sonuca ulaşırsınız. Kolay gelsin.
Teşekkürler hocam. Oraya kadar sakindim de parkta panikledim işte.

Oraya gelen görevliler şans işi, iyi insan çıkarlarsa kolayca geçersin. Benim bir arkadaşım 5 kez falan istop ettirmiş arabayı bir şey dememişler, ben de kalkışta el frenini indirmeyi unutup direkt gaz verip gitmeye çalışmıştım ona da bir şey demediler. Sadece park esnasında ne yapman gerektiğini bil ve yavaş yap, dubanın tam ortasına geldiğini görünce debriyaj fren sola kır gibi ezbere şeyler.

Hocam şahsen o heyecanı yanınızdaki ile ister konuşun ister konuşmayın geçirirsiniz 5dk dan sonra. Sizin heyecanınızı açıklamanız yanınızdaki kişi için - bir tavır değilse anlatın o size destek olur sorun etmeyin ben size yardım edeceğim derse söyleyin, - bir tavır ise radyoyu açabilir miyim diye sorup kısık sesle radyodaki şarkı ile rahatlarsınız. Bu sınavdan önce araba kullandıysanız az çok park etmeyi biliyorsunuzdur. Rahat olun hocam ya, yapamazsanız yeniden girersiniz. İstop ettirmekten korkmayın ve hızınıza dikkat edin, aynalara bakın. Bol şanslar.

Hocam şahsen o heyecanı yanınızdaki ile ister konuşun ister konuşmayın geçirirsiniz 5dk dan sonra. Sizin heyecanınızı açıklamanız yanınızdaki kişi için - bir tavır değilse anlatın o size destek olur sorun etmeyin ben size yardım edeceğim derse söyleyin, - bir tavır ise radyoyu açabilir miyim diye sorup kısık sesle radyodaki şarkı ile rahatlarsınız. Bu sınavdan önce araba kullandıysanız az çok park etmeyi biliyorsunuzdur. Rahat olun hocam ya, yapamazsanız yeniden girersiniz. İstop ettirmekten korkmayın ve hızınıza dikkat edin, aynalara bakın. Bol şanslar.
Hocam parkta tecrübe kazanmadım ya araba çok kullandım da genelde düzleme park yapıp geçtim paralel parka ihtiyacım çok nadir oldu onda da zar zor sokuyordum arabayı. Yoksa L park sıkıntı değil. Arabayı istop ettirmiyorum zaten hiç.

Ehliyetimi ben 2018 de aldım 2020 de komple kaptırdım. Şimdi tekrar girdim Ocak başı yazılı sınav var. Ben tek te geçmiştim ama gerçekten sınav anı insan acayip heyecanlı oluyor ben normal eğitimde her şeyi cillop gibi yaparken, motor bölümü mezunu olmama rağmen, heyecandan aracın silecek suyu koyma yerini falan unuttum başta. :D L yaparken güzelce geldim L den geri çıkarken arabayı geri viteste unuttum orada sonra hemen ileri aldım dubaya çarptım belki ama anlamadılar neyse dediler. Park yaparken doğru giremedim bir şey den dolayı sarı uyarı verdiler. Komisyon çok katıydı hiç konuşmadılar benle iyice gerildim o yüzden ama geçmiştim bir şekilde.

Arkadaşım 2 kere sinyal vermedi, istop ettirdi ve geçti sınavdan gerçekten komisyon çok önemli.

Ehliyetimi ben 2018 de aldım 2020 de komple kaptırdım. Şimdi tekrar girdim Ocak başı yazılı sınav var. Ben tek te geçmiştim ama gerçekten sınav anı insan acayip heyecanlı oluyor ben normal eğitimde her şeyi cillop gibi yaparken, motor bölümü mezunu olmama rağmen, heyecandan aracın silecek suyu koyma yerini falan unuttum başta. :D L yaparken güzelce geldim L den geri çıkarken arabayı geri viteste unuttum orada sonra hemen ileri aldım dubaya çarptım belki ama anlamadılar neyse dediler. Park yaparken doğru giremedim bir şey den dolayı sarı uyarı verdiler. Komisyon çok katıydı hiç konuşmadılar benle iyice gerildim o yüzden ama geçmiştim bir şekilde.

Arkadaşım 2 kere sinyal vermedi, istop ettirdi ve geçti sınavdan gerçekten komisyon çok önemli.
Hocam ehliyetimi kaptırdım demişsiniz, o nasıl oluyor?

Geri
Yukarı