Ehliyette sağlık raporu

YokBirSteamim

Decipat
Ehliyete başvurmadan önce sağlık raporunu aldığımda aile hekimine bir şeyim yok demiştim onu ehliyet kursuna verdim. Birkaç gün sonra bilgisayar vs. kullanırken baş ağrım sebebi ile doktora gittim göz doktoru sağ gözümde -0.25 astigmat olduğunu söyledi normalde gözlük bile kullanman pek gerekmez ama uzağı daha net görmek istiyorsan diye bir de gözlük alırken indirim vs. olsun diye gözlüğü yazdı bana.
Neyse sorum şu -0.25 olsa bile bunu ehliyete gözlük kullanıyor diye belirttirmem gerekiyor muydu? İleride bana bir problem yaşatır mı? Aile hekimi gözlük kullanmama gerek olmadığı vs. söyledi desem olur mu? Hani çok bir fark yok gözlük kullanmam ile kullanmam arasında.

Sizin belirtmeniz bir önem arz etmiyor. O rapor verilirken doktorun göz testi ve renk körlüğü testine kadar sokması gerekiyor. Öyle raporu almaya gelen herkes benim bir sorunum yok dese doğru mu olur sence? Sizde olduğu kadar doktorda da suç var.

Yok bir sorun olmaz. Sınavları geçtikten sonra belirtiyorsunuz onu. Artık her şeyi herkesi onaylyorlar. Normalde biyometrik fotoğrafın gözlüklü olmaması lazımdı. Onaylanmaz dediler. Ama ben gözlüklü çekildim. Verdim ve onaylandı. Sorun yaşamazsın merak etme. Tolere edilebilir bir durum. Zaten numaran büyük değil. Süreçte gözlük kullanmasan da olur.

Kullanmayın, o zaman sorun olmaması lazım. Ben ehliyetten önce gözlük kullandım bir dönem, sağlık testinde gözlüksüz onay aldım. Görüşüm fazlasıyla yeterli çıktı. Hiçbir sorun çıkmadı. Sonrasında tekrar teste girdim, biraz derecem artmış ama yine de gözlük almadım, ihtiyaç da duymadım aslında, yine sorun olmadı. 3 sene kadar önce ehliyeti yükselterek C sınıfı aldım, yine sorun çıkmamıştı. Siz de benim gibiyseniz, boşu boşuna gözlük ile kendinizi bağlamayın.

Gerek yok. Benim gözümde de birkaç derece miyop var ama sağlık raporu alırken doktorun gösterdiği harfleri doğru bildiğim için sıkıntı çıkmadı.

Kullanmayın, o zaman sorun olmaması lazım. Ben ehliyetten önce gözlük kullandım bir dönem, sağlık testinde gözlüksüz onay aldım. Görüşüm fazlasıyla yeterli çıktı. Hiçbir sorun çıkmadı. Sonrasında tekrar teste girdim, biraz derecem artmış ama yine de gözlük almadım, ihtiyaç da duymadım aslında, yine sorun olmadı. 3 sene kadar önce ehliyeti yükselterek C sınıfı aldım, yine sorun çıkmamıştı. Siz de benim gibiyseniz, boşu boşuna gözlük ile kendinizi bağlamayın.
Sol göz 0.25 sağ göz -0.25 ehliyette ise her iki gözünden en az 0.5 olması lazm diyor yani iki göz de aslında kritere uymuyor ama görme olarak benim değerler normal insanla fark edilmeyecek düzeyde ama benim sorunum o göz numaraları şuan resmi olarak sisteme işlenmiş durumda o bana problem yaratır mı
Sağlık raporunuzda gözlük yoksa bir şey olmaz.

Bende öyle düşünüyorum ama ileriye dönük bir problem yaşar mıyım sınavda vs. gözlük kullanmadım da yeni sağlık raporu düzenletsem dosyanın içine koydurtsam bu sefer bir sorun olur mu? Direksiyona gözlük olmadan girdim sıkıntı orada.
Gerek yok. Benim gözümde de birkaç derece miyop var ama sağlık raporu alırken doktorun gösterdiği harfleri doğru bildiğim için sıkıntı çıkmadı.
Peki miyop olduğunu rapora yazdırıp sana gözlük verdiler mi ?
Yok bir sorun olmaz. Sınavları geçtikten sonra belirtiyorsunuz onu. Artık her şeyi herkesi onaylyorlar. Normalde biyometrik fotoğrafın gözlüklü olmaması lazımdı. Onaylanmaz dediler. Ama ben gözlüklü çekildim. Verdim ve onaylandı. Sorun yaşamazsın merak etme. Tolere edilebilir bir durum. Zaten numaran büyük değil. Süreçte gözlük kullanmasan da olur.
Yani normal insanla hiç farkım yok sadece çok uzaklara bakınca çok minimimnak diyim çatallaşma oluyor o da 10-20 km ötesi.

Arkadaşlar bende gözlük kullanıyorum, sağlık raporunda gözlüksüz sürebilir yazıyorsa sıkıntı yok ama gözlüklü sürebilir tarzı bir şey yazıyorsa ceza yersiniz.

Trafik kanunu madde 31/1-A

Geri
Yukarı