Ekonometri bölümü nasıldır?

Alpertan8

Femtopat
Daha fazla  
Üniversite sıralamaları açıklandı ve tercih zamanı yaklaşıyor. Bölüme karşı ilgim olduğunun farkında vardım. Bölüm hakkında bir kesim aşırı zor okunmaz diyor bu kadar emeğin karşılığında işsiz kalırsın diyor. Bu söylentiler biraz göz korkutuyor açıkçası.

Bölüm hakkında okumakta veya mezun olan forum üyelerinin tavsiyelerini dinlemek istiyorum. Düşünceleriniz gerçekten önemli.

İleri seviyede sayısal yeteneğiniz ve matematik beceriniz yoksa uzak durun. EA bölümü olsa bile, özünde SAY bir bölüm.

Tabii, bölümü başarılı bir şekilde tamamladığınızda, gayet önü açık bir bölüm.

Ekonometri hem çok zor hem de iş alanı fazla yok. Özel sektörde işletme, iktisat mezunları daha ön planda. Kamuda yine aynı şekilde. Bu konuları seviyorsan onun yerine iktisat, ekonomi, işletme, ekonomi ve finans vs. tarzı bölümler oku. Ekonometriye vereceğin çabayla gider yabancı dil, programlama falan öğrenirsin ve böylece işsiz kalmazsın. Yönetim bilişim sistemleri bölümü çok revaçta onu da tavsiye ederim.

Ekonometri bölümünün iş imkanı yok diyenleri dinleme. Bu bölüm geleceğin bölü müdür? Az bir şey ekonomi bilgisi olan biri bile ekonometri gibi bir alanın ne kadar önemli olduğunu bilir. Geleceğin bölümlerinden biri zaten ekonometri olmadan olmaz. Nasıl analiz edeceksin, nasıl ispatlayacaksın ekonomik verileri ekonometri olmadan? Ekonometri gereklidir bunun için. Evet zor bir bölümdür ama hiçbir şey çalışıp da yapamayacağın kadar zor değil emin ol. Ayrıca kolay bölüm isteyen okumasın zaten çünkü kolay bölüm yok bütün bölümler zor. Ekonometride; ekonomi, matematik, bilgisayar, istatistik öğretilir ve sen öğrendiğin bu bilgilerle çok farklı sektörlerde bile çalışabilirsin. Emin ol her alanda kullanılır bunlar. Diğer İİBF bölümü mezunlarının yaptığı her işi yapabilir ekonometri mezunu veya öğrendiğin matematik/bilgisayar bilgisi sayesinde bilişim/yazılım ya da yapay zeka, veri bilimi gibi pek çok alana yönelebilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı