Ekonomi eskiden de kötü değil miydi?

Demek ki ailenin alım gücü düşükmüş hocam. Öznel bir şeyi neden nesnele mal etmeye çalışıyorsunuz? Örnek veriyorum Almanya'da ekonomi çok iyi ama evsizler yok mu? Zar zor geçinenler yok mu? Var. Ülkenin ekonomisinin iyi olması herkesin refah içinde yaşayacağını göstermiyor ki.

Ben bir de hiçbir zaman memurun kötü ekonomisi olduğunu görmedim. Ben de memur çocuğuyum. Ev ekonomisini düzenleyememişlerdir. Ya da cimrilerdir. Ama ben memurun geçinemediğini hiç görmedim. Biz her yaz 5 yıldızlı otelde tatile giderdik. Hemen hemen her isteğim alınırdı. Garip bir durum bu arkadaşınki.

Şimdi birisi çıkar benim babam memurdu, her şeyi yapıyorduk der. Onun alım gücü yüksek oluyor da bizim ki neden düşük oluyor?
Her memur aynı maaşı almıyor. Bu soruyu babana sor istersen. Bunun cevabını biz veremeyiz.
Ben bir de hiçbir zaman memurun kötü ekonomisi olduğunu görmedim. Ben de memur çocuğuyum. Ev ekonomisini düzenleyememişlerdir. Ya da cimrilerdir. Ama ben memurun geçinemediğini hiç görmedim. Biz her yaz 5 yıldızlı otelde tatile giderdik. Hemen hemen her isteğim alınırdı. Garip bir durum bu arkadaşınki.
İnatla ailesine karşı öfkesini ekonomi ile bağdaştırmaya çalışıyor. Garip.

Ben 18 yaşındayım ve ortaokulda daha ekonomi tam bozulmamışken McDonald's'tan çıkmazdık. Sinema, tiyatro gibi yerler pek pahalı gelmezdi. Zaten canımız sıkıldıkça boş boş Awm'ye gider film izler yemek yer gelirdik. Ki bu arkadaşlarımın hepsi babası memur anneleri ev hanı mıydı? Şimdi ise değil bunları yapmak dışarıdan tavuk döner yediğimizde bile daha ucuza gelsin diye ayran bile almıyorlar.

Her memur aynı maaşı almıyor. Bu soruyu babana sor istersen. Bunun cevabını biz veremeyiz.

İnatla ailesine karşı öfkesini ekonomi ile bağdaştırmaya çalışıyor. Garip.

Benim babam hayattayken emekli emniyet amiriydi. Evet üst kademe bir memur ama normal polisle arasındaki maaş farkı çok az olur. Memurluk böyle bir şey. Örnek veriyorum rakam farazidir polis 1000 alıyorsa emniyet amiri 1100 alır.%10 filan fark eder. Hadi benim babam GTX970'i tek maaşla aldı seninki de tek maaşla GTX960 alabilirdi yani. Ekonomi kötü evet ama ekonomi aralık ayından sonra kötü oldu. Babamdan bana kalan şu an 2 ev ve 1 tane de 700 000 TL'lik araba. Araba alındığında 350 000 TL di. Şu anki şartlarla fiyatı bu kadar oldu.

Anlatmaya çalıştığım şey o, kimse anlamıyor. Babamın işi kötü değildi, ezbere cevap verip duruyorlar.

Yoksa babam parayı birisiyle mi yiyordu...
oğuz-sasi-hınzır.gif

Anlatmaya çalıştığım şey O, kimse anlamıyor. Babamın işi kötü değildi, ezbere cevap verip duruyorlar.

Yoksa babam parayı birisiyle mi yiyordu...Eki Görüntüle 1414962

Onu ima etmek istemem ama ev ekonomisi güzel yapılmazsa eğer paran kalmaz. Bir tanıdığım var çok zenginler kızı etkilemek için Beşiktaş'ta buluşalım dedi o günlüğüne gitti yat kiraladı. Şimdi bu tarz adamlar için de ayda 50 000 TL girse eve o para 1 günde biter. 29 gün aç kalır. Ama evine 8 000 TL giren adam günde 200 TL harcasa 6000 TL yapar ve 2000 her ay kenara atar.

22 yaşındasın daha önceden de yapamıyordum diyorsun, ailenin ekonomik durumunu geçtim sinemaya tiyatroya ya da bir yere tatile gitmek isteklede alakalı illa durumu olmayan gitmiyor diye birşey yok ortada belkide gitmek istemedi ailen normal bir durum. Onu da geçtim yapamıyordum edemiyordum dediğin şeyleri ailenle bağdaştırarak söylemişsin demekki henüz kendi eline para geçmiyor yani çalışmıyorsun. Çalışıp paranı kazanmaya başlamış olsan anlardın aradaki farkı. Ben senin yaşında asgari ücretle çalışıyordum hem aileme para vermeme hemde istediğimi yiyip içmeme rağmen paramı bitiremiyordum sen düşün, sigara da kullanıyorum alkolde 10 lirayla 1 paket sigara 2 şişe birayla çıkardım bakkaldan şimdi neredeyse 100 lira. O zamanlarda 30 bine aldığım araba şimdi 150 bin TL ve kusurları kilometreleri yüksek. Bahsettiğin dönemlerde kendi parasını kazanıpta denize gitmek lüks diyen insan görmedim ben maddi sıkıntısı çok olanları es geçiyorum tabi. Şimdi tatile gitmek için para biriktirsen bile o tatile gitmek için arabayı çalıştırmaya korkuyorsun. İnsanlar tatile çıksam napacam biyere gidilmez diye işten izne bile çıkmaz oldu.

Para olsa da tatile falan gitmezdik büyük ihtimalle ama belki harçlığım olurdu doğru düzgün. Mesela 14 yaşında spor salonuna yazılabilirdim ama ailem bu parayı vermedi. Spora da öyle lüks olsun diye değil, kilo almak için gitmek istiyordum. Ev kirası, fatura falan da yoktu, lojmanda kalıyorduk üstelik. O yaşlarda da kim çalışır? 12-15 yaş arası olan herkese ailesi para verir.

Evet sen 22 yaşında çalışıyorsundur, herkes çalışıyor. Sosyal fobim olmasa ben de çalışabilirdim. Çalışmaktan kaçmadım, 18 yaşına girer girmez çalışmaya başladım. Sonra köpek gibi patron azarlaması yemeler, kovulmalar vs. soğudum. Para çalışsam da yetmeyecek zaten, oturuyorum öyle.

Bu durumu ben anlamadım. Milletin mi parası çok da eskiden yapıp şimdi yapamamaya başladılar yoksa benim ailem mi fakir? Babam memur maaşı alıyor.
Parası çok olmasından ziyade normal düzeyde bir kazanca sahip olanlar artık resmen fakir hayatı yaşamaya başladı.
Tiyatro, sinema, tatil, eğlence, spor vs bunlar normal bir insanın ihtiyacı zaten. Bunları geçtik sadece hayatını devam ettirmek üzere karnını doyurmak için yetersiz ve dengesiz beslenmek ve barınmak için hayatını köle gibi çalışmaya adayan insanlar olduk.

Para olsa da tatile falan gitmezdik büyük ihtimalle ama belki harçlığım olurdu doğru düzgün. Mesela 14 yaşında spor salonuna yazılabilirdim ama ailem bu parayı vermedi. Spora da öyle lüks olsun diye değil, kilo almak için gitmek istiyordum. Ev kirası, fatura falan da yoktu, lojmanda kalıyorduk üstelik. O yaşlarda da kim çalışır? 12-15 yaş arası olan herkese ailesi para verir.

Evet sen 22 yaşında çalışıyorsundur, herkes çalışıyor. Sosyal fobim olmasa ben de çalışabilirdim. Çalışmaktan kaçmadım, 18 yaşına girer girmez çalışmaya başladım. Sonra köpek gibi patron azarlaması yemeler, kovulmalar vs. soğudum. Para çalışsam da yetmeyecek zaten, oturuyorum öyle.
Kira yok, fatura yok, memur maaşı. Peki şu anda ailene ait bir ev, araba, arsa vb. bir şey var mı?

Geri
Yukarı