Ekonomi eskiden de kötü değil miydi?

Herşeyi fobi olarak değerlendirme kardeşim bu zamanda sosyallikten çoğu insan uzaklaştı ortalık çok kötü durumda çünkü yani kendini şartlayarak beynini buna inandırma. Senin gibi eskiden küçük yaşta olan emin ol bir çocuk istediğini yapamadı işe girip çalışmadan önce bende bunlardan biriyim, ailenin durumu olsa bile bazı şeyleri tak diye almak istemez. Bende senin gibi içine kapanık biriydim halada öyleyim kalabalığı sevmem iş ortamındada bir kaç sıkı fıkı oldugum adam var onlarla takılırım sosyalleşmek için herkesle konuşup herkesle birşeyler yapacaksın diye bir şey yok, zaten çoğu şey popülizmden başka birşey değil. Bunları söylüyorum çünkü baya karamsar moda girmişsin hiç birimiz güllük gülistanlık durumda değiliz ama herşeye rağmen hayattayız, emin ol güzel bir iş sahibi olduğunda rahatlayacaksın.
Sizin sosyal fobinin ne olduğundan haberiniz yok.

"insanlar boş aga tek takılacan" diyen asosyallerle karıştırıyorsunuz bu durumu. Sizin bu tavsiyeleriniz küfür gibi bir şey benim için.

Ekonomi, Atatürk cumhurbaşkanlğı ve Erdoğan başbakanlığı dışın da hiçbir zaman iyi değildi ama bu kadar da kötü değildi.

100 yıldır 1 Atatürk ölmeden düzen tutturabilmiş bir ülkeyiz. Çok ilginç. Akp döneminin bazı bölümlerinde de ekonomi gerçekten iyiydi fakat hazırı yiye yiye iyileştirmenin sonucu bugünkü durum işte.

Benim hayatımı kendinizle kıyaslayıp tavsiye vermeyin. Benim ilk okul hayatım iğrençliklerle dolu. Ruh hastası sinirli cadaloz bir sınıf öğretmeni ve hepsi bana soğuk, benim de onlara soğuk olduğum sınıf arkadaşlarıyla 7 yıl geçirdim. Gitmekten bu kadar nefret ettiğim bir okulda çalışkan örnek öğrenci olamazdım. Okul bitince n'oldu. Ders çalışan çocukla aynı liseye gittik. Bu sefer ders çalışayım dedim, okul meslek lisesi. Orada da psikolojim bozuldu bıraktım okulu.

Şu an üniversiteye gitsem giderim bu arada ama para da lazım. 250.000 - 300.000₺ beklemeden, çalışılabilecek bir yerse çalışacağız.

Hocam anlıyorum sizi, kötü zamanlar yaşamışsınız fakat oralara saplanıp kalmak sizi mağdur psikolojisine sokar. Bu en kötüsüdür çünkü sürekli her şeyin suçunu başkasına atar kendinizi mağdur olarak görmeye başlarsınız. Sizi kötülemek anlamında söylemiyorum yani insan beyni böyledir. Siz bu kadar şeyi düşünerek kendinize eziyet etseniz de etmeseniz de olan şeyler yine olacak. Sizin kendinize yapacağınız en büyük iyilik bu durumda bile yaşamdan zevk almak olur. Biz de üzülüyoruz bir yemeğe 50 lira vermeye bir ayakkabının 1000 lira olmasına ama ne yapalım? Hepimiz oturup aşırı derecede mutsuz günlerimizi mi geçirelim? Elimizden seçimi bekleyip doğru kişilere oy vermeye çalışmaktan başka bir şey gelmiyor maalesef. Kendinizi bu kadar üzmeyin. Hepimiz bazı durumların mağdurları olduk hayatta. Oturup sadece kendimize acıyarak ve en kötü senaryoları düşünerek yaşanmaz. Hayattan zevk alamayız. Zevk alamadıktan sonra her gün ıstırap olur.

Arkadaş kendini kötü durumda sanıyor da benim hayat hikayem ondan çok daha kötü. Bazı şeyleri burada anlatamam bile. Ama size 2020 yılından bahsedeyim. Ben belediye de mühendis olarak çalışıyordum ciddi projelerde görev aldım. Nişanlanmıştım babamın hastalık masraflarıyla ben ilgileniyordum. Hastane masrafı ilaç masrafı vs derken haftada 40 000 - 50 000 TL gidiyordu. Belediye seçimlerinden sonra herkes işten çıkartıldı benim çalıştığım projeler sonlandırıldı. Nişanlım ekonomik durumumun kötüye gitmesinden dolayı beni terketti. Ayrıldık 3 ay sonra babam vefat etti 1 ay sonrasında da teyzem vefat etti. Pandemi başladı pandemiden dolayı iş bulamadım 2 yıl iş aradım. Hep babamdan kalan birikmişle anca sigaramı alırdım. En büyük zevkim akşamları dizi izleyip ice tea içmekti. 2020 yılımın özeti bu. O dönem kaç kez intihar etmeyi düşündüm tahmin bile edemezsin. Ama hiçbirinde ben şanssızım ben şu bu fobiye sahibim demedim. Ben her zaman mesajın altındaki yazıyı söyledim. Her zaman ona inandım. Ve bugün güneş bana doğuyorsa ağır sınavlar verdiğim için. Ben pandemi döneminde kaç kez iş başvurusunda reddedildim biliyor musun? Sen de 500 ben deyim 1000.

Bunun sosyal fobiyle ne alakası var onu anlamıyorum. Psikolojiden bahsediyoruz. Seni gören her psikolojik sorunu olan kişi hizaya mı gelmesi lazım yani?

Ben kolu, bacağı olmayan birine tavsiye vermem mesela. Herkesin yapıp, yapamayacağı şeyler farklı.
100 yıldır 1 Atatürk ölmeden düzen tutturabilmiş bir ülkeyiz. Çok ilginç. Akp döneminin bazı bölümlerinde de ekonomi gerçekten iyiydi fakat hazırı yiye yiye iyileştirmenin sonucu bugünkü durum işte.

Hocam anlıyorum sizi, kötü zamanlar yaşamışsınız fakat oralara saplanıp kalmak sizi mağdur psikolojisine sokar. Bu en kötüsüdür çünkü sürekli her şeyin suçunu başkasına atar kendinizi mağdur olarak görmeye başlarsınız. Sizi kötülemek anlamında söylemiyorum yani insan beyni böyledir. Siz bu kadar şeyi düşünerek kendinize eziyet etseniz de etmeseniz de olan şeyler yine olacak. Sizin kendinize yapacağınız en büyük iyilik bu durumda bile yaşamdan zevk almak olur. Biz de üzülüyoruz bir yemeğe 50 lira vermeye bir ayakkabının 1000 lira olmasına ama ne yapalım? Hepimiz oturup aşırı derecede mutsuz günlerimizi mi geçirelim? Elimizden seçimi bekleyip doğru kişilere oy vermeye çalışmaktan başka bir şey gelmiyor maalesef. Kendinizi bu kadar üzmeyin. Hepimiz bazı durumların mağdurları olduk hayatta. Oturup sadece kendimize acıyarak ve en kötü senaryoları düşünerek yaşanmaz. Hayattan zevk alamayız. Zevk alamadıktan sonra her gün ıstırap olur.
Moralim bozuk demedim ki zaten. İntihar falan işin şakası. Geçmişe de bağlamıyorum hiçbir şeyi. Tek bildiğim şey benim bir işe girmem, insanlarla iletişim kurmam vs. çok zor. Asgari kölelik yapmadan en uygun yolla para kazanmaya bakıyorum şu an.
Mesela psikoloğa git deyip geçiştiriyorlar. Sanki psikoloğa gidince bi anda sosyal fobi yok olacak ve bir işe girip, ortamdakilere Cem Yılmaz gibi espri yapmaya başlayacak düzeye geleceğim.

Son düzenleme:
Bunun sosyal fobiyle ne alakası var onu anlamıyorum. Psikolojiden bahsediyoruz. Seni gören her psikolojik sorunu olan kişi hizaya mı gelmesi lazım yani?

Ben kolu, bacağı olmayan birine tavsiye vermem mesela. Herkesin yapıp, yapamayacağı şeyler farklı.

Moralim bozuk demedim ki zaten. İntihar falan işin şakası. Geçmişe de bağlamıyorum hiçbir şeyi. Tek bildiğim şey benim bir işe girmem, insanlarla iletişim kurmam vs. çok zor. Asgari kölelik yapmadan en uygun yolla para kazanmaya bakıyorum şu an.
Mesela psikoloğa git deyip geçiştiriyorlar. Sanki psikoloğa gidince bir anda sosyal fobi yok olacak ve bir işe girip, ortamdakilere Cem Yılmaz gibi espri yapmaya başlayacak düzeye geleceğim.

Kendine çekidüzen ver kendini topla. Böyle pes etme diyorum sadece ama anlayana.

Mesela psikoloğa git deyip geçiştiriyorlar. Sanki psikoloğa gidince bir anda sosyal fobi yok olacak ve bir işe girip, ortamdakilere Cem Yılmaz gibi espri yapmaya başlayacak düzeye geleceğim.

Ben yanlış anlamışım o zaman özürdilerim. Sosyal fobisi olan bir tanıdığım psikoloğa gitmeye başladığından beri daha iyi. Tabii ki 2 seansta dediğiniz gibi Cem Yılmaz olmadı ama önceden mesela arkadaşlar arasına yeni birisi girince fobisi olan arkadaşım öylece kenarda beklerdi şimdi çok daha atılgan daha rahat. Aynı şekilde zamanla giyim tarzı, saç şekli falan acayip değişti. 5-6 ay içerisinde kendini yeniden keşfetti resmen. Size şimdi psikoloğa gidin hemen her şey çözülecek diyemem ama kendi kendinize sorunları aşamadığınızda iyi bir psikolog sizin için süreci ciddi hızlandırabilir. Türkiye'de bu psikoloğa gitme kavramının içi çok boşaltıldı ama mental sağlığımız çok iyi olsa bile belirli dönemlerde psikolog ile görüşmemiz gerekir aslında. İnsanın sağlıklı kalabilmesi için önemli.

Ben yanlış anlamışım o zaman özürdilerim. Sosyal fobisi olan bir tanıdığım psikoloğa gitmeye başladığından beri daha iyi. Tabii ki 2 seansta dediğiniz gibi Cem Yılmaz olmadı ama önceden mesela arkadaşlar arasına yeni birisi girince fobisi olan arkadaşım öylece kenarda beklerdi şimdi çok daha atılgan daha rahat. Aynı şekilde zamanla giyim tarzı, saç şekli falan acayip değişti. 5-6 ay içerisinde kendini yeniden keşfetti resmen. Size şimdi psikoloğa gidin hemen her şey çözülecek diyemem ama kendi kendinize sorunları aşamadığınızda iyi bir psikolog sizin için süreci ciddi hızlandırabilir. Türkiye'de bu psikoloğa gitme kavramının içi çok boşaltıldı ama mental sağlığımız çok iyi olsa bile belirli dönemlerde psikolog ile görüşmemiz gerekir aslında. İnsanın sağlıklı kalabilmesi için önemli.

Benim mesela mental problemim yok ama ayda 2 kez giderim. Bu kötü bir şey değil bu tarz algı olması maalesef çok üzücü. İyi bir tavsiye veren bu işi profesyonel yapan bir insan asla kötü bir danışman olamaz.

Son 20 yılın asgari ücretine ve halkın bu ücretle çalışan kesimine bakın. Bu bile eskiden kötü olmadığını göstermeye yeter.

Onu geçtim annemle pazara gittiğimiz zaman 50TL'ye pazar arabasını dolduruyorduk. 50TL.

Şimdi Afyon kızartmalık 1. sınıf patates kg 12-13TL bandında. Siz karar verin.

Bir aile yakınım üzerinden örnek vereyim. 80 küsür yaşında. Emekli asker. Darbeleri, ambargoları, savaşı, yatırımcı krizini gördü. Ama her zaman maddi olarak kendi kendine hayatta kaldı. Şimdi ben ve birkaç yakını mali olarak yardım etmese hayatını idame ettiremeyecek.
Benim ekonomi üzerine bir eğitimim yok. Ben işin halka yansımasına bakıyorum. "İnönü Amerikan ajanı.", "Özal mandacı."ymış değil benim derdim. Ben kendi ülkemde özgür ve insanca yaşamak istiyorum.

Sizin sosyal fobinin ne olduğundan haberiniz yok.

"insanlar boş aga tek takılacan" diyen asosyallerle karıştırıyorsunuz bu durumu. Sizin bu tavsiyeleriniz küfür gibi bir şey benim için.
Asosyallik neyden kaynaklanıyor? Sosyal fobisi olan insan normal olarak asosyaldir. Sen daha içinde bulunduğun durumdan bir habersin. Bu tanıyı bir psikolog koyduğunda da şüpheliyim bence kendi kendine koyuyorsun. Şuan çağımızda bir çok genç, ve çocuk senin, durumunda. Çünkü evden çıkmayan hayatı sanal alemde dönen nesiller yetişiyor.

Geri
Yukarı