Ekonomi eskiden de kötü değil miydi?

Daha önceki iktidarların nasıl olduğunu bilmek için yaşlı olmaya gerek yok. Okuyarak da bu bilgilere sahip olabiliyoruz.

Misal; bundan önceki iktidar, gitmeden hemen önce 2001 krizinde 24 adet bankayı batırmış.

Daha önceki iktidarların nasıl olduğunu bilmek için yaşlı olmaya gerek yok. Okuyarak da bu bilgilere sahip olabiliyoruz.

Misal; bundan önceki iktidar, gitmeden hemen önce 2001 krizinde 24 adet bankayı batırmış.

Misal; şu anki iktidar da kendini iyi gibi gösterip baron servisini kurup başına geçen sistemdir. Ben öğrenciyken çok daha zengindim nokta.

Orta gelirli sınıf vardı mesela artık o yok. Ya zenginsin, ya da fakir. Eskiden tatil yapmak, alışveriş yapmak fakir için zor, orta gelirli kişiler için bir nebze daha kolaydı. Şimdi bu durum orta gelirli diye bir sınıf kalmadığı için fakir sınıfa imkansız, zenginler için ise daha kolay. İki sınıf için fark her geçen gün artıyor. Yanlış yürütülen ve uygulanan politikalar buna sebep oldu. Başkanlık sistemi referandumundan sonra tehlike çanları bizler için çalmaya başlamıştı ve biz bunu fark edemedik.

Milletin mi parası çok da eskiden yapıp şimdi yapamamaya başladılar yoksa benim ailem mi fakir?
Sen yapamıyorsun diye ekonominin kötü olduğu anlamına gelmiyor bu. En basitinden geçen sene 6 7 lira olan akaryakıt bu sene 30 TL bandına yaklaştı. Asgari ücrete de oranla, demek istediğimi anlarsın. Artık 50 liraya 2 litre benzin bile alınmıyor. Alım gücü çok düştü eskiye göre. Bunu düşünemiyor musun yoksa amacın manipülasyon yapmak falan mı? Amacın manipülasyon falansa yemezler de peşin söyleyeyim.

Sen yapamıyorsun diye ekonominin kötü olduğu anlamına gelmiyor bu. En basitinden geçen sene 6 7 lira olan akaryakıt bu sene 30 TL bandına yaklaştı. Asgari ücrete de oranla, demek istediğimi anlarsın. Artık 50 liraya 2 litre benzin bile alınmıyor. Alım gücü çok düştü eskiye göre. Bunu düşünemiyor musun yoksa amacın manipülasyon yapmak falan mı? Amacın manipülasyon falansa yemezler de peşin söyleyeyim.

Zaten ülke hep böyleydi. Şu anki yönetime suç atmaya gerek yok manipülasyonu gibi geliyor bana.

Eskiden durum çok daha kötüydü ancak halk alışmıştı kötü ekonomiye o yüzden şimdiki kadar sıkıntı çıkmıyordu. Son 20 yılın ilk 10 yılında insanların ekonomisi ciddi anlamda iyileşti. Sonra yavaş yavaş bozulmaya başladı ve pandemi dönemi hükümet resmen bunu hızlandırmak için elinden geleni yaptı ve durum ortada. AKP öncesi 20 yılda dolar yaklaşık 10000 kat arttı. AKP sonrası 20 yılda yaklaşık 10 kat arttı. Yani sadece dolar artışı olarak bakarsak arada 1000 kat fark var.

@murat_boy93 sen de arkadaşın çoklu hesabısın galiba. Hatırlatayım, eskiden 2-3 liraya döner ekmek alınabılıyorken şimdi alınamıyor. Bunu alım gücüne ve asgari ücrete vurduğunda her türlü eskiden daha iyiydik. Bu manipülasyonlarınız burada işe yaramaz, biraz doğruları konuşun.

Yoo ben her sene tatile giderim. Bu senede gideceğim. Ancak otel fiyatları 3 katına çıkmış. 2015 fiyatlarından 3 kat fazla. Zaten paranız yetmiyorsa fiyatlar artınca hiç yetmemişdir paranız. Ekonomi eskiden güzeldi...

Yeni konular

Geri
Yukarı