Ekonomi ne ara bu kadar kötü oldu?

Mete421

Hectopat
Daha fazla  
Yağların biraz fiyatı indi galiba anlamadım bende geçen ay 155 tleydi şimdi 149,5 TL inşallah böyle gider fiyatlar biraz daha inerse daha rahat alışveriş yaparız. Bu arada çevremdeki herkes başlıktaki gibi söylüyor fiyatlar az biraz indi gibi sanki bu arada haberiniz olsun BİM'de 1 kg kıyma 89 TL A101 vs BİM.

Son düzenleme:
1 dolar 18,73 TL oldu ekonomiye iyi demek için zihinsel engelli olmak gerekir her gün her şeye zam geliyor. Alım gücü düşüyor. O 2020 yılının eylül ayında BİM'de 5 LT yağ 39,95 TL şimdi ise 149,5 TL artık. Her üründe böyle hemen hemen, ben ne anladım bu maaşa asgari ücrete zamdan alım gücüm yine düştü bir video izledim, adamlar 2017 yılında dört 4,90 TL'ye 11 parça abur cubur alıp poşet dolduruyorlar. Şimdi onların aynısını alsak fiyatı 35,15 TL. Bir de asgari ücretli nasıl geçinecek? İstanbul'da asgari ücretle maaş alıp kirada oturduğunuzu düşünün kiraya bile yetmez maalesef bunu üzülerek söylüyorum.
Hakediyo bu millet boşver kralına tapan köleler gibiyiz...

İstanbul'daki kiraların bir sebebi de kamyon kamyon gelen mültecilerin ve yerleşen Arapların ev bırakmaması. Ev sahipleri kaça koyarsa koysun tutulacağını biliyor o evlerin. Asgari ücretli şu ortamda en rahatı eğer kendi evi varsa ya da Anadolu'da yaşıyorsa çünkü hükümet her sene bol keseden zam yapıyor. 5 TL yağa 40 TL verirken 2K maaş alıyordu bugün 200 TL verecek ama 8.5K maaş alacak.

Özel sektörü, memur, emekli bu zammı alamadığından asıl en zor durumda olan bunlar.

Ülkeye sıcak para girmiyor. İhracat azaldı. Bunun önüne geçeçek olanlar tabiki iktidar fakat en az onlar kadar bizimde hatamız var. Çünkü kalkıp birşey üretmiyoruz, "Ne gerek var?","Adam zaten yapıyor sen mi yapıcaksın.","Oku, çalış memur ol." diye diye bu hale geldik. Başkaları yapar biz izleriz.
Hatta birinin söylediği bir söz vardı, kişiyi hatırlamıyorum.
"Ortadoğu insanı problemin ne olduğunu bilir fakat kalkıp çözüm yapmaz"

Ülkeye sıcak para girmiyor. İhracat azaldı. Bunun önüne geçeçek olanlar tabiki iktidar fakat en az onlar kadar bizimde hatamız var. Çünkü kalkıp birşey üretmiyoruz, "Ne gerek var?","Adam zaten yapıyor sen mi yapıcaksın.","Oku, çalış memur ol." diye diye bu hale geldik. Başkaları yapar biz izleriz.
Hatta birinin söylediği bir söz vardı, kişiyi hatırlamıyorum.
"Ortadoğu insanı problemin ne olduğunu bilir fakat kalkıp çözüm yapmaz"
Hocam annelerimiz babalarımız kendi kuşağının kendi kafasını sonraki kuşakların kafasına aktarmakta profesyönel olduğu için herkes aynı kafada olabilir mi?

Her sene bir önceki yıla ucuz diyoruz. 2021'de acayip pahalıydı fakat şahsen bana ucuz geldi. Eminim 2023'te de aynı şey olacak. Dileğim değişen iktidarın ülkeyi düzeltmesi.

Geri
Yukarı