Ekonomi ne zaman düzelir?

Uzun zamandır ekonomi konusu görmemiştim. Çünkü millet artık düzeleceğinden umudu kesti. O yüzden konu açmıyor :)

Yalnız hepiniz yanlış biliyorsunuz. Bkz. Recep Tayyip, "Önceki gün ikinci çeyrek büyüme rakamının müjdesini aldık. Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 21,7’lik büyüme oranıyla dünyada İngiltere’den sonra ikinci en büyük büyüyen ülke oldu” şeklinde konuştu."

Size mi inanacağız, dünya liderine mi !? Adam ekonomi büyüdü diyor. Bırakın euro, dolar işlerini. Ne halleri varsa görsünler. Bizim ekonomi çoh büyüh (!) :D

Her gün onlarca çiftçi tarlasını bırakıp şehre göç ediyor. Yatırımcılar ve büyük şirketler üst üste güvensizlik üzerine açıklama yapıyor. Kur dalgalanmalarından şikayet ediyor. Türkiye cari açıkla büyümüş gibi gösteriliyor. Büyüme rakamıyla herkes dalga geçti ancak açıklanan rakama hiçbir finans danışmanı şirket veya kuruluş itiraz etmedi. Rakam doğru fakat ön görülebilir sonuçları olan bir durumda değiliz. Hükümet değişse dahi güven endeksi yükselmeyecek. Çünkü yatırımcılar yeni hükümet değişen ülkelerde yatırım yapmazlar. Bir süre beklerler. Yani Türkiye'de ekonominin en azından rayına oturması için dahi 3-4 yıl gibi bir zamana ihtiyaç var. Fakat çok sevdiğim bir insanın dediği bir laf var. "Türkiye artık kalkınamaz!". O yüzden pek de bir şey beklemeyin. Doların düşük olduğu yıllarda dahi parasal genişlemeye gidilmesini istiyorlardı hükümetten yapmadılar ve başımıza dert açtılar. Goldman Sachs Türkiye ekonomisinin 2030 yılına kadar sürekli gerileyeceğini ön görüyor. Bunda da bir nebze haklı olduklarını düşünüyorum.

Ayakkabı kutusundaki paralar geri yerine konursa biraz düzelir. Seçimlerde mevcut hükümet değişse dahi belli bir zaman gerekecek. Seçimden sonra her şey bir günde güllük gülistanlık tabii ki olmayacak.

Yanlış bir algı görüyorum. Maalesef Akp'den önce de ekonomi çok iyi değildi. TR'de aslında her zaman yoksulluk vardı. Sadece bazı dönemler azaldı. Örneğin 2010-2016 arası dönem. İnşaata dayalı sahte büyümenin meyveleri bu dönemde alındı. Kolayca ev, araba alındı. Şimdi sahte büyümenin bedelini ödeme zamanı geldi.

Açıkçası düzeleceğini düşünmüyorum. Merkel gibi birisi (sadece bir örnek, bu vasfı taşıyan) gelmediği sürece düzelmez. En fazla biraz düşer ama 1$=1TL olması zor.

Yeni konular

Geri
Yukarı